در افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب پکن:

ابراهیمی :مناسبات ایران و چین در همه زمینه ها در حال توسعه است

سه‌شنبه 31 مرداد 1396 - 18:11
کد مطلب: 829174
ب

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن امروز سه شنبه ۳۱ مرداد ماه ضمن دیدار با وزیر فرهنگ جمهوری خلق چین در خصوص توسعه همکاری های دو جانبه در زمینه های فرهنگی و هنری به بحث و تبادل نطر پرداخت.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، ابوذر ابراهیمی ترکمان در این دیدار گفت: خوشبختانه ایران و چین با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگی و دیدگاه های مشترک، گام های بسیار ارزشمندی را برای توسعه همه جانبه میان دو طرف برداشته اند.

وی افزود: همکاری های فرهنگی و هنری دو کشور از توسعه قابل توجهی برخوردار است و نمونه آن را می توان در حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب چین به عنوان میهمان ویژه، دانست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: هر دو طرف پایبندی های عمیقی را به فرهنگ بومی خود دارند و زمینه های مشترک فراوان دو طرف عامل موثر توسعه همکاری های فی مابین این دو کشور است و برنامه های پیش بینی شده در جریان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب چین بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عنایت به حضور چین در دوره بعدی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از وزیر فرهنگ برای حضور چین به عنوان میهمان در این رویداد مهم فرهنگی در ایران دعوت کرد.

دکتر ابراهیمی همچنین به برخی از همکاری ها دو جانبه اشاره و افزود: در حال حاضر نهادها و موسسات فرهنگی دو کشور همکاری های ارزشمندی را با یکدیگر دارند هر چند به دلیل اهمیت این موضوع در کنار فعالیت ها و همکاری های اقتصادی، کمیته فر هنگی مشترک دو کشور را تشکیل دادیم که انتظار می رود با فعالین هر چه بیشتر بتوان توسعه بیشتری را شاهد بود.

وی همچنین به تاسیس دبیرخانه گفتگوهای فرهنگی به منطور ایجاد تعاملات گسترده در حوزه آسیا، عربی و ...هم اشاره و بر انجام این گفتگوها با همکاری وزارت فرهنگ چین تاکید کرد.

لویو شوکانگ وزیر فرهنگ چین هم با ابراز خرسندی از این دیدار و تبریک حضور ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب چین به عنوان میهمان ویژه گفت: ایران دارای ظرفیت های ارزشمند و بی نظیر فرهنگی است است و فرصت حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب چین فرصت بسیار مهمی برای آشنایی با این ظرفیت هاست.

وزیر فرهنگ چین در ادامه به توسعه مناسبات ایران و چین هم اشاره کرد و گفت: رفت و آمدهای متعدد و در سطوح عالی میان دو کشور وجود دارد و نشانه توسعه مناسبات بسیار مثبت است و این تعاملات در زمینه های فرهنگی نیز در حال توسعه است و در زمینه های متنوع فرهنگی امیدواریم که شاهد همکاری های بیشتر دو طرف باشیم.

وی همچنین خواستار برنامه ریزی برای اجرای برنامه های متنوع در خصوص میراث فرهنگی، ایران شناسی و چین شناسی ، تبادل استاد و دانشجو و ... شد.

در ادامه دو طرف در خصوص زمینه های همکاری و برنامه ریزی برای توسعه همکاری ها بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر ابراهیمی ترکمان در این سفر علاوه بر دیدار با وزیر فرهنگ چین، وزیر ارتباطات، انتشارات چین و ... غرفه ویژه ایران در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب چین که ایران به عنوان میهمان ویژه در آن شرکت دارد افتتاح نموده و در محل کنگره چین در مراسم جایزه کتاب سال پکن نیز شرکت خواهد کرد.

رونمایی از مجموعه شاهکار های ادبی، افتتاحیه هفته فیلم ایران در چین و امضاء تفاهم نامه همکاری فرهنگی میان انتشارت بین المللی الهدی و شان ووی چین از دیگر برنامه های دو روزه سفر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواهد بود.

همچنین در برنامه های فرهنگی ، هنری و علمی پیش بینی شده در چین در این هفته حدود 80 نفر از فعالان فرهنگی ، هنری، ناشران و ... حضور دارند که با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در چین، موسسه نمایشگاه فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشارات سمت، کانون پرورش فکریکودکان و نوجوانان، انتشارات بین المللی الهدی، جامعه المصطفی (ص) و ... به اجرا در خواهد آمد.

رونمایی از مجموعه 23 جلدی شاهکارهای ادب فارسی به زبان چینی توسط سازمان انتشارت شانگ وو چین و با همکازی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پکن و مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قالب طرح «تاپ» نیز لز حمله برنامه های پیش بینی شده است.

در این دیدار خاvجی سفیر ایران در چین، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان سمت، الماسیه رایزن فرهنگی ایران در آن کشور، پاک دامن مدیر کل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و شهرام نیا رییس موسسه فرهنگی ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشتند.

502

134 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار