سخنگوی وزارت بهداشت:

در ایران طی هر 33 دقیقه یک نفر بر اثر حوادث و سوانح جان خود را از دست می دهد

شنبه 4 شهریور 1396 - 14:09
کد مطلب: 830291
ایرج حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: حوادث ترافیکی، نهمین عامل مرگ در دنیا است اما در ایران، حوادث و سوانح، در طول ده سال گذشته از رتبه دوم به سوم رسیده است.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر ایرج حریرچی در نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث، با بیان اینکه 6.48 درصد از تولید ناخالص ملی صرف عوارض ناشی از حوادث ترافیکی می شود، افزود: از هر 15 تومان تولید، یک تومان را به دلیل حوادث از دست می دهیم و سالانه به دلیل حوادث ترافیکی و غیرترافیکی 39 میلیارد دلار به کشور، آسیب وارد می شود در حالی که برای 500 میلیون دلار، ماه ها مذاکره می کنیم و متاسفانه بعد هم یکدیگر را متهم می کنیم.

وی تصریح کرد: اینکه در دنیا از نظر حوادث ترافیکی در رتبه هشتم قرار داریم مناسب نیست البته خوشحال و ناراحتیم که میزان تلفات حوادث ترافیکی از 27 هزار و 800 نفر در سال 84 به 15 هزار و 932 نفر در سال گذشته کاهش یافته است.

قائم مقام وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: حوادث ترافیکی، نهمین عامل مرگ در دنیا است اما در ایران، حوادث و سوانح، در طول ده سال گذشته از رتبه دوم به سوم رسیده است.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: سال گذشته، 496 هزار اعزام آمبولانس های اورژانس به حوادث و 12 هزار و 600 مورد اعزام آمبولانس به حوادث ویژه با حداقل 3 کشته و 5 مصدوم، ثبت شد و به طور متوسط، روزانه 35 ماموریت ویژه در کشور داشتیم.

قائم مقام وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به بستری شدن 768 هزار نفر در بیمارستانها در سال گذشته به دلیل حوادث ترافیکی و غیرترافیکی، خاطرنشان کرد: در سال گذشته، 1189 میلیارد تومان، هزینه صورتحساب مصدومان حوادث ترافیکی و غیرترافیکی شد در حالی که با این منابع می توان چندین دانشکده و مدرسه ساخت.

دکتر حریرچی با بیان اینکه 70 تا 90 درصد از علت حوادث در جاده ها، مربوط به عامل انسانی است، اضافه کرد: عواملی مانند بی توجهی، غذا خوردن،صحبت کردن با تلفن همراه و سرعت بالا، باعث بروز این حوادث می شود و کمتر از 10 درصد از حوادث در نقاط حادثه خیز رخ می دهد. بنابراین باید برای فرهنگسازی، از دوران مدرسه و سنین کودکی آغاز کنیم چراکه بر اساس اسناد بالادستی، ایران باید در منطقه، الهام بخش و الگو باشد و لازم است که رفتارها و فرهنگ خود را تغییر دهیم.

وی بر ضرورت تقویت مراکز تحقیقاتی در موضوع پیشگیری از سوانح و حوادث تاکید کرد و گفت: مکانیسم عوامل خطر باید شناسایی شوند اما در کنار آن، نقش مسئولیت اجتماعی برخی حوزه های موثر و مسبب در حوادث، بسیار مهم است و ضروری است که آگاهی، بینش و عملکرد را شکل دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تقدیر از سازمان صدا و سیما به دلیل توجه به پیشگیری از حوادث و سوانح، بر ضرورت تکرار مطالب آموزشی در راستای تقویت توانمندی های مردم، تاکید کرد.

دکتر حریرچی یادآور شد: متاسفانه قوانین در کشور، بازدارندگی لازم را ندارند و متاسفانه شدت برخورد با جرایم واقعی نیست و میزان جریمه اندک است که باید در این زمینه، تجدید نظر شود و افرادی که رفتارهای پرخطر دارند، جریمه سنگین تری شوند.

701

31 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار