راهکارهای درست ارائه خدمت به بیماران/چرا پرستاران ترم آخری نباید در بیمارستان‌های خصوصی کارکنند؟

چهارشنبه 15 شهریور 1396 - 12:26
کد مطلب: 834264
پرستاران دوست ندارند برچسب مخل آسایش نظام و دولت بخورند

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت:استفاده ازدانشجویان پرستاری در بخش دولتی بر اساس آیین‌نامه‌ است و طبق آن، این نیروها تحت نظر افراد مشخص، در ساعات و بخش‌های معین و به صورت ساماندهی شده فعالیت می‌کنند.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا،معاون پرستاری وزارت بهداشت گله‌مندی پرستاران از برخی مشکلات بیمارستان‌های خصوصی را درست دانست و تاکید کرد: پرستارانی که هنوز طرح خود را نگذرانده‌اند در بیمارستان‌های خصوصی فعالیت نکنند.

محمدمیرزابیگی درباره چگونگی نظارت وزارت بهداشت بر وضعیت پرستاران در بیمارستان‌های خصوصی گفت: در بحث پرداختی پرستاران دو قانون خدمات کشوری برای بیمارستان‌های دولتی و قانون کار برای بخش خصوصی تدوین شده است. در حال حاضر آنچه پرستاران به آن اعتراض دارند تفاوت در پرداخت کارانه در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی است؛ این موضوع در بخش دولتی قاعده دارد و کارانه‌های خوبی پرداخت می‌شود، اما در بخش خصوصی این کارانه‌ها یا پرداخت نمی‌شود یا بر اساس فرمولی خاص و به صورت یکدست نیست. تعدد مراکز خصوصی و اختیارات هیات‌های مدیره این بیمارستان‌ها نیز یکی از دلایل این تفاوت محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: این گله‌مندی در پرستاران بخش خصوصی وجود دارد و من آن را به حق می‌دانم، اما علاوه بر پیگیری و نظارت دولت، نهادهای صنفی، حرفه‌ای و تشکل‌های بخش غیردولتی مانند نظام پرستاری، انجمن‌ها و ... باید در بخش خصوصی شکل گیرند. آنها می‌توانند با همان قدرتی که از دولت مطالبه می‌کنند، از بخش خصوصی نیز مطالبه داشته باشند. به همین دلیل نهادها وانجمن‌های صنفی مطالبات خود را از این مسیر نیز پیگیری کنند.

معاون پرستاری وزارت همچنین اضافه کرد: دولت با ابلاغ مقرراتی مانند قانون ارتقای بهره‌وری و قانون کار در این زمینه وظیفه خود را انجام داده است. معاونت پرستاری نیز در سیستم اعتبار بخشی بیمارستان‌ها برای همه بیمارستان‌ها شامل خصوصی و دولتی سنجه‌هایی تعیین کرده است که در هر دو بخش پیگیری می‌شود. کمیته نظارت بر اجرای قوانین و آیین‌نامه‌های وزارت بهداشت نیز در این زمینه تشکیل شده است. گزارش‌های این کمیته و پیشنهادهای آن به بیمارستان‌ها، نتایج خوبی به دنبال داشته است. این کمیته جمع‌بندی و پیشنهاد خود از فعالیت بیمارستان‌های غیردولتی را به روسای آنها ابلاغ کرده است و در عین حال بعضی از این مراکز به این پیشنهاد عمل کرده‌اند و برخی خیر.

میرزابیگی در ادامه بیان کرد: ما بیش از این ابزاری نداریم که درصورت اجرا نشدن نظرات این کمیته نظارتی، بتوان با مسئولان آن بیمارستان برخورد کرد؛ به همین دلیل به نظر می‌رسد باید سیستم‌های دیگر نیز کمک کنند و خود را نسبت به بهبود این قضیه مقید بدانند.

آیین نامه فعالیت دانشجویان سال آخر در بیمارستان‌های خصوصی قابل استفاده نیست

معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره علت نادرست بودن استخدام پرستاران در بخش خصوصی در شرایطی که هنوز طرح خود را نگذرانده‌اند و دانشجوی سال آخر پرستاری هستند، توضیح داد و گفت: هرجایی که فعالیت در آن منطبق بر قانون و مقررات نباشد، اولین کسی که در معرض خطر قرار می‌گیرد پرستار است؛ چرا که هر اتفاقی برای او افتد بیمه مسئولیت حرفه‌ای از او حمایت نمی‌کند. اگر این گروه از پرستاران تنها یکبار به دلیل نداشتن مدرک لازم مثل گذراندن طرح و اتمام دوره تحصیل، دچار قصور یا خطایی شوند و پایشان به سیستم قضایی باز شود، متحمل تبعات بسیار سنگینی می‌شوند و مشخص نیست چه کسی پاسخگوی آن خواهد بود.

میرزابیگی با اشاره به اجازه بخش دولتی برای استخدام این گروه از پرستاران گفت: استفاده از این دانشجویان در بخش دولتی بر اساس آیین‌نامه‌ است و طبق آن، این نیروها تحت نظر افراد مشخص، در ساعات و بخش‌های معین و به صورت ساماندهی شده فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سیستم‌های نظارتی لازم در بخش خصوصی وجود ندارد، این آیین نامه در این مراکز قابل اجرا نیست. باید برای حل این موضوع فرهنگسازی درستی انجام شود؛ چرا که اگر کسی را از برخورد بترسانیم، ممکن است فقط ظاهر قضیه درست شود. اگر قرار است بیمارستانی تاسیس ‌کنیم، باید راهکارهای درست ارائه خدمت به بیماران و کادر درمان را هم مد نظر قرار دهیم.

705

166 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار