واردات روغن پالم مالزی به ایران دو برابر شد

جمعه 23 تیر 1396 - 01:19
کد مطلب: 806092
روغن پالم

وزیر کالا و صنایع کشت و زراعت مالزی گفت: صادرات روغن پالم مالزی به ایران در ۵ ماه اول امسال بیش از دو برابر شده است.

به گزارش ایسکانیوز، داتوک‌سری‌ماه‌سیوکئونگ گفت: صادرات روغن پالم مالزی به ایران در ۵ ماه اول امسال بیش از دو برابر شده است و به لطف قیمت بالاتر و حجم سفارش بیشتر به ۷۴۸.۱ میلیون رینگیت مالزی رسیده است.

او گفت: از ژانویه تا می، صادرات روغن پالم ما ۱۴۱.۵ درصد افزایش داشته است و از ۳۰۹.۸ میلیون رینگیت به ۷۴۸.۱ میلیون رینگیت رسیده است. قیمت‌ها و حجم محصولات مربوط به روغن پالم که به ایران منتقل شده‌اند امسال بالاتر بوده است.

آخرین داده‌های انجمن روغن پالم مالزی (MPOB) نشان می‌دهد که در نیمه اول امسال ایران ۲۸۲۲۳۸ تن خرید کرده است. این مقادیر ۲ برابر مقدار ۱۳۲۴۹۰ تنی است که در ۶ ماهه مشابه سال ۲۰۱۶ به ایران فرستاده شده بود.

آقای ماه پس از هدایت سمینار انتقال تکنولوژی و نمایشگاه سازماندهی شده با MPOB که امروز در مالزی برگزار شد با خبرنگاران صحبت کرد.

۵ماه قبل آقای وزیر، جلسات و مذاکرات ۳ روزه‌ای را در مورد برنامه فنی و اقتصادی مالزی برای صادرات محصولات روغن پالم، الوار و لاستیک به ایران برگزار کرد.

او اشاره کرد که روغن پالم در جوامع خاورمیانه یک گزینه روزانه اصلی است. سال گشته ایران ۴۵۳۱۷۲ تن روغن پالم و محصولات مربوط به روغن پالم را به ارزش ۳۳۱ میلیون دلار خریداری کرده است.

در سال ۲۰۱۴ ایران یک محدودیت واردات برای روغن پالم وضع کرد که طبق آن کل واردات روغن پالم نباید از ۳۰ درصد کل واردات روغن‌ها و چربی‌ها بیشتر می‌شد. در نتیجه خرید روغن پالم توسط ایران با ۴۷ درصد کاهش از ۹۹۷۰۰۰ تن در سال ۲۰۱۳ به ۳۳۰۹۷۰ تن در ۲۰۱۵ رسید.

در سال ۲۰۱۶ این محدودیت واردات برداشته شد اما به جای آن مالیات بر واردات این روغن افزایش یافت و به ۴۰ درصد رسید در حالی که مالیات بر واردات سایر روغن‌های گیاهی تنها ۲۴ درصد است.

منبع: مهر

401

46 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار