ابداع و راه‌اندازی «ایستگاه شارژ رایگان تلفن همراه شهری» با انرژی خورشیدی در کشور

سه‌شنبه 30 خرداد 1396 - 14:51
کد مطلب: 789129

ایستگاه شارژ تلفن همراه شهری با استفاده از انرژی خورشیدی برای نخستین بار در کشور توسط مخترعان ایرانی رونمایی شد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ با افزایش جمعیت و بهبود رفاه اجتماعی، مصرف انرژی در حال افزایش است؛ منبع انرژی تا به حال نفت و گاز (سوختهای فسیلی) بوده و تا چند سال آینده هم به همین شکل خواهد بود.

امروزه همه دنیا نسبت به آلودگیهایی که مصرف سوختهای فسیلی به بار می‌آورد آگاه است؛ به طور کلی آلودگی آب، هوا و زمین، گرم شدن اتمسفر زمین در اثر تولید co2 و دیگر گازهای گلخانه‌ای، سیلها و خشکسالیهای بی‌سابقه در اثر گرم‌تر شدن اتمسفر زمین از مضرات استفاده از سوختهای فسیلی است؛ بنابراین باید به سمت استفاده از منابعی برویم تا تولیدco2 کمتر شود. در این میان انرژی های اتمی، خورشیدی و بادی می‌تواند از جمله انرژیهای جایگزین باشد.

انرژی خورشید

انرژی خورشید همانند سایر انرژیها می‌تواند بطور مستقیم یا غیرمستقیم به دیگر اشکال انرژی تبدیل شود؛ ولیکن موانعی شامل ضعف علمی و تکنیکی در تبدیل، کمبود دانش و تجربه میدانی، متغیر و متناوب بودن مقدار انرژی به دلیل تغییرات جوی و فصول سال و جهت تابش، محدودیت توزیع بسیار وسیع و... موجب شده تا استفاده کمی از این انرژی شود.

استفاده از منابع عظیم انرژی خورشید برای تولید انرژی الکتریسته، استفاده دینامیکی، ایجاد گرمایش محوطه‌ها و ساختمانها، خشک کردن تولیدات کشاورزی، تغییرات شیمیایی و... در بسیاری از کشورهای مختلف جهان شروع شده ‌است.

دو مسئله بسیار مهم در این زمینه، دائمی و قابل دسترس بودن این انرژی در تمام قسمتهای کره زمین است که مسلماً نسبت به فاصله از خط استوا و نحوه تابش خورشید، مقدار آن متغیر خواهد بود همچنین اهمیت کاهش آلودگی محیط زیست که امروزه یکی از دغدغه‌های مهم جوامع صنعتی دنیاست و رایج شدن انرژی خورشیدی با اثرات منفی مصرف پایین تا حدودی می‌تواند آینده روشنی را برای محیط زیست در بر داشته باشد.

حسن یزدانی؛ مبدع «ایستگاه انرژی الکترونیکی شهری» در گفت‌وگویی با تسنیم اظهار کرد: در ایران به واسطه وجود اقلیم مناسب و تابش آفتاب در بیشتر مناطق و در اکثر فصول سال، زمینه لازم و مناسبی را برای استفاده و گسترش انرژیهای نو و پاک فراهم است؛ در این راستا، با توجه به افزایش توان مهندسی کشور در ساخت نیروگاه‌های خورشیدی، در سالهای اخیر استفاده از این پتانسیل به یک اولویت در ساخت ایستگاه‌های تولید انرژی برای تأمین انرژی لازم باتری دستگاه‌های الکترونیکی تبدیل شده است.

او افزود: ایستگاه شارژر دستگاه‌های الکترونیکی در واقع باجه‌هایی است که برای شارژ انواع مختلف دستگاه‌های الکترونیکی شامل تلفن همراه، تبلت، دستگاه‌های پخش موسیقی و... کاربرد دارد همچنین می‌توان به عنوان تأمین‌کننده روشنایی معابر از آن سود برد.

این مخترع با بیان اینکه انرژی خورشید توسط پنلهای خورشیدی جذب می‌شود و در یک کنترل بار آن را به انرژی الکتریکی DC تبدیل می‌کند، گفت: سپس انرژی را به باتری منتقل کرده و با تبدیل آن به ولتاژهای متفاوت برای شارژ انواع مختلف دستگاه‌های الکترونیکی به کار می‌برد.

او همچنین اشاره‌ای به سیستمهای فتوولتائیک به کار رفته در این طرح داشت و گفت: به پدیده‌ای که در اثر تابش نور بدون استفاده از مکانیزمهای محرک، الکتریسیته تولید کند، پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیده‌ها استفاده کند، سیستم فتوولتائیک می‌گویند.

مدیر‌عامل شرکت دانش‌بنیان توانا الکترونیک شمال با بیان اینکه سیستمهای فتوولتائیک یکی از پر‌مصرفترین کاربرد انرژیهای نو هستند و تاکنون سیستمهای گوناگونی با ظرفیتهای مختلف (5/0 وات تا چند مگاوات) در سراسر جهان نصب و راه‌اندازی شده‌اند، تصریح کرد: با توجه به قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستمها هر روزه بر تعداد متقاضیان آنها افزوده می‌شود؛ از سری و موازی کردن سلولهای آفتابی می‌توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت.

اوگفت: امروزه اینگونه سلولها عموماً از ماده سیلیسیم و این ماده هم از شن و ماسه تهیه می‌شود که در مناطق کویری کشور، به فراوانی یافت می‌شود بنابراین از نظر تأمین ماده اولیه این سلولها هیچگونه کمبودی در ایران وجود ندارد.
یزدانی با بیان اینکه سیستمهای شکست در تجزیه فتوولتائیک را می‌توان بطور کلی به سه بخش اصلی تقسیم کرد، ابراز کرد: پنلهای خورشیدی، تولید توان مطلوب یا بخش کنترل و مصرف‌کننده یا بار الکتریکی این بخشها را تشکیل می‌دهند.

این فعال فناور با اشاره به اینکه استفاده از سلولهای خورشیدی یک منبع بی‌خطر برای تولید انرژی برق است، به مزایای استفاده از این سلول ها به شرح زیر پرداخت:
11. انرژی خورشید مهمترین منبع قابل تجدید انرژی بر روی کره زمین است؛ نگرانیهایی که درباره سوختهای فسیلی و هسته‌ای وجود دارد، در مورد این منبع انرژی بی‌معنا است.
2. سیستمهای خورشیدی معمولاً دارای ضریب ایمنی بسیار بالا هستند.
3. توان فتوولتائیک می‌تواند در هر نقطه از کره زمین به وسیله خورشید تولید شود.
44. استفاده از سلولهای خورشیدی منبعی از انرژی هستند که به سوخت احتیاج ندارند در نتیجه آلودگی ناشی از سوختهای فسیلی مانند دی اکسید کربن، منواکسید کربن و همچنین آلودگیهای مهم ناشی از سوختهای هسته‌ای و غیره را نیز ندارند.
55. تکنولوژی سلولهای خورشیدی به دلیل خاصیت مدولی بودن قابل ساخت در اندازه‌های مختلف قابل گسترش تا اندازه‌های بسیار بزرگ است؛ یک سلول فتوولتائیک در پیک تابش خورشید توانی حدود Wp 5/1 تولید می‌کند که جریان به صورت DC است.
6. حجم ماده به کار رفته در این سلولها کم بوده و ساخت آنها نسبتاً آسان است.
77. سلولها و مدولهای فتوولتائیک دارای هیچ قسمت متحرکی نیستند پس هیچگونه اتلافی در اثر اصطکاک در آن وجود ندارد.
88. هیچگونه ضایعاتی را به وجود نمی‌آورند و ماده مورد استفاده در آنها بی‌خطر و غیرسمی است و در ضمن هیچ تشعشعی از خود صادر نمی‌کند.
99. بسیار آرام و ساکت کار می‌کنند و در حین کار هیچ صدایی تولید نمی‌کنند؛ پس آلودگی صوتی که در اکثر مکانیزمهای مکانیکی و الکتریکی وجود دارد، در این سیستمها وجود ندارد.
10. مانند سایر دستگاه‌ها که در دمای نسبتاً بالا کار می‌کنند احتیاج به آب خنک کننده ندارد.
111. این سلولها دارای قابلیت اعتماد بالایی بوده و به آسانی قابل استفاده هستند؛ نصب آنها ساده است و اگر درست نصب شوند به هیچگونه تجهیزات اضافی یا خدمات بعدی احتیاج ندارند.
12. این سلولها عمر زیادی دارند؛ اکثر سلولهای خورشیدی تجاری به مدت 25 سال گارانتی دارند.
133. این سلولها نمای خارجی نامناسبی ندارند و حتی اگر با اندکی دقت طراحی شوند، می‌توانند از نظر معماری به زیبایی نمای شهر هم کمک کنند.

یزدانی همچنین درباره مزایای این طرح و برنامه توسعه داده شده، گفت: استفاده از انرژی رایگان برای استفاده عمومی، سیستمی نوین در خدمات شهری، نبود آلودگی زیستی، صرفه‌جویی در زمان و انرژی، تکیه‌گاه مطمئن برای تأمین انرژی در معابر عمومی و نیازهای مهم مردمی همچون شارژ موبایل و لپ‌تاپ، امکان توسعه و صادرات، الگوبرداری از این سیستم در سایر مناطق کشور و جهان و زیبایی ظاهری از جمله مزایای «ایستگاه انرژی الکترونیکی شهری» است.

قیمت ایستگاه شارژ تلفن همراه شهری با استفاده از انرژی خورشیدی

او در پاسخ به این سؤال که چه تعداد از این ایستگاه‌های شارژ در حال حاضر نصب شده است، گفت: طرح این محصول نوآورانه که سال 94 به معاونت علمی ریاست جمهوری ارائه و در سال 95 تولید شد، اکنون سه دستگاه از آن در ساری نصب شده است.

این فعال فناور با تأکید بر اینکه پیش‌بینی می‌کنیم ظرف یکی دو سال آینده سیم شارژ از شارژرها حذف شود، ماژول شارژ بی‌سیم را هم در دستگاه‌های خود گنجانده‌ایم، گفت: تمام دستگاه‌های ما قابلیت درخواست به سفارش مشتری را دارد و بر این اساس می‌توانیم پورتهای مختلفی را برای دستگاه در نظر بگیریم.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان درباره قیمت دستگاه‌های تولید شده توسط این شرکت نیز گفت: قیمت دستگاه‌های تولیدی ما از یک میلیون تومان شروع می‌شود و به عنوان مثال طبق قراردادی که با شهرداری ساری داشتیم، دستگاهی برای آنها با قیمت 3 میلیون تومان تولید کردیم؛ دستگاه مذکور دارای چهار پورت شارژ و یک پورت پشتیبان است.

704

101 / 24
کد خبر: 789129 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار