مدارس غیرانتفاعی برتر زیر چتر حمایتی معاونت‌علمی

دوشنبه 23 مرداد 1396 - 09:45
کد مطلب: 826179
دانش

مدیر ترویج دانش‌آموزی ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از ۱۲ میلیارد تومان برای خرید دستگاه‌های مورد نیاز ۷۸ آزمایشگاه دانش‌آموزی نانو پرداخت شده است، گفت: بر اساس توافق صورت گرفته مدارس غیرانتفاعی برتر می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا ،سید مجتبی قدمگاهی این رابطه افزود: حوزه‌های مختلفی برای ترویج دانش‌آموزی فناوری نانو در نظر گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به تهیه محتواهای آموزشی، سمینارها، کارگاه‌ها، المپیادهای دانش آموزی و مسابقه ملی توانمند اشاره کرد.

وی تاکید کرد: اینها فضاهایی است که دانش‌آموزان می‌توانند به صورت تئوری با علم نانو آشنا شوند.

قدمگاهی، تجهیز آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی را از دیگر اقدامات ستاد نانو برای ترویج علم نانو در میان دانش‌آموزان ذکر کرد و یادآور شد: برای آنکه دانش‌آموزان بتوانند به صورت عملی و آزمایشگاهی با این فناوری آشنا شوند، آزمایشگاه‌های فناوری نانو را در پژوهشسراها تجهیز کردیم که این اقدام از سال ۹۱ آغاز شد.

وی ادامه داد: بر این اساس، تعداد آزمایشگاه‌های نانو تجهیز شده از ۷ آزمایشگاه در سال ۹۱ به ۷۸ مرکز آزمایشگاهی رسید و ۷۰ درصد اعتبارات آن از سوی ستاد توسعه فناوری نانو و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در قالب یارانه تامین شد.

قدمگاهی با تاکید بر اینکه مابقی اعتبارات تجهیزات آزمایشگاهی از سوی خیرین، مدارس و وزارت آموزش و پرورش تامین شده است، اظهار کرد: تجهیزاتی که در آزمایشگاه‌های پژوهشسراها نصب شده تجهیزات به روز فناوری است که ساخت جمهوری اسلامی ایران است.

از ایجاد خودباوری در دانش‌آموزان تا توسعه تجهیزات آزمایشگاهی

مدیر ترویج دانش‌آموزی ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه تجهیز آزمایشگاه‌های نانوی پژوهشسراها موجب انگیزه و خودباوری در دانش‌آموزان شده است، یادآور شد: این اقدام موجب شد که دانش آموزان متوجه شوند که اگر بخواهند، می‌توانند تجهیزات با فناوری بالا را بسازند.

وی خاطرنشان کرد: نمونه‌هایی از فعالیت دانش‌آموزان داشتیم که دانش‌آموزان توانسته‌اند تجهیزات آزمایشگاهی را توسعه دهند.

توسعه‌ آزمایشگاه‌های نانو دانش‌آموزی

قدمگاهی با اشاره به توزیع ۷۸ آزمایشگاه نانو فناوری دانش‌آموزان، اظهار کرد: بیشترین تعداد آزمایشگاه‌های نانو دانش‌آموزی در استان هرمزگان با ۹ آزمایشگاه و کمترین آن در سیستان و بلوچستان با یک آزمایشگاه تجهیز شده است.

وی با تاکید بر اینکه حداقل در هر استان یک آزمایشگاه تجهیز شده است، ادامه داد: برای این منظور با انتشار تبلیغات و نامه نگاری‌های انجام شده با وزارت آموزش و پرورش از آنها خواسته شده است تا در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران که به صورت سالانه برگزار می‌شود، حضور یابند و برای تجهیز آزمایشگاه‌های نانو پیش فاکتور تهیه کنند.

قدمگاهی از توافق جدید برای گسترش حمایت معاونت علمی در زمینه تجهیزات آزمایشگاه نانو دانش‌آموزان خبر داد و خاطرنشان کرد: با موافقتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم، مدارس برتر غیر دولتی می‌توانند از یارانه‌های این معاونت در جهت تجهیز آزمایشگاه مدارس خود بهره‌مند شوند.

به گفته وی، بر اساس این توافق مدارس برتر غیر انتفاعی می‌توانند از حمایت ۷۰ درصدی معاونت علمی در جهت تجهیز آزمایشگاه‌های نانو استفاده کنند.

کیفیت تجهیزات نصب شده در آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی

مدیر ترویج دانش‌آموزی ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه تجهیزات نصب شده در آزمایشگاه‌های پژوهشسراهای کشور در سطح آزمایشگاه‌های دانشگاهی است، گفت:‌ تیم‌های تحقیقاتی از دستگاه‌هایی می‌توانند برای پژوهش‌های خود استفاده کنند که هم اکنون در دانشگاه‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

وی تاکید کرد: تجهیزات تخصصی که برای پژوهشسراها در نظر گرفته شده است شامل مواردی چون «میکروسکوپ نیروی اتمی»، «اسپکتروفتومتر»، «الکترو ریس»، «دستگاه اسپاترینگ»، «لایه‌نشانی دورانی»، «سانتریفیوژ با دور بالا»، «میکروسکوپ پروبی روبشی (SPM)»، «میکروسکوپ تونلی روبشی آموزشی»، «اولتراسونیک، انفجار الکتریکی سیم» و «آسیاب گلوله‌ای» است و متقاضیان احداث این آزمایشگاه‌ها می‌توانند از نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل خریداری کنند.

نظارت بر بهره‌برداری مناسب از آزمایشگاه‌های نانو

وی با بیان اینکه برای استفاده بهینه از آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی نانو دو آیین‌نامه تدوین شده است، اظهار کرد: آیین‌نامه‌های «ارزیابی آزمایشگاه‌های توانا» و «سمینارها و کارگاه‌های توانا» در این زمینه تدوین شده است و ما بر اساس این دو آیین‌نامه نظارتی آزمایشگاه‌ها را بر اساس فعالیتی که انجام می‌دهند، ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنیم.

قدمگاهی اضافه کرد: در این ارزیابی ضمن آنکه از آزمایشگاه‌های برتر تقدیر به عمل می‌آید، نتایج آن نیز به وزارت آموزش و پرورش اعلام خواهد شد.

بر این اساس در آخرین رتبه‌بندی آزمایشگاه‌های نانو دانش آموزی که در اردیبهشت ماه جاری برگزار شد، ۱۰ آزمایشگاه برتر معرفی شدند که به این شرح است:

رتبه -نام آزمایشگاه -استان -امتیاز

۱-مرکز پژوهش‌های علمی و آموزشی کرمان۳۴۰۰

۲-پژوهشسرای دانش‌آموزی محمدتقی بجنوردی خراسان شمالی۳۱۸۴.۵

۳-پژوهشسرای دانش‌آموزی شهید احدی همدان۲۱۵۰.۵

۴-پژوهشسرای فارابی خوزستان۱۴۸۸

۵-پژوهشسرای دانش آموزی مراغه آ ذربایجان شرقی۱۴۵۰

۶-پژوهشسرای دانش‌آموزی رازی فارس۱۳۷۹

۷-پژوهشسرای دانش‌آموزی تبریزآذربایجان شرقی۱۳۷۳

۸ -پژوهشسرای دانش‌آموزی شهید شمسی‌پورکرمانشاه۱۲۹۹

۹پ-ژوهشسرای پروفسور نظامی فارس۱۰۷۵

۱۰-پژوهشسرای دانش‌آموزی شهید علیمحمدی مازندران۱۰۰۸

وی با اشاره به آیین‌نامه «سمینار و کارگاه توانا» گفت: این آیین‌نامه یک آیین‌نامه حمایتی است و مراکزی که تمایل به برگزاری سمینار آموزشی با محوریت انجام کار آزمایشی دارند، از حمایت مالی ستاد توسعه فناوری نانو برخوردار خواهند شد.

میزان حمایت مالی از پژوهشسراها

مدیر ترویج دانش‌آموزی ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به میزان اعتبارات صرف شده برای تجهیز آزمایشگاه‌های نانو دانش‌آموزی افزود: تاکنون بیش از ۱۲ میلیارد تومان حمایت برای خرید دستگاه‌های مورد نیاز ۷۸ آزمایشگاه دانش‌آموزی صورت گرفته است.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارشناسان آزمایشگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های حمایتی این ستاد نام برد و یادآور شد: تاکنون ۳ دوره آموزش حضوری برگزار شده و چهارمین دوره آن نیز در شهریورماه امسال در اصفهان برگزار خواهد شد.

705

166 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار