افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی

دوشنبه 12 تیر 1396 - 11:42
کد مطلب: 802970
معاینه فنی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از افزایش ساعات کاری مراکز با پایان ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از فارس، سید نواب حسینی منش با اشاره به آغاز سفرهای تابستانی گفت: از آنجایی که کنترل وضعیت ایمنی خودرو قبل از سفر می تواند در کاهش ریسک تصادف و امنیت سفر بسیار موثر باشد به شهروندان توصیه می گردد حتما قبل از سفر جهت اطمینان از سلامت خودرو خود به یکی از مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نمایند. در مراکزمعاینه فنی، خودرو از لحاظ داشتن ایمنی مورد کنترل و بازبینی قرار می گیرد. در سفرهای جاده ایی به علت سرعت بالای خودرو ملاحظات مربوط به ایمنی خودرو نظیر عملکرد صحیح چراغ های اخطار و سیستم ترمز بسیار حائظ اهمیت بوده و می تواند یک نقص جزئی در این موارد موجب خسارت و حادثه غیر قابل جبرانی گردد.
حسینی منش در ادامه گفت: براساس آمار اتحادیه اروپا 11 درصد از تصادفات جاده ایی منجر به فوت به علت نقص فنی در خودروها حادث می شود. سالانه در ایران 16هزار نفر در تصادفات جاده ایی فوت می کنند که بدون تردید عامل نقص فنی در تصادفات به علت پایین بودن استاندارد های کیفی خودرو در ایران در مقایسه با اروپا بیش از این درصد است. با لحاظ این درصد به عنوان مبنا انجام معاینه فنی در برطرف کردن نقص فنی می تواند از کشته شدن حداقل 1760 نفر جلوگیری کند.
مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص اهمیت انجام معاینه فنی در ارتقا سطح ایمنی خودروها افزود: براساس گزارشات استخراج شده از سامانه معاینه فنی (سیمفا) 11 درصد خودروهای مراجعه کننده به علت نقص فنی در سیستم ترمز مردود می گردند. در سال 95 از 800 هزار دستگاه خودرو مراجعه کرده به مراکز، 88 هزار دستگاه خودرو دارای نقص فنی ترمز بوده است. نقصی که در صورت عدم رفع ایراد می تواند عامل بالقوه در ایجاد یک حادثه منجر به تلفات جانی شود.
وی در خصوص سهل انگاری و عدم همکاری برخی از رانندگان در مراجعه به هنگام به مراکز معاینه فنی خودرو گفت: براساس تحقیقات دانشگاهی و میدانی تاثیر انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا و ارتقا سطح ایمنی مشخص است و این نحوه کنترل بر خودروهای در حال تردد در سایر کشورهای پیشرفته و دارای صنعت پس از گذشت دو یا سه سال به طور جد در حال انجام می باشد. کشور ایران نیز از این مسئله مستثنی نیست . حدود 17 سال از عمر اجرای معاینه فنی در ایران می گذرد در این چند سال کارهای بسیار خوبی در زمینه قوانین دستورالعملها و وظایف دستگاه های مرتبط انجام شده ولی آن چیزی که مسلم است اجرای صحیح و اثر بخش معاینه فنی چیزی فراتر از برخورد های قانونی با خودروهای فاقد معاینه فنی می باشد و آن نیازمند همکاری شهروندان در این زمینه است. هر شهروند در رعایت قانون بایستی از خود شروع کند و خود را مکلف به رعایت حقوق سایر شهروندان بداند. شهروند بایستی این مسئولیت اجتماعی را بپذیرد که نسبت به آلودگی هوای شهر و سلامت سایرین مسئول است.
حسینی منش با توجه به افزایش مراجعات در مهر ماه به شهروندان توصیه کرد در حال حاضر توزیع مراجعات در مراکز مناسب و شهروندان در کمتر از یک ساعت می توانند نسبت به انجام معاینه فنی خود اقدام کنند. ضمناً جهت آگاهی از طول صف و مدت انتظار در هر مرکز می توانند با مراجعه به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و یا ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی 2000112 از آخرین وضعیت آن مطلع و خلوت ترین مرکز را جهت انجام معاینه فنی انتخاب کنند.
وی در پایان گفت: جهت رفاه حال شهروندان تعدادی از مراکز به صورت ویژه تا ساعات 9 و 10 شب و روزهای جمعه فعال است. جهت اطلاع از آدرس و زمان کاری هر مرکز شهروندان می توانند به سایت ستاد معاینه فنی inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

703

110 / 24
کد خبر: 802970 0 0

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار