ظهور دایه های مهربان تر از مادر در زمینه فرار مالیاتی!

شنبه 29 مهر 1396 - 15:11
کد مطلب: 849137
تقوی نژاد

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه در روزهای اخیر سروکله دایه‌های مهربانتر از مادر در زمینه فرار مالیاتی پیدا شده است، گفت: متاسفانه برخی نمایندگان مجلس با اظهارات و جوسازی های خود زمینه فرار مالیاتی را فراهم می‌کنند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ سیدکامل تقوی نژاد در جمع افسران مبارزه با جرایم مالیاتی پلیس آگاهی با اشاره به اینکه مالیات حلقه آخر فعالیت‌های اقتصادی است، گفت: تأکید اصلی سازمان مالیاتی اعتماد به مودیان و مردم است و در همین راستا درسال 95 یک میلیون و 200 هزار برگ مالیات قطعی برای مودیانی که خوداظهاری کرده اند صادر شده است.

او افزود: حقوق مردم در سازمان مالیاتی به عنوان نقطه اتکای فعالیت کارمندان این سازمان قرار دارد.

رئیس سازمان مالیاتی در ادامه گفت: فرار مالیاتی یک ظلم بزرگ به جامعه است و سوالی که وجود دارد این است که چرا باید عده‌ای از همه مواهب جامعه از جمله امنیت و حمایت از سرمایه گذاری برخوردار باشند واما از همه راه‌های قانونی و غیرقانونی برای فرارمالیاتی استفاده کنند.

تقوی نژاد با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز فرارکنندگان مالیاتی را مجرم دانسته اند، گفت: برهمین اساس دولت در لایحه جدید خود برای فرار مالیاتی جرم درنظرگرفته و مجلس و شورای نگهبان نیز آن را تکذیب کرده‌اند.

او تأکید کرد: هنوز در خصوص جرم انگاری فرار مالیاتی اقدام جدی از سوی سازمان صورت نگرفته است اما مشخص نیست که چرا عده‌ای مشغول سنگ اندازی در این مسیر هستند. بسیاری شعار شفافیت در فضای اقتصادی کشور را مطرح می‌کنند اما تنها عده کمی در این راستا قدم برمی دارند. ما از این افراد می‌خواهیم که اگر در راستای شفافیت قدم برنمی دارند سنگ اندازی هم نکنند.

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه در طی د وسال گذشته برای بررسی تراکنش‌های بانکی تحت شدیدترین فشارها بوده‌ایم، گفت: وقتی از مراجع مختلف اطلاعاتی در اختیار سازمان مالیاتی قرار می‌گیرد از افراد خواسته می شود که در این باره توضیح دهند. اگر اسنادی که آنها به سازمان ارائه می‌کنند گویای عدم پرداخت مالیات باشد برای آنها برگ تشخیص صادر می شود و اعتراض هاه های مختلفی برای احقاق حقوق آنها وجود دارد.

تقوی نژاد با مطرح کردن این سوال که چه نگرانی از بررسی تراکنش‌های بانکی وجود دارد که این حجم از فشارها به سازمان مالیاتی وارد شده گفت: عده‌ای با این موج فشار به سازمان مالیاتی همراهی می‌کنند به این دلیل که شناختی از قوانین ندارند اما افراد دیگری در این کشور هستند که عامدانه با شفافیت اطلاعاتی مبارزه می‌کنند و من از همه تقاضا می‌کنم اجازه ندهند برنامه سازمان مالیاتی برای مبارزه با فرار مالیاتی در نطفه خفه شود.

او افزود: اگر اعتقاد داریم در کشور فرار مالیاتی وجود دارد و این موضوع باعث افزایش بی عدالتی شده است نباید اجازه دهیم فشارها به سازمان مالیاتی افزایش یابد.

معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: فشار به سازمان مالیاتی برای عدم بررسی اطلاعات اقتصادی مودیان یعنی همراهی با فراریان مالیاتی و این موضوع به معنای واقعی کلمه جرم است.

تقوی نژاد با اشاره به جوسازی‌های اخیر علیه سازمان مالیاتی گفت: عده‌ای معتقدند فعالیت سازمان برای بررسی تراکنش‌های بانکی غیرقانونی است تعجب بنده بیشتر از جانب افرادی است که سال‌ها کار اقتصادی کرده و در مجلس نیز قانونگذاری می‌کنند اما باز هم ذهن جامعه را نسبت به عملکرد سازمان مالیاتی مشوش می کنند.

او افزود: براساس ماده 219 قانون مالیات‌های مستقیم شناسایی مودیان به سازمان مالیاتی محول شده و این سازمان می‌تواند به کلیه دفاتر و اسناد مورد نیاز خود مراجعه کند.

رئیس سازمان مالیاتی ادامه داد: براساس مواد 230 و 241 قانون مالیات‌های مستقیم سازمان می‌تواند حتی به اشخاص ثالث مراجعه و یا درخواست ارائه اطلاعات کند همچنین براساس تبصره ماده 231 همان قانون چنانچه اطلاعات مورد نیاز سازمان مالیاتی در اختیار بانک‌های کشور باشد سازمان مالیاتی می ‌تواند با هماهنگی وزیر اقتصاد برای دریافت این اطلاعات اقدام کند.

تقوی نژاد گفت: براساس ماده 237 قانون مالیات‌های مستقیم چنانچه مشخص شود مؤدی فعالیتی داشت که به واسطه آن درآمد آن را کتمان کرده است سازمان مالیاتی می‌تواند برای درآمد کتمان شده مطالبه مالیات کند. همچنین براساس ماده 157 همان قانون مرور زمان برای بررسی اطلاعات مودیان 5 سال درنظرگرفته شده و سازمان مالیاتی به استناد همین موضوع تصمیم به بررسی تراکنش‌های بانکی مودیان از سال 91 به بعد گرفته است.

او با بیان اینکه برخی از افراد که ادعای قانون داری می‌کنند سازمان مالیاتی را به انجام کار غیرقانونی متهم کرده‌اند پاسخ من به آنها این است که اگر قانون را نمی‌دانید بپرسید. اما به هر حال رفتار امروز شما که در جایگاه قانونگذار قرار گرفته‌اید به نوعی عناد با قانون است.

رئیس سازمان مالیاتیافزود: با توجه به ماده 274 قانون مالیاتهای مستقیم از سال 1395 هرگونه اختفا درآمد مالیاتی جرم محصوب شده و با این وجود برخی سازمان مالیاتی را به کار غیرقانونی متهم کرده‌اند. من باید به آنها بگویم این کار سازمان مالیاتی کار خلاف قانونی نیست بلکه مطابق منافع و مصالح برخی افراد نیست. سوالی که من در اینجا نسبت به منتقدان اخیر سازمان مالیاتی مطرح می کنم این است که آیا منافع افراد مهم است یا مصالح جامعه این سوالی است که آنهایی که در مجلس نشستند باید به آن پاسخ دهند.

تقوی نژاد با بیان اینکه ظرف هفته جاری بخشنامه ای از سوی سازمان مالیاتی صادر و مستندات قانونی اخیر سازمان مالیاتی را مطرح خواهیم کرد، گفت: سازمان مالیاتی تصمیم گرفته در بحث تراکنش‌های مالی برای کسانی که قصور داشته و یا اطلاع کافی نداشته بخشش در جرایم مالیاتی قائل شود.

او با اشاره به برآیند نصب صندوق‌های مکانیزه فروش وجنجالهای اخیر گفت: نصب این صندوق‌ها در قانون نظام صنفی قانون برنامه پنجم و قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده است. آیین نامه اجرایی نصب صندوق‌ها نیز از سوی دولت آماده شده و به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است در این بین 8 ماده از آیین نامه مذکور در کمیسیون اقتصادی تصویب دشه و منتظر تصویب سایر مواد آن هستیم.

معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: جنجال‌ها و فشارهای اخیر در خصوص نصف صندوق‌های مکانیزه فروش نشان می‌دهد رانت‌جویان دندان‌های خود را برای این صندوق ‌ها تیز کردند اما سازمان مالیاتی اجازه سوء استفاده و رانت خواری را به آنها نمی‌دهد.

تقوی نژاد افزود: در آینده‌ای نزدیک استاندارها و نرم افزارهای این صندوق‌ها را به مردم اعلام کرده و بخش خصوصی می‌تواند در یک فضای رقابتی به عنوان مجری توزیع این صندوق‌ها بین اصناف ورود کند.

او با بیان اینکه هنوز هیچ اتفاقی در خصوص صندوق‌های مکانیزه فروش نیفتاده اما عده‌ای برای آن دندان تیز کرده‌اند، گفت: هنوز فراموش نکرده‌ایم که در نوبت قبلی توزیع این صندوق‌ها در بورس سهم 100 تومانی به هزار تومان افزایش پیدا کرد و این سهم‌های 100 تومانی در بازار آزاد حدود 8 هزار تومان فروش رفت و عده ای رانت جو از این فضا منتفع شدند و برهمین اساس سازمان مالیاتی تصمیم دارد به طور جدی با رانت خواری مبارزه کند.

رئیس سازمان مالیاتی افزود: اجازه نمی‌دهیم امروز افرادی وضعیت مشابهی را که در آن سالها یک شرکت در خصوص صندوق‌های ماکنیزه فروش به مردم تحمیل کرد را تکرار کنند.

تقوی نژاد با بیان اینکه عده‌ای زیادی از نمایندگان مجلس در ارتباط با موضوع فرار مالیاتی همکاری مناسبی با سازمان داشته‌اند، گفت: متأسفانه برخی از نمایندگان مجلس زمینه فرار مالیاتی را در کشور فراهم می کنند. جالب است در هفته های اخیر سروکله دایه‌های مهربانتر از مادر در زمینه فرار مالیاتی پیدا شده است.

او در پایان گفت: از رسانه‌ها می‌خواهم زمانی که اظهارات منتقدان اقدامات سازمان مالیاتی را منتشر می‌کنند حرف دلسوختگان شفافیت اقتصادی در کشور را هم منتشر کنند. مطبوعات در ارتباط با مبارزه با فرار مالیاتی همکاری بیشتری با سازمان مالیاتی داشته باشند.

منبع: تسنیم

403

167 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار