ترویج علوم کاربردی فضایی از ماموریت‌های سازمان فضایی در هفته جهانی فضا

سه‌شنبه 11 مهر 1396 - 14:40
کد مطلب: 842552
ماهواره نظارت بر زمین

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در هفته جهانی فضا مهمترین ماموریت سازمان فضایی ایران، ترویج علوم فضایی در اپلیکیشن‌های کاربردی جامعه است.

به گزارش ایسکانیوز، مهندس محمدجواد آذری جهرمی روز سه‌شنبه، 11 مهرماه در افتتاحیه هفته جهانی فضا اظهار کرد: هفته فضایی الزاماً هفته افتتاح‌ها و پرده‌برداری‌ها نیست، این هفته یک هدف مهم دارد و آن ترویج علوم فضایی در جامعه علمی، اقتصادی و صنعتی کشور است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اشکالات جدی که ما امروز در عرصه فضایی داریم، این است که ما علم فضایی را در زندگی جاری وارد نکرده‌ایم، افزود: اکنون نمی‌دانیم که در عرصه فضایی کشور چه اپلکیشن‌هایی باید اجرا و عملیاتی شود، تاثیر علوم فضایی ما از بعد ماهواره‌های سنجشی در حفاظت از محیط زیست، استفاده بهینه از منابع کشور، در شرایط بحران آب، زلزله، سیل و در برخورداری در کشاورزی به چه نحوی است؟

وی اظهار کرد: در هفته جهانی فضا مهمترین ماموریت ما، ترویج علم فضایی در اپلیکیشن‌های کاربردی جامعه است.

آذری جهرمی تاکید کرد: اولین و مهمترین ماموریت سازمان فضایی که باید در رأس آن قرار بگیرد، جدا از ماموریت‌های پژوهشی ترویج علوم کاربردی فضایی است.

وی با اشاره به اثرگذاری کارگاه‌های عملیاتی برای معرفی این دستاوردها و کاربرهای فضایی برای کشاورزان و سایر ذی نفعان توسط دانشمندان و نخبگان این عرصه گفت: لازم است با مطالعات تطبیقی در دنیا از ظرفیت‌های بین‌المللی در حوزه کاربردها، استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه ساخت ماهواره و پرتاب آن مهم است؛ ادامه داد: اما مهمتر از آن، این است که چقدر توانسته‌ایم ‌آن را در زمینه کاربردها جاری کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت کشف کاربردهای اساسی برای سرمایه‌گذاری درست و بجا در عرصه فضایی، تصریح کرد: اگر این لایه درست شود، فعالیت‌های پژوهشی مطابق با چارچوبی که مطابق با نیاز کشور است، شکل می‌گیرد.

آذری جهرمی بر لزوم تدوین نقشه جامع فضایی کشور تاکید کرد و گفت: موازی‌کاری در کشور مضموم، اما تقسیم کار مطلوب است؛ ما در عرصه فضایی تقسیم کار داریم، اما چون هنوز حوزه‌ها و مسئولیت‌ها کاملا مشخص نیست، تقسیم کار معنا نمی‌دهد.

وی بر اهمیت کاربردهای اساسی و هزینه ها تاکید و تصریح کرد: در این عرصه دو محوریت حوزه حاکمیتی و حوزه اقتصادی مطرح است، اگر به این دو محور توجه کنیم، صنعت فضایی ما به صنعت اقتصادی تبدیل می‌شود که در این صورت، فعالیت بخش خصوصی، کتاب پیش‌نویس قانون ملی فضایی و فعالیت‌های بین‌المللی معنا می‌یابد، این گامی است که ما باید در ابتدا شروع کنیم.

وزیر ارتباطات در پایان با اشاره به ظرفیت نخبگان فضایی کشور و لزوم جهت‌دارکردن این قابلیتها گفت: در بازدید امروز خود از نمایشگاه دستاورهای فضایی مشاهده کردم که در شرایط تحریم دانشمندان ما خوش درخشیده‌اند؛ بنابراین اگر بخواهیم در دنیا متفاوت باشیم، باید به فکر پیشرفت دانشمان در عرصه فضایی باشیم.

منبع: ایسنا

172 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار