تمام نقاط تهران از نظر کیفیت آب، سبز است/ بهره برداری از سه هزار میلیارد ریال پروژه آب و فاضلاب در استان تهران

سه‌شنبه 14 شهریور 1396 - 13:47
کد مطلب: 833960
پرور

مدیرعامل آبفای استان تهران در آیین بهره‌برداری از طرح ارتقای آب جنوب تهران نیز گفت: امسال همه نقاط تهران از نظر کیفیت آب در شرایط «سبز» قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ محمد پرورش در حاشیه مراسم افتتاح پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران در محل تصفیه خانه کن در جمع خبرنگاران افزود: 40 کیلومتر از خطوط با قطرهای بالا باقی مانده، لوله ها برای این پروژه خریداری شده و پیمانکار نیز آماده است.

او تاکید کرد: با اجرای طرح جامع آب رسانی تهران، در سال هایی که بارندگی کاهش پیدا می کند آبرسانی پایدار در شهر تهران خواهیم داشت.

مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: 12 هزار میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل آبفای استان تهران در آیین بهره‌برداری از طرح ارتقای آب جنوب تهران نیز گفت: امسال همه نقاط تهران از نظر کیفیت آب در شرایط «سبز» قرار گرفت.

پرورش ادامه داد: با توجه به افزایش جمعیت تهران، خدمات آب و فاضلاب نیز باید به تناسب جمعیت افزایش یاید چون با توجه به کیفیت خدماتی که مردم از ما انتظار دارند اگر یک‌ ساعت در ارایه خدمات خلل ایجاد شود نارضایتی‌هایی ایجاد می شود؛ در نتیجه لازم است زیرساخت‌هایی از این دست ایجاد شود و توسعه یابد تا در خدمات‌رسانی خللی ایجاد نشود.

او با بیان اینکه پروژه ماملو که در جنوب‌شرق تهران انجام شده ، مکمل پروژه امروز است، افزود: هدف ما از این پروژه این بود که آب جنوب تهران را که حدود 3.5 میلیون نفر جمعیت دارد، پایدار کنیم؛ در عین حال موارد پدافندی را نیز در پروژه گنجانده‌ایم.

پرورش با بیان اینکه هزینه این پروژه 2 هزار میلیارد ریال بوده است گفت: امروز سه هزار میلیارد ریال پروژه آب و فاضلاب در نقاط دیگر استان تهران به بهره‌برداری می‌رسد.

او با اشاره به سامانه اسکادای آبفای استان تهران گفت: هم اکنون ارتباط برخط در حوزه آب‌رسانی داریم که این امر اتفاق بزرگی است و اگر توانسته‌ایم از تابستان به راحتی عبور کنیم به خاطر این سامانه بوده است.

پرورش با بیان این‌که باید به سمت هوش مصنوعی برویم، گفت: در حوزه تله‌مترینگ هم مناقصه برگزار کرده‌ایم و در صورتی که شورای اقتصاد تضمین بدهد تا پایان دولت دوازدهم هوش مصنوعی را در تهران ایجاد می‌کنیم و با چند کشور دنیا که دارای هوش مصنوعی هستند برابری کنیم.

* وزارت خارجه موضوع آبهای مرزی را با کشورهای همسایه پیگیری می کند

در ادامه ستار محمودی در حاشیه مراسم افتتاح پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران در محل تصفیه خانه کن در جمع خبرنگاران، از مذاکره با کشورهای همسایه (در ارتباط با حق آبه ایران از رودخانه های مرزی) در قالب کمیسیون های مشترک خبر داد.

او اضافه کرد: در مورد آب های داخلی و غیرمرزی نیز منطبق با سیاست های داخلی و همچنین مطابق با مقررات بین المللی اقدام می کنیم.

سیدحسین هاشمی استاندار تهران نیز در جمع خبرنگاران در مورد اینکه اجرای طرح های آب و فاضلاب در تهران نیاز به هماهنگی با دستگاه های مختلف دارد، گفت: اگر این هماهنگی ها انجام نشده بود این 28 طرحی که امروز افتتاح شد به نتیجه نمی رسید.

او ادامه داد: به عنوان نمونه طرح ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران در ابتدای دولت یازدهم متوقف شده بود؛ هماهنگی ها انجام شد و این طرح در دولت یازدهم افتتاح شد.

پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد.

این طرح از سوی قرارگاه سازندگی خاتم انبیا (ع) با احداث 26 کیلومتر خط انتقال و ٢ مخزن ذخیره و متعادل کننده به ظرفیت 75 هزار متر مکعب اجرا شده است.

پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران با هدف انتقال آب سطحی تصفیه شده و جایگزینی با آب زیرزمینی به منظور ارتقای کیفیت آب شرب ساکنان جنوب شهر تهران با جمعیتی بیش از سه میلیون و 500 هزار نفر، اجرایی شد.

این پروژه بخشی از طرح رینگ آب رسانی پیرامون شهر تهران است که مطالعات آن در سال 1390 انجام شده و شامل دو قسمت شرقی و غربی است.

قسمت شرقی با اجرای 6کیلومتر خط انتقال و ٢ مخزن ذخیره ، آب سد ماملو را برای ارتقای کیفیت آب شرب جنوب شرق تهران در مناطق جنوب بزرگراه بعثت و شهرک های مسعودیه، افسریه، مسگرآباد، سلیمانیه و ... منتقل می کند.

قسمت غربی نیز بخشی از آب سطحی را از تصفیه خانه دوم واقع در منطقه کن (غرب تهران) با انتقال آب از طریق خط لوله ای به طول ٢٠ کیلومتر و عبور از معابر اصلی و آزاد راه تهران - کرج، جاده مخصوص و بزرگراه فتح و انتقال و دریافت آب از ٢ مخزن در منطقه تهرانسر به یافت آباد و جنوب غرب تهران منتقل می کند.

بر اساس این گزارش، همزمان با افتتاح پروژه ارتقای کیفی آب شرب جنوب تهران، ٢٧ پروژه در حوزه آب و فاضلاب شهر تهران با اعتباری بیش از سه هزار میلیارد ریال در قالب حفر چاه، خطوط انتقال آب، ایستگاه های پمپاژ ، ایستگاه تله متری، بازسازی و توسعه خطوط لوله آب و فاضلاب و نصب انشعاب فاضلاب در جمع پنج هزار میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

402

169 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار