عضو کمیسیون برنامه و بودجه هشدار داد

خطر ورشکستگی صندوقهای بازنشستگی/جزئیات نگران کننده صورت های مالی یک صندوق

سه‌شنبه 17 مرداد 1396 - 11:23
کد مطلب: 824301
حسینی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه خطر ورشکستگی صندوق های بازنشستگی جدی است، گفت: بررسی جزییات صورتهای مالی یک صندوق بازنشستگی نشان می دهد این صندوق با ۵۰۰ میلیارد تومان کسری مواجه شده است.

به گزارش ایسکانیوز، محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه موضوع صندوق های بازنشستگی در بند 42 سیاست های ابلاغی رهبری در برنامه ششم در بحث ارتقا کیفیت و اصلاح ساختار بیمه‌ها مورد توجه قرار گرفته، گفت: بر همین اساس در بند ه ماده 12 قانون برنامه ششم نیز مقرر گردیده که صندوق حمایت بازنشستگی کارکنان فولاد با کلیات اختیارت از وزارت صنعت به وزرات رفاه انتقال یابد. همچنین در ظرف 3سال نیز باید کلیه تعهدات حال و آتی سازمان توسط سازمان حسابرسی مشخص شود.

به گفته حسینی، بر اساس گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی صندوق، مجموع سرمایه گذاری در 80 شرکت فرعی 12.3هزار میلیارد تومان بوده و با توجه به ارزش خالص دارایی 11.3 هزار میلیاردی تومانی به نظر میرسد صورت های مالی، این سازمان ها دچار مشکل باشد.

او با بیان اینکه بر اساس صورت های مالی صندوق بازنشستگی فولاد، میزان حق بازنشستگی دریافتی در کل یکسال 130 میلیارد تومان بوده،گفت: این درحالی است که حدود900 میلیارد در سال 94 از دولت کمک گرفته شده که بر این اساس دارایی جمعی صندوق حدود 1300 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

حسینی ادامه داد، از سوی دیگر هزینه پرداخت حقوق بازنشستگی به 82 هزار بازنشسته رقمی در حدود 1850میلیارد تومان است، در نتیجه سالیانه حدود 500 میلیارد تومان کمتر از میزان پرداختی مورد نیاز، موجودی در اختیار این صندوق است.

به گفته این عضو کمیسیون برنامه و بودجه، با توجه میزان سرمایه گذاری که در سایر شرکتها انجام شده در سال 94 حدود 280 میلیارد درآمد حاصل از سرمایه گذاری بدست آمده که با توجه به هزینه های صندوق برای پرداخت حقوق بازنشستگان، رقم بسیار ناچیزی است.

حسینی تصریح کرد، بسیاری از شرکت ها به علت ناکارآمدی ساختارها، نتنها سود ده نبوده بلکه زیان ده نیز هستند و متاسفانه شرکت هایی که در آن سرمایه گذاری صورت گرفته به دلیل عدم وجود نقدینگی از پرداخت سود منع شده اند.

او با بیان اینکه اگر صندوق های مذکور به این شکل به فعالیت خود ادامه دهد به زودی دچار مشکل خواهند شد،گفت: می‌توان پیش بینی کرد نه صرفا در این صندوق بلکه سایر صندوقها نیز دچار مشکلاتی در صورتهای مالی خود باشند.

حسینی در پایان تاکید کرد، وضعیت موسسات خارجی که در جایگاه حمایتی بعد از اتمام دوران کار برای خدمات دهی به بازنشستگان فعالیت می‌کنند قابل مقایسه با موسسات ایرانی نیست. چراکه در موسسات داخلی در سالیان گذشته عمدتا از مدیران ناکآرمد استفاده شده و به این دلیل مشکلات عدیده ای برای این صندوق ها ایجاده شده است. بر این اساس امیدواریم با انتقال صندوق بازنشستگان از وزارت صنعت به وزارت راه این مشکلات حل و فصل شود.

منبع: تسنیم

402

169 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار