کدام حوزه‌ها پیشتاز تولید «علم برتر» ایران در ۲۰۱۶ شدند؟

شنبه 23 اردیبهشت 1396 - 11:23
کد مطلب: 767153
آزمایشگاه

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بر اساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه شاخص اساسی علم (ESI-ISI) تولید علم برتر کشور از ۲۱۶ مورد در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۳۶۸ مورد در سال ۲۰۱۶ میلادی رسید و تولید علم برتر ۷۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش دایسکانیوز،‌ دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: سهم حوزه مهندسی از کل تولید علم برتر دنیا حدود ۴ درصد است و بعد از آن بیشترین سهم از تولید علم برتر دنیا متعلق به حوزه ریاضیات است که حدود ۳ درصد است.

دهقانی افزود: یک درصد از مقالات دنیا ۱۸ درصد از استنادهای آن را دریافت می‌کنند که تولید علم برتر کشور را تشکیل می‌دهند. مقالات برتر در بازه ۱۰ سال اخیر توسط پایگاه شاخص‌های اساسی علم آی.اس.آی به صورت دو ماه یکبار روزآمد و اعلام می‌شود، از همین رو تعداد این مقالات همیشه تغییر می‌کند و ممکن است یک مقاله در یک دوره زمانی در دسته مقالات برتر قرار گیرد و در یک دوره دیگر از این فهرست حذف شود. اساسا مقالات پر استناد یا مقالات برتر بدلیل اهمیت آن‌ها بعنوان شاخصی برای کیفیت علم تلقی می‌شوند.

وی گفت: تعداد مقالات برتر کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۵۵ مورد اعلام شده است که این رقم در سال ۲۰۰۸ میلادی کاهش یافته و به ۴۶ مورد رسید. تعداد مقالات برتر کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۳۴ مورد رسید و این مقدار در سال ۲۰۱۴ میلادی مجددا افزایش یافته و به ۱۶۳ مورد افزایش یافت. در سال ۲۰۱۵ میلادی تعداد این مقالات به ۲۱۶ مورد و در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۳۶۸ مورد افزایش یافت. اطلاعات سال ۲۰۱۷ میلادی هنوز کامل نشده است، اما از جمهوری اسلامی ایران در این سال ۱۰ مقاله برتر در پایگاه شاخص‌های اساسی علم ثبت شده است.

سرپرست ISC گفت: سهم رشته‌های موضوعی مختلف از تولید علم برتر دنیا یکسان نیست. سه حوزه مهندسی، ریاضیات و علوم کشاورزی بالاترین سهم از تولید علم برتر دنیا را در مقایسه با سایر حوزه‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند. هر یک از این حوزه‌ها حدود ۳ تا ۴ درصد از تولید علم برتر دنیا را در اختیار دارند.

دهقانی خاطرنشان کرد: اگر کل مقالات برتر کشور را مد نظر و سهم هر یک از رشته‌ها را مورد توجه قرار دهیم وضعیت رشته‌ها از بعضی ابعاد تغییراتی می‌کند. حدود ۳۵ درصد تولید علم برتر کشور در حوزه مهندسی تولید می‌شود. حدود ۱۴ درصد تولید علم برتر کشور توسط پژوهشگران کشور در حوزه شیمی تولید می‌شود و سهم رشته‌های ریاضیات، فیزیک و علوم کشاورزی هر کدام حدود ۸ درصد است.

سرپرست ISC تصریح کرد: تعداد مقالات برتر حوزه مهندسی ۴۵۳ مورد است. پژوهشگران حوزه‌های شیمی، ریاضیات، فیزیک و علوم کشاورزی به ترتیب ۱۷۶، ۱۰۶، ۱۰۲ و ۹۹ مورد است.

منبع: دیده بان علم ایران

دریافت کننده و انتشار دهندهک پارسا فرخوی

201

117 / 117
کد خبر: 767153 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار