گر سنگ از این حدیث ناله کند، عجب مدار

شنبه 24 تیر 1396 - 14:11
کد مطلب: 806592
شهیندخت مولاوردی

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در کانال تلگرامی خود با عنوان « گر سنگ از این حدیث ناله کند، عجب مدار» نوشت: از زمان خبر مفقودی و سپس قربانی شدن دخترک بی دفاع و معصوم پارس آباد مغان لحظه ای از یاد آتنا اصلانی و آتناهای دیگر غافل نبودم.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، شهیندخت مولاوردی افزود: انگار همین دیروز بود که در رثای ستایش قریشی همه ما چه راهکارها که ارائه ندادیم؟!! بی تردید این اولین و آخرین باری نیست که یک کودک مورد سوء رفتار جنسی قرار می گیرد که پدیده ای شایع در جهان است و بیشتر توسط بستگان و آشنایان که توانسته اند اعتماد والدین و کودکان را جلب کنند صورت می گیرد، با این تفاوت که در برخی جوامع جنبه عمومی چنین جرمی پر رنگ بوده و فرض بر این است که این کودک از جامعه ربوده شده و نه فقط از یک خانواده! و تصور بر این است که چنین جنایتی علیه جامعه رخ داده است و نه یک خانواده!
وی ادامه داد: یکی از محورهایی که در اینگونه مواقع بازار داغ خود را می یابد و بعد هم به بوته فراموشی سپرده می شود، پرداختن به چرایی ارتکاب این جرایم و نیز چگونگی پیشگیری از چنین اعمالی است.
مولاوردی افزود: از سوی دیگر تردیدی در این نیست که کودکان اعم از دختر و پسر، اگر از تربیت و آمورش های لازم برخوردار نباشند در هر موقعیت و مکانی که باشند، چه کودک کار و خیابان باشند و چه کودک فقر و چه در کارگاه باشند و چه در کلاس آموزشی، شب و روز در برابر این رفتارها آسیب پذیرند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: در اینکه برای تسلا و تشفی خاطر بازماندگان دغدار و مردم دل آزرده برخورد قاطع و سریع قضایی و قانونی شرط لازم هست هم شکی وجود ندارد، اما آیا این برخورد شرط کافی هم بوده و بازدارندگی لازم را از ارتکاب چنین جنایاتی در آینده خواهد داشت، جای تردید وجود دارد.
وی اضافه کرد: قدر مسلم آن است که با شناخت درست عوامل زمینه ساز اینگونه جنایات می توان برای به حداقل رساندن آن برنامه متناسبی را تدارک دید و مجموعه تدابیر و سیاست های آموزشی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی را اتخاذ کرد و با بررسی نقش و تاثیر هر یک از عوامل قانون، اخلاق، جامعه، خانواده، مساجد و منابر، مدرسه و دانشگاه و نظام آموزشی، رسانه های عمومی و مجاری، به ویژه صدا و سیما و کسانی که در برابر هر گونه آگاهی جنسیتی و آموزش های خودمراقبتی جنسی مقاومت می کنند، سهم هر کدام را در بروز یا پیشگیری از چنین اعمالی تعیین کرد.
مولاوردی افزود: ناگفته نماند در سال های اخیر بارها از سوی متولیان امر در خصوص وضعیت سلامت روان جامعه ابراز نگرانی شده است. طبق اعلام معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت 6،23 درصد جمعیت کشور از افسردگی و اختلال روانی رنج می برند.
وی اظهارکرد: توجه به ترویج آموزش های لازم سلامت روان از روش های مختلف برای سنین و مقاطع تحصیلی مختلف و تدوین سند ملی سلامت روان؛ توجه به نقش نظام آموزشی رسمی و غیررسمی در تربیت نسل آینده و آماده کردن آنان برای زندگی مسئولانه و آگاهانه و آموزش مدیریت رفتار و مهارت کنترل غرایز؛ آموزش مهارت های زندگی و آگاهی والدین از نحوه مراقبت از فرزند به ویژه از طریق انجمن اولیا و مربیان از ضروریات است.
مولاوردی ادامه داد: بررسی علل کم اثر شدن یا بی تاثیری پیام های اخلاقی که از در و دیوار می بارد؛ نقش نظام رفاهی و تامین اجتماعی و برقراری نظام حمایت اجتماعی از خانواده آسیب دیده و آسیب زده نیز از نیازهای ضروری در جامعه است.
وی گفت: رصد و نظارت کافی بر رفتار افرادی که سابقه محکومیت موثر کیفری دارند(نه مانند قاتل آتنا که بزهکاری با پیشینه تجاوز و کودک آزاری بعد از گذراندن دوران محکومیت بدون درمان کامل و بدون هیچ نظارتی در جامعه رها می شود!!!)؛

الزامی شدن مشاوره پیش از ازدواج
مولاوردی در ادامه اضافه کرد: ادامه اجرای طرح بهداشت روان در محلات و صدا و سیما از جمله مواردی است که در کنترل و کاهش و پیشگیری از اینگونه جرایم و نیز شکستن سیکل معیوب ادامه این بیماری می تواند موثر باشد.
وی تصریح کرد به پیشنهاد یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمان تصمیم گیری در مورد سند آموزشی 2030قرار شد کارگروه ویژه ای برای تدوین سند آموزش جنسی در دبیرخانه ان شورا تشکیل شود، امید است تدوین این سند پشت درهای بسته نبوده و در ارائه راهکارهای لازم از نظرات متخصصان امر و اهل فن و نیز الگوها و تجارب موفق و موثر جهانی طبق اصل دوم قانون اساسی بهره مند شوند تا به سرنوشت اسنادی که تنها بر روی کاغذ مانده اند مبتلا نشود.
وی ادامه داد: در خبرها آمده بود مردم که از شنیدن خبر این جنایت به خشم آمده اند به خانه قاتل آتنا حمله کرده و شیشه ها و پنجره ها را شکسته اند و محل کار او را هم به آتش کشیده اند، با جنایتی که این بزهکار سابقه دار مرتکب شده است در واقع روح و روان و هویت همسر و دو فرزند خود را نیز در معرض تعرض قرار داده است. از این بابت به این خانواده هم باید تسلیت گفت. در زمان قتل ستایش نوشتم درد را از هر طرف بخوانی درد است! اینجا هم همان را تکرار می کنم.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نوشت: تبدیل نشدن این دو فرزند به بیمار روانی و بزهکار دیگر و جا پای پدر نگذاشتن نیز نباید در سیاست های متخذه از نظرها دور بماند.
وی اضافه کرد: در پایان ضمن عرض تسلیت این مصیبت بزرگ مراتب همدردی خود را با خانواده اصلانی بویژه مادر داغدیده آتنا و نیز آیت الله عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، استاندار و مردم سوگوار پارس آباد مغان ابراز می کنم، با این امید که بعد از این آتناهای دیگر را دریابیم و شاهد از دست دادنشان نباشیم.
آتنا اصلانی دختر هفت ساله پارس آبادی از 29 خرداد ماه گم شد و پیکر معصومش در 19 تیر امسال در پارکینگ قاتل پیدا شد.
قاتل که از پنج روز پس از ناپدید شدن آتنا مورد ظن ماموران قرار گرفته و دستگیر شده بود در این مدت از اعتراف به قتل آتنا خودداری می کرد.
قاتل 42 ساله، دارای زن و 2 فرزند است ودر محله ای که خانواده آتنا زندگی می کردند دارای مغازه رنگرزی است.

703

110 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار