سال گذشته ٦٤ درصدحوادث کار به دلیل بی احتیاطی کارگران اتفاق افتاد

یکشنبه 12 شهریور 1396 - 13:04
کد مطلب: 833109
حوادث کار

سازمان تامین اجتماعی گفت: اگرچه سازمان تامین اجتماعی وظیفه مستقیمی در این زمینه بر عهده ندارد، اما به دلیل تبعات اجتماعی چنین رویدادهایی و نیز به منظور صیانت از نیروی کار و منافع آنی و آتی بیمه شدگان خود را ملزم و مکلف به فعالیت در این زمینه می دانیم.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایرنا ، مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی گفت: از میان حوادث ثبت شده در سال گذشته ١٢ هزار و 500 مورد آن معادل ٦٤ درصد به دلیل بی احتیاطی کارگر صورت گرفته است.

سازمان تامین اجتماعی، عادل علایی در جلسه ای با حضور مدیران کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور فرهنگی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی افزود: برای کاهش این مشکلات آموزش کارگران نیاز ضروری است و به موازات آن از آموزش کارفرمایان در زمینه آشنایی با اصول ایمنی به عنوان بخش تفکیک ناپذیری برای کاهش حوادث نیز باید در دستور کار قرار گیرد.
علایی در این نشست با مروری بر فعالیت های گذشته این اداره کل در زمینه کنترل و کاهش حوادث کار گفت: درسال ٩٤ کمیته پیشگیری از حوادث کار را با مشارکت اداره کل بازرسی وزارت کار تشکیل داد و با توجه به فراوانی این حوادث بین کارگران ساختمانی با همراهی تشکل های کارگری ذیربط فعالیت های آموزشی در این زمینه تدارک دیده شد که برگزاری دو گردهمایی بزرگ در تهران و اصفهان، مشارکت در آموزش یک هزار نفر از اعضای انجمن صنفی کارگران استان خراسان رضوی، تهیه کتابی مصور برای آشنایی بیشتر کارگران با اصول ایمنی با مشارکت اداره کل بازرسی وزارت کار و کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی از آن جمله است.

وی ضمن تقدیر از همراهی اداره کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در زمینه جلوگیری از حوادث کار دستگاههای متعددی دخیل هستند که امیدواریم با ایجاد هماهنگی های لازم بین این دستگاهها بتوانیم به نتایج ثمر بخشی دست یابیم.
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به ضرورت پایلوت قرار دادن چند استان برای فعالیت آموزشی گفت: تهیه سرفصل ها، مواد آموزشی و تعیین اساتید نیز از مواردی است که باید با راهنمایی و هدایت واحدهای ذیربط در وزارت کار صورت گیرد.
وی همچنین ایجاد چند کارگروه برای سازماندهی فعالیت ها در این زمینه را لازم دانست و افزود: کارگروههایی برای تمرکز بر برگزاری جلسات، کارگاهها و کلاسهای آموزشی برای کارگران ساختمانی و معادن با توجه به فراوانی حوادث در این رشته ها و نیز فعالیت های هنری ، تولید محتوا و کتاب و بروشور باید تشکیل شوند.
علایی با اشاره به رواج رویه هایی از جمله واگذاری فعالیت ها توسط کارفرمایان به پیمانکاران مختلف و شانه خالی کردن آنان از مسئولیت های قانونی شان در قبال ایمنی کارگران را برای نیروی مولد زیانبار دانست و خواستار چاره اندیشی در این زمینه شد.

50 درصد فوت کارگران مربوط به بخش معدن و ساختمان است
علی مظفری مدیر کل بازرسی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز افزود: ایمنی کار یک مطالبه اجتماعی است که برای تحقق آن باید ضمن تعیین اولویت ها، فعالیت های فرهنگی و آموزشی را گسترش داد.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجمن بین المللی تامین اجتماعی، سرمایه گذاری در باره ایمنی، تا پنج برابر بازگشت سرمایه دارد و باید سیاست پیشگیری محور ، جایگزین سیاست غرامت محور شود.
دکتر مظفری افزود: در اجلاس بین المللی فرانکفورت که با شرکت ١٦٠ کشور برگزار شد، اعضا ضرورت سرمایه گذاری بر پیشگیری را مورد تاکید قرار دادند که مهمترین بخش آن نیز موضوع فرهنگ سازی است که امیدوارم در این زمینه با همکاری اداره کل امور فرهنگی بیمه شدگان و برنامه هایی که ارائه داده، بتوانیم گام های موثری برداریم.
وی تاکید کرد: بخش ساختمان و معدن که 50 درصد حوادث منجر به فوت مربوط به آنهاست اما از لحاظ شدت حادثه بخش معدن در صدر جدول حوادث قرار دارد.
مدیر کل بازرسی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از ایمن سازی شرایط کار و آموزش که مربوط به رفتار کارگران در محیط کار است به عنوان دو عامل اساسی برای مهار حوادث نام برد و افزود: به طور کلی ٩٠ درصد حوادث کار ناشی از خطای انسانی است که با آموزش قابل اصلاح است. البته خطای انسانی به دلایل متنوع تابعی از مسایلی با ماهیت اجتماعی است.
وی ادامه داد: زنجیره عوامل دخیل در ایمنی کارگاه باید به ترتیبی طراحی شود که کارگر به عنوان آخرین حلقه این زنجیره در صورت خطا دچار حادثه نشود.از این رو لایه های ایمنی باید مانع بروز حوادث شوند.
مظفری تاکید کرد: در مسیر فرهنگ سازی در این حوزه، به تدوین استانداردها ایمنی و همچنین تجهیزات ناایمن باید توجه جدی داشت و حساسیت های لازم را در مورد آنها به وجود آورد.
مدیر کل بازرسی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پرریسک بودن معادن کشور بخصوص معادن زغال سنگ گفت: پنج هزار و 500 معدن کشور جزو کارگاههای پرریسک به شمار می روند، از این میان ١١٠ معدن زغال سنگ پرخطر ترین معادن ما با ماهیت انفجارپذیری، گرد و غبار و گاز متان هستند.
وی افزود :با وجود تدوین آیین نامه های مربوطه، اما به دلیل ضعف در اجرا متاسفانه گاه شاهد بروز حوادث ناگواری برای کارگران هستیم.
مظفری با اشاره به برنامه هایی برای کنترل حوادث کار اظهار امیدواری کرد که همکاری با اداره کل امور فرهنگی بیمه شدگان در این زمینه در آینده نزدیک نتایج ثمربخشی به بار آورد.

705

166 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار