جشنواره ملی بازی‌ های رایانه ای ایرانی برگزار می شود

شنبه 16 اردیبهشت 1396 - 11:17
کد مطلب: 764743
راه اندازی «مرکز تخصصی بازی‌های رایانه‌ای»

با نگاه کوتاهی به آمار گیم در ایران می توان پی به اهمیت و بازار بزرگ این حوزه برد.

به گزارش ایسکانیوز، به صورت جهانی درآمد 109 میلیارد دلاری صنعت گیم در سال 2017 گزارش شده است و درآمد جهانی بازی های موبایلی در سال ۲۰۱۶، رقمی معادل ۳۶.۹ میلیارد دلار برآورد شده که در واقع معادل ۳۷ درصد کل درآمد جهانی بازی‌های دیجیتال است.
تعداد کاربران بازی در ایران بیش از 23 میلیون نفر از سوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای گزارش شده است که متوسط سن بازیکنان موبایلی ایرانی در سال 94 تنها 21 سال بوده است و 80 درصد از کل بازیکنان موبایلی ایرانی، معادل 16 میلیون و 400 هزار نفر، «موبایل‌باز» هستند. یعنی فقط روی پلتفرم موبایل بازی می‌کنند و این نوید بخش بازاری بزرگ برای این حوزه است که بازی سازان ایرانی با تولید اثر باکیفیت و دیده شدن آن آثار می توانند به مخاطبین و درآمدزایی بالا دست پیدا کنند.
جشنواره ملّی بازی‌های ایرانی (بازی جام) با رویکرد حمایت از تولید ملّی و توسعه‌دهندگان ایرانی، همچنین ترویج استفاده از تولیدات ملّی و جهت‌دهی بازیکنان بازی‌های دیجیتال آنلاین، به سمت بازی‌های ایرانی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا 19 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.
طرح جشنواره ملّی بازی‌های ایرانی (بازی جام) با رویکرد حمایت از تولید ملّی و توسعه‌دهندگان ایرانی، همچنین ترویج استفاده از تولیدات ملّی و جهت‌دهی بازیکنان بازی‌های دیجیتال آنلاین، به سمت بازی‌های ایرانی است. در این طرح تعدادی از بازی‌های پرمخاطب ایرانی که معیارهای مدنظر را دارا بوده‌اند انتخاب و مسابقاتی بر روی آن‌ها برگزار می‌شود.
در پایان به سه شرکت توسعه‌دهنده برتر تسهیلاتی ارائه می‌شود، همچنین به نفرات اول تا سوم مسابقات هر بازی جوایزی تعلق می‌گیرد، همچنین جوایز دیگری نیز جهت افزایش انگیزه شرکت در مسابقات به شرکت‌کنندگان در مسابقه ارائه خواهد شد.
با توجه به افزایش روز افزون استفاده از بازی‌های دیجیتالی به عنوان بخشی از زمان صرف شده به عنوان سرگرمی توسط کاربران ایرانی، در صورت عدم‌حمایت از تولید ملّی در این حوزه، احتمالاً شاهد خروج میزان زیادی ارز از کشور خواهیم بود. در کنار این موضوع، عدم برگزاری مسابقات برروی بازی‌های ایرانی می‌تواند موجب کاهش استفاده از بازی‌ها شده و در نتیجه عدم درآمدزایی مناسب برای توسعه‌دهندگان بازی را به همراه داشته باشد.
این طرح با اهداف مختلف خرد و کلان برگزار می‌شود که برخی از مهمترین آن‌ها شامل حمایت از بازی‌های ایرانی، شناسایی شرکت‌های دارای پتانسیل فنی بالا و ارائه تسهیلات به آن‌ها، جهت‌دهی کاربران بازی‌های تلفن همراه به سمت رقابت سالم و سراسری، تهییج کاربران بازی‌های تلفن همراه به استفاده از بازی‌های جذاب ایرانی است.
از جمله دیگر اهداف برگزاری جشنواره ملی بازی‌های ایرانی برگزاری مستمر رویداد و معرفی نشان خاص بازی‌های تلفن همراه و نیز رسیدن به 500 هزار کاربر آنلاین مشغول در رقابت مسابقات ملی بازی‌های ایرانی محسوب می‌شود.
این نخستین بار است که مسابقه‌ی بازی‌های ویدیویی تنها برای بازی‌های موبایلی ایرانی راه‌اندازی می‌شود. در این مسابقه پنج بازی موبایلی مگنیس، پرسیتی، شاهین، فوتبال رانر و جدل بر روی سرعت انتخاب شده‌اند و داوطلبان شرکت در مسابقه باید در این بازی‌ها با یک‌دیگر به رقابت بپردازند.
جشنواره‌ی ملی بازی‌های موبایلی ایرانی (بازی جام) به حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا 19 اردیبهشت 96 در حال برگزاری است.

خبرنگار و انتشار دهنده: پارسا فرخوی

201

117 / 117
کد خبر: 764743 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار