مرکز اسناد 4 کتاب با موضوع 15 خرداد منتشر کرد

شنبه 13 خرداد 1396 - 14:56
کد مطلب: 784083
ب

مرکز اسناد انقلاب اسلامی چهار عنوان کتاب با موضوع قیام 15 خرداد سال 1342 را منتشر کرد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، قیام 15 خرداد یکی از مهمترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی است که می‌توان آن را نقطه شروع نهضت اسلامی دانست.
اثرگذاری این قیام در تاریخ معاصر و ابعاد گوناگون آن تا آنجاست که امام خمینی(ره) این روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام کردند.
در همین راستا با بررسی کتب منتشر شده می‌توان دریافت که مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتاب‌هایی با عناوین« اصلاحات آمریکایی و قیام 15 خرداد»، «نقش بازار در قیام 15 خرداد»،«نقش روحانیت در قیام 15 خرداد» و «تاریخ قیام 15 خرداد به روایت اسناد» روانه بازار نشر کرده، علاقمندان به بررسی قیام 15 خرداد 1342 می‌توانند این کتاب را به عنوان منابع مهم در این زمینه مطالعه کنند.


اصلاحات آمریکایی و قیام 15 خرداد
در معرفی این کتاب آمده است: یکی از ریشه‌ها و علل قیام 15 خرداد، برنامه‌ها و سیاست‌های رژیم پهلوی با عنوان برنامه‌های اصلاحات در سال‌های 1339 تا 1342 بود.
این اصلاحات دیکته شده آمریکا که بیشتر در جهت منافع ایالات متحده تعریف می‌شد، دارای خاستگاهی بیرونی و انگیزه‌های استعماری بود و در نتیجه پیامدهای ناهمگونی دربرداشت.
بخشی از این پیامدها به قیام 15 خرداد 42 منتهی شد و به همین جهت کتاب حاضر به ارزیابی میزان تاثیر برنامه اصلاحات رژیم پهلوی بر قیام 15 خرداد می‌پردازد، این اثر 360 صفحه‌ای به نویسندگی عباس خلجی در دو هزار نسخه و با قیمت 18 هزار ریال توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

نقش بازار در قیام 15 خرداد
در مقدمه این کتاب آمده است: قیام 15 خرداد سال 42 که بلافاصله پس از خبر دستگیری امام خمینی شکل گرفت، در تاریخ معاصر ایران نقطه عطفی محسوب میشود که اصلی‌ترین پیامد آن در بلند مدت پیروزی انقلاب اسلامی بود، در این قیام تاریخی بازار تهران از مراکز حساسی بود که به مبارزات انقلابی ضد رژیم پهلوی پیوست و ثمره پیوند آن با قیام 15 خرداد در حوادث پس از آن چون تعطیل کردن بازار و هماهنگی و ارتباط پیوسته با روحانیت مبارز جلوه‌گر شد.
علاوه بر بازار تهران این کتاب نقش‌آفرینی بازارهای مناطق مختلف کشور در قیام 15 خرداد را نیز همراه با اسناد مربوط به آن مورد بررسی قرار داده است.
این اثر نوشته رحیم روح بخش در 455 صفحه و درسه هزار نسخه با قیمت 25 هزار ریال توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

نقش روحانیت در قیام 15 خرداد
در بخشی از این کتاب آمده است: قیام 15 خرداد که زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد از وقایع بسیار مهم تاریخ معاصر ایران محسوب می شود که قدرت روحانیت را در مبارزه با رژیم حاکم روشن کرد. پس از کودتای 28 مرداد در حالی که گروه‌های فعال سیاسی به این نتیجه رسیده بودند که رژیم سیاسی حاکم قابل اصلاح نیست و بر پایه روش‌های مسالمت آمیز نمی توان با آن تعامل کرد روحانیت با بهره گیری از آموزه‌های دینی و رهبری داهیانه به عنوان جریان غالب مبارزه با رژیم در آمدند و برای تغییر رژیم و برقراری حکومت اسلامی کوشید.
این اثر نوشته فریبا جعفری در پی آن است تا با بررسی ابعاد مختلف حضور روحانیت در عرصه مبارزه با رژیم پهلوی به نقش‌آفرینی آنها در این قیام پرداخته و تأثیرات آن را در روند شکل گیری نهضت اسلامی متبلور سازد.
کتاب حاضر در 404 صفحه و 1500 نسخه با قیمت 26 هزار ریال توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

تاریخ قیام 15 خرداد به روایت اسناد
در معرفی این کتاب آمده است: این اثر به همت دکتر جواد منصوری در دوجلد و در 5 فصل به بررسی ابعاد قیام 15 خرداد به ارائه اسناد می‌پردازد.
درفصل اول تحولات پس از کودتا 28 مرداد از زاهدی تا علم، فصل دوم تحولات دوران علم، فصل سوم قیام 15 خرداد به روایت اسناد از فیضیه تا 15 خرداد، فصل چهارم قیام 15 خرداد و فصل پنجم تداوم قیام 15 خرداد تا پیروزی انقلاب اسلامی مورد تحلیل و واکاوی قرار گرفته است.
تاریخ قیام 15 خرداد به روایت اسناد زمستان 1390به چاپ دوم رسید که هم اکنون این اثر در یکهزار نسخه و با قیمت 320 هزار ریال در دسترس علاقه مندان به تاریخ انقلاب اسلامی قرار دارد.

دریافت: بخشی پور/ انتشار سلیمی

502500

134 / 33
کد خبر: 784083 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار