طراحی و ساخت دستگاهی برای تست محفظه احتراق توربین‌های گاز

دوشنبه 4 دی 1396 - 12:38
کد مطلب: 889050
ا

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت دستگاهی برای تست محفظه احتراق توربین‌های گاز شدند که قادر به تست 7 پارامتر در این بخش از موتورهای گازی است.

به گزارش ایسکانیوز، بنیامین کنکاشور طرح محفظه احتراق را قلب تپنده موتورهای توربینی توصیف کرد و گفت: از اجزای اصلی توربین گاز، محفظه احتراق آن است و طراحی محفظه احتراق نیازمند ملاحظات خاص مدل‌سازی و آزمون‌های تجربی است.

وی با بیان اینکه توربین‌های گاز نقش حیاتی در تولید توان برای مصارف گوناگون دارند، اضافه کرد: از این رو ایران برای دستیابی به دانش و فناوری طراحی و ساخت این نوع موتورها سرمایه‌گذاری‌های عظیمی داشته است.

به گفته این محقق، یک محفظه احتراق کارآمد می‌تواند سوخت و هوا را با نسبتی مناسب و به طور کامل مخلوط کرده و شعله‌ای پایدار ایجاد کند.

کنکاشور ادامه داد: علاوه بر آن، توزیع دمای گازها درون محفظه و خروجی از آن، ترکیب گازهای خروجی و توزیع دمای جداره محفظه باید در محدوده مشخصی باشد.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: به منظور رسیدن به این اهداف لازم است در فرآیند طراحی محفظه احتراق، آزمایش‌های تجربی و عددی مختلفی صورت پذیرد. آزمایش‌های پیش از طراحی، مربوط به ایجاد بانک اطلاعاتی لازم برای استفاده در فرایند، طراحی می‌شود و در زمان اجرای فرایند طراحی نیز لازم است تا سامانه‌های مختلف محفظه احتراق به دو صورت مستقل و مونتاژ شده مورد آزمایش قرار گیرند.

وی با اشاره به اجرای مطالعاتی با عنوان "دستگاه آزمون‌گر محفظه احتراق توربین گاز" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خاطر نشان کرد: به منظور ایجاد امکان آزمایش محفظه احتراق، یک دستگاه آزمونگر محفظه احتراق توربین گاز نیاز است که در این پژوهش موفق به طراحی و ساخت دستگاه تست محفظه احتراق شدیم.

کنکاشور با اشاره به اهمیت این دستگاه در بررسی محفظه احتراق، یادآور شد: از این آزمونگر می‌توان به منظور بررسی اثر تغییرات هندسی بر روی عملکرد محفظه احتراق، استخراج نقشه اشتعال‌پذیری و پایداری، بررسی ترکیب گازهای خروجی، توزیع دمای گازهای خروجی، دمای گازهای درون محفظه احتراق، دمای جداره محفظه و افت فشار محفظه احتراق استفاده کرد.

محقق این طرح با بیان اینکه آزمونگر ساخته شده قادر به آزمایش محفظه احتراق تا حداکثر دبی هوای 800 مترمکعب بر ساعت است، اظهار کرد: دستگاه تست ساخته شده قابلیت پیش‌گرم کردن هوای ورودی به محفظه تا حداکثر دمای هزار کلوین را دارد.

کنکاشور با تاکید بر اینکه این آزمونگر قادر به انجام آزمایش با انواع سوخت‌های مایع، گاز طبیعی وLPG است، ادامه داد: در این دستگاه امکان نصب یک قطاع تک انژکتوره محفظه احتراق حلقوی و یا یک محفظه احتراق لوله‌ای کامل در مقطع آزمون وجود دارد و به این ترتیب محفظه در شرایط اتمسفریک و دبی هوا و دبی سوخت مختلف آزمایش می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن یکسری کدهای تحلیلی نگاشته شده که با استفاده از آنها امکان پیش‌بینی شرایط کاری محفظه احتراق و مقایسه نتایج به دست آمده با نتایج تجربی فراهم ‌شده است.

کنکاشور یکی از نرم‌افزارها امکان محاسبه توزیع دبی هوای ورودی و دیگری امکان پیش‌بینی دمای خروجی از محفظه احتراق در شرایط کاری مختلف را فراهم می‌کند.

کنکاشور با بیان این که توسعه این نرم‌افزارها امکان استفاده از آنها برای تحلیل عملکرد محفظه احتراق‌های پیشرفته و صنعتی را فراهم می‌کند، اظهار کرد: تاکنون این دستگاه آزمونگر برای تست دو محفظه احتراق "صنعتی" و "تحقیقاتی" آزمایش شده است.

به گفته وی، تاکنون به دلیل نبود فناوری‌های مورد نیاز محفظه‌های احتراق مورد آزمایش قرار نمی‌گرفت که با این طرح زمینه تست این بخش از موتورهای توربین گازی در کشور فراهم شد.

طرح "طراحی و ساخت دستگاه آزمونگر محفظه احتراق توربین گازی" از سوی مسعود عیدی‌ عطارزاده و بنیامین کنکاشور و با همکاری محمد مهدی بالزاده، امیرحسین عظیمی، مجید آقایاری و سیدمحمدرضا سادات اخوی و با راهنمایی دکتر صادق تابع جماعت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

این طرح همچنین در گروه مکانیک نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی موفق به کسب رتبه اول پژوهش‌های کاربردی شد.

منبع: ایسنا

202

167 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار