مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خبر داد؛

ایران بزرگترین جذب کننده فاینانس/نرخ ارز بزرگترین چالش صادرات

سه‌شنبه 21 شهریور 1396 - 08:56
کد مطلب: 836046
سیدکمال

رییس صندوق ضمانت صادرات گفت: واردات کشور ما در ارتباط با خدمات فنی و مهندسی در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ که از فاینانس استفاده می‌شد، ۳۵ میلیارد دلار است و ایران با توجه به این رقم بزرگترین جذب کننده فاینانس دنیا در میان مدت و بلندمدت بوده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛سیدکمال سیدعلی رییس صندوق ضمانت صادرات صبح امروز در سی امین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ،صنایع معادن و کشاورزی تهران حضور یافت و به تشریح اقدامات این صندوق پرداخت.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، رتبه ریسک اعتباری کنونی ایران را ۶ عنوان کرد و گفت: انتظار ما این است که این رتبه به سه برسد، همانطور که در سالهای منتهی به تحریم، رتبه ما به چهار نیز رسید.

سید علی حجم تجارت جهانی را ۱۶ هزار میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: مجموعه پوشش های صندوق ضمانت صادرات دنیا، ۱۱ درصد از این میزان است.


به گفته سیدعلی کل واردات کشور ما در ارتباط با خدمات فنی و مهندسی در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ که از فاینانس استفاده می‌شد، ۳۵ میلیارد دلار است و ایران با توجه به این رقم بزرگترین جذب کننده فاینانس دنیا در میان مدت و بلندمدت بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه در تمام دوران تحریم نیز، اقساط این فاینانس ها بازپرداخت شده است، تصریح کرد: ایران به لحاظ موسسات بیمه ای دنیا، مشتری خوبی است، اما باید چارچوب ها در مسائل سیاسی نیز تسهیل شود؛ بر این اساس ۷۰ درصد فاکتورهای ریسک ایران، اقتصادی است که از جمله آن میزان ذخایر، فضای کسب و کار و دیگر موارد است.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات با بیان اینکه کار کارشناسی لازم باید بر روی ادغام صندوق ضمانت صادرات ایران و بانک توسعه صادرات صورت گیرد، گفت: ۹۶ صندوق ضمانت صادرات در دنیا وجود دارد و امروز نباید عجولانه در این رابطه عمل کرد؛ البته هر زمان که شرایط سخت می‌شود، اهمیت این موسسات بالا می رود.


به گفته سید علی در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ دیدگاه این بود که این موسسات در دنیا خصوصی شوند؛ چراکه اکنون بیش از ۹۰ درصد این موسسات دولتی مانده اند.

سیدعلی تصریح کرد: بسیاری از ریسک هایی که داریم در کشورهای گروه شش و هفت است، چراکه در اروپا کار صنعتی نمی توانیم انجام دهیم، البته در عراق، سریلانکا، تاجیکستان و سودان نیز پروژه هایی داشته ایم؛ ضمن این که با وجود آنکه در برخی کشورها همچون سودان، روابط سیاسی خوبی نداریم، روابط اقتصادی ما خوب است که صندوق ضمانت صادرات ایران، پوشش ریسک را انجام می دهد.

او افزود: تمام تلاش ما این بوده که بتوانیم پول را با نرخ زیر ۱۸ درصد و ۱۶ درصد به صادرکنندگان وام بدهیم، این در حالی است که بانکهای خصوصی نتوانسته اند با این نرخ به صادرکنندگان وام بدهند، اما برخی از آنها که با صندوق توسعه ملی قرارداد دارند، با ۱۲ تا ۱۳ درصد پول را به صادرات می دهند.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات به این نکته نیز اشاره کرد که در گذشته تمرکز ما بر روی بانکهای خصوصی بود، اما اکنون با بانکهای دولتی بیشتر کار می کنیم که نرخ تمام شده پول آنها پایین تر است.

سیدعلی با بیان اینکه نرخ ارز باید همراه با تورم تغییر یابد، خاطرنشان کرد: ضمانت نامه ورود موقت را به گمرک خواهیم داد و اگر مشتری با گمرک تسویه حساب نکرد، صندوق وارد عمل می شود.

او تصریح کرد: به دولت هم پیشنهاد داده ایم که رقمی را در اختیار ما بگذارند تا به پیمانکاران داخلی بدهیم تا در بازارهای جهانی بتوانند رقابت کنند. درگذشته نیز این ضمانت نامه تجربه شده است، و خسارتی هم برای صندوق نداشته است.

سیدعلی ادامه داد: فعال سازی مجدد خطوط اعتباری در دستور کار قرار گرفته است و این در حالی است که طی سالهای اخیر امکان اعتبار خریدار در کشورهای دیگر محدود شد، اکنون دوباره احیای این موضوع را در دستور کار داریم. بر این اساس دولت ۲۰۰ میلیون دلار در اختیار گذاشته است که ۱۸۰ میلیون دلار آن به پیمانکاران پرداخت شده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: وصول مطالبات در صندوق ضمانت صادرات ایران رونق گرفته و ۴۰ تا ۵۰ درصد مبالغ ایران از ونزوئلا و کوبا نیز بازپرداخت شده است؛ البته برخی از کشورها تمایلی به پرداخت ندارند، اما ما تلاش خود را انجام می دهیم؛ اما امسال حداقل به دو میلیارد دلار پوشش خواهیم رسید؛ ضمن اینکه محصول دیگری که امسال اجرایی خواهیم کرد، پوشش رد غیرمنصفانه ضمانت نامه ها است که آن را پوشش خواهیم داد.

او افزود: نمی شود که تورم ده درصدی داشته باشیم، اما نرخ ارز ما تثبیت شود؛ وقتی نرخ سود پولی بیست درصد است، باید نرخ پول داخلی به همان میزان در سال آینده اش، تضعیف شود، اگر این اتفاق رخ ندهد، کار به درستی پیش نخواهد رفت. البته نرخ ارز در گذشته پرش بلندی داشته است و هنوز ظرفیت دارد، ولی در چند سال گذشته نیز باید روند رشد نرخ ارز ادامه می‌یافت.

402

169 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار