انهدام 40 باند بزرگ توزیع مواد مخدر/معتادمتجاهری که 400 بار دستگیر شده بود

سه‌شنبه 23 آبان 1396 - 10:28
کد مطلب: 870670
انتظامی

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب با دخالت ماموران پلیس در امر جمع‌آوری معتادان متجاهر مخالف است و معتقد است پلیس باید تمام توانش را در امر مبارزه با باندهای خرید و فروش و توزیع مواد مخدر به کار گیرد و محیط را برای فعالیت قاچاقچیان ناامن کند.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از تسنیم سرهنگ محمد بخشنده با اشاره به موفقیت‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می‌گوید: استان‌های مرزی آمار بالاتری در باره کشف مواد مخدر دارند. آنها در مبداء ورودی مواد مخدر هستند اما تهران در مرکز کشور قرار دارد و بهشت مواد فروش‌ها و توزیع کننده‌های کلان محسوب می‌شود. قاچاقچی‌ها مسیر زیادی را برای توزیع مواد مخدر در قلب پایتخت می‌کنند برای همین هم قیمت مواد در تهران گران‌تر است و توزیع آن هم ریسک بالاتری دارد‌.

وی با اشاره ه اینکه درصد قابل توجهی از توزیع کنندگان و خرده فروشان مواد مخدر اصلاً به هیچ ماده مخدری اعتیاد ندارد ادامه می‌دهد: در بحث مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جمع‌آوری معتادان متجاهر پلیس به واقع یک ضابط قضایی است‌، اعتباد ریشه آسیب‌های اجتماعی است افزایش طلاق و شیوع پدیده روسپی‌گری بالا بودن آمار کارتن خوابها و بالا رفتن امار سرقت‌های خرد همه ریشه در اعتیاد دارد.

بخشنده با اعلام اینکه اعتیاد باعث بالا رفتن آمار دیگر جرایم از جمله سرقت‌های خرد در جامعه می‌شود، می‌گوید: اعتیاد بدون تعارف امنیت یک جامعه را زیر سوال می‌برد، فرد معتاد برای به دست آوردن پول مواد مصرفی‌اش ممکن است دست به هر کاری بزند این دست به هر کاری زدن باعث خلل در ایجاد امنیت می‌شود‌. قانون وظیفه برقراری امنیت را بر عهده پلیس گذاشته‌ است امنیت یک کالای‌ همگانی است که علاوه بر پلیس و دستگاه قضایی خود مردم هم در برقراری آن نقش دارند.

کمپ‌هایی که ظرفیت کافی ندارند

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ادامه می‌دهد‌: یک بسیج پلیسی کافی است تا با اشرافیتی که مأموران ما در بحث خرده‌فروشان و پاتوق‌های معتادان دارند در یک بازه زمانی 48 ساعته همه این افراد را جمع کنند اما این سوال را هم باید پاسخ دهیم که معتادان متجاهر جمع‌آوری شدند بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ کجا باید آنها را ببریم آیا کمپ‌هایی که در اختیار شهرداری و بهزیستی هستند کفاف این تعداد معتادجمع‌آوری شده را می‌دهند یا نه؟ عدم پاسخگویی به این سوال و همچنین عدم فراهم شدن سازکار مناسب برای ارتقای ظرفیت کمپ‌های ترک اعتیاد باعث می‌شود طرح‌های ضربتی پلیس هم فایده‌ای نداشته باشد. ما نمی‌توانیم طرح‌های پلیس را تعطیل کنیم برخورد با معتادان متجاهر جزو مطالبات شهروندان است ولی خب جمع‌آوری آنها تا زمانی که ساز و کار درست تبیین نشود با همین کیفیت که اتفاقاً اصلاً هم مطلوب نظر پلیس نیست ادامه پیدا می‌کند.

یک هرندی متلاشی شد چند تا هرندی دیگر متولد‌

وی‌ با انتقاد به شهرداری و رسانه‌ها برای‌ اتفاقی که در محله هرندی افتاد، می‌گوید:محله هرندی یک مشکل بود‌. شهرداری و رسانه‌ها روی موضوع هرندی بزرگنمایی کردند و پافشاری‌. هر روز رزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها درباره معضلات آن و مشکلاتی که شهروندان ساکن در آن محله‌ داشتند گزارش و خبر منتشر می‌کردند‌. خیلی هم کار خوبی بود‌. مردم آن محله ‌هم مثل همه شهروندان دیگر ‌حق زندگی‌ سالم داشتند. پلیس و شهراری و بهزیستی و وزارت بهداشت بسیج شدند و محله هرندی پاکساری شد اما حالا به جای یک هرندی چند تا هرندی در تهران داریم‌. یکی از اصلی‌ترین کلونی‌های تجمع معتادان در تهران متلاشی شد اما به جایش چند تا پاتوق دیگر مثل قارچ رشد کردند‌. الآن محدوده فرحزاد و اتوبان یادگار امام و تندگویان و نواب در جنوب تهران و گردنه تنباکویی در شرق و اتوبان امام رضا و جاده خاوران همه جا پاتوق وجود دارد و خب همه اینها در مجاورت مناطق مسکونی است و مطالبه شهروندان ساکن در آنها این است که معتادان متجاهر را جمع‌آوری کنید‌.

انهدام 40 باند بزرگ توزیع مواد مخدر

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اعلام اینکه از ابتدای سال 96 بیش از 40 باند بزرگ تهیه و توزیع مواد مخدر در تهران شناسایی و متلاشی شده است، ادامه می‌دهد: بیش از 800 نفر توزیع کننده سابقه‌دار تاکنون تحویل مراجع قضایی شده‌اند. نقشه کامل نقاط آلوده تردد و پاتوق‌های معتادان و خرده‌فروشان با استفاده از اطلاعاتی که شهروندان از طریق سامانه 110 در اختیار مأموران پلیس قرار می‌دهند تهیه شده است. همین اطلاعات شهروندان از سوی مأموران پایگاه‌های 9 گانه پلیس مبارزه با مواد مخدر پیگیری می‌شود و باندهای بزرگ توزیع کننده مواد مواد مخدر که به صورت شبکه‌های عنکبوتی و پیچیده در سطح شهر تهران فعالیت می‌کنند شناسایی می‌شوند.

وی ادامه می‌دهد: در تهران همه جور ماده مخدری توزیع می‌شود. همان قدر که بازار مواد مخدر سنتی مشتری دارد. صنعتی‌ها هم خرید و فروش می‌شوند. گل و حشیش و تریاک همچنان در صدر استفاده مصرف کننده‌ها و کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر هستند و خوشبختانه دو سالی هست که هیچ ماده مخدر جدیدی ثبت نشده است.

بخشنده به آزمایشگاه فوق حرفه‌ای پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت اشاره می‌کند و می‌گوید: هر ماده مخدری که کشف می‌شود در آزمایشگاه پلیس مبارزه بررسی می‌شود. شهرندان نباید گول اسامی فریبنده مواد را بخورند. این ساز و کار قاچاقچی‌هاست که برای روتق بازار فروش از اسم‌های جدید برای محصولاتشان استفاده می‌کنند اما آنالیز اسم‌های جدید نشان می‌دهد که همان مواد قدیمی هستند که فقط اسم و رنگ و لعابشان تغییر کرده است. هیچ ماده مخدر جدیدی در کشور و در تهران شیوع پیدا نکرده است. به صورت موردی مواد مخدر جدید از سوی مسافران مواد کشور شده اما هیچ مدامشان در تهران توزیع نشده است. مسافران خارجی اصولات ایت مواد را برای مصرف شخصی خودشان وارد می‌کنند که با ساز و کارهای دقیقی که از سوی پلیس فرودگاه انجام می‌شود در همان فرودگاه شناسایی و دستگیر می‌شوند.

معتادمتجاهری که 400 بار دستگیر شده بود

یخشنده در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اشاره به ساز و کار جمع‌آوری معتادان متجاهر می‌گوید: با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر موردی داشتیم که ادعا می‌کرد 400 بار از سوی مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و در محله‌های مخالف دستگیر شده است. ابتدا فکر می‌کردیم. تحت تأثیر مواد مخدر مصرفی‌اش توهم زده است. اما بررسی که کردیم متوجه شدیم راست می‌گوید در 100 بار اولی که دستگیر شده بود یک اسم و فامیل می‌گفت بعد از آن هر بار یک اسن و فامیلی دروغین را اعلام کرده بود و از آنجا‌ که این افزاد اوراق هویتی معتبر ندارند هر بار هم همکارانم با همان اسم و فامیلی که اعلام می‌کرد ثبتش می‌کردند‌.

وی گفت‌: معتادان متجاهر و کارتن خواب به دلیل اینکه زباله جمع‌آوری می‌کنند و بهداشت را رعایت نمی‌کنند و به خاطر مصرف خاص مواد اصولاً اثر انگشت‌هایشان را از دست می‌دهند و نمی‌شود بانک اطلاعاتی و هویتی اثر انگشت برای آنها تعریف کرد‌. هر9 پایگاه مبارزه با مواد مخدر به دستگاه تشخیص هویت از روی عنبیه مجهز شده‌اند استفاده از این روش آمار دقیقی از تعداد معتادان ارایه می‌کند. بزرگترین مشکل پلیس مبارزه با مواد مخدر ثبت اطلاعات جعلی ارائه شده از سوی متهمان مواد مخدر است، با تدابیر ویژه فرماندهی انتظامی و رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همه پایگاه های 9 گانه پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت به دستگاه تشخیص هویت از راه عنبیه چشم مجهز شده‌اند که با استفاده از ثبت اطلاعات به این روش آمار ارائه شده از معتادان و خورده فروشان مواد واقعی ثبت می‌شود.

تهران 20 هزار معتاد متجاهر دارد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی تهران بزرگ ‌درباره آخرین آمار معتادان تهران می‌گوید‌: تهران 20 هزار معتاد متجاهر دارد، از این تعداد 15 هزار نفر مرد و 5 هزار نفر زن معتاد متجاهر هستند که برای زنان معتاد امکانات و ظرفیت‌های لازم وجود ندارد. زنان معتاد واقعاً وضعیت اسفناکی دارند‌. آنها بعضاً مادر هستند‌. بچه دارند‌. مصرف کننده‌های آسیب‌پذیری هستند که سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند‌. من به شخصه با اینکه مدت‌هاست با بحث اعتیاد در ارتباط هستم اما از دیدن زنان و مادران معتاد واقعا ناراحت و نگران می‌شوم‌. برای مادران و کودکان معتاد آنها باید زودتر فکری ‌شود‌. چون آمار آنها به صورت تصاعدی در حال بالا رفتن است و الآن زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که فرزند فروشی برای مادران معتاد به یک ممر درآمد تبدیل شده است ‌هر چند که هیچ وقت این ادعا ثابت نشد اما پلیس اصلی ‌ترین وظیفه‌اش پیشگیری ‌است‌. نباید دست روی دست بگذاریم که این شغل ایجاد شود‌. آمار زنان باردار معتاد در دو تا طرح اخیر واقعا تصاعدی بالا رفته است‌.

رصد فضای مجازی مأموریت جدید

وی درباره ماده مخدر گل که بین جوانان شیوع پیدا کرده، معتقد است: فراگیری گل ‌در بین دانش‌آموزان دانشجویان خیلی زیاد شده است‌ و این فراوانی هم به خاطر شایعاتی است که درباره این ماده مخدر وجود دارد‌. اینکه می‌گویند اعتیاد ندارد و گیاهی است که خطرش کم است، شایعه است‌. خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید درباره گل و خطرات این ماده مخدر آگاه ‌شوند. جدا از این فضای مجازی بزرگترین عرصه فعالیت توزیع کنندگان مواد مخدر است. یک همکاری بین بخشی مطلوب بین پلیس مبارزه با مواد مخدر و پلیس فتا ایجاد شده که با اطلاعاتی که ما در اختیار پلیس فتا قرار می‌دهیم صفحات تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر بسته می‌شود و گرداننده گان آن تحت پیگردهای قضایی قرار می‌گیرند. امیدوارم این همکاری بین دیگر بخش‌ها هم ایجاد شود و در راه مبارزه با مواد مخدر و اعتباد به یک بسیج همگانی برسیم.
706

176 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار