نامه سرگشاده دانشجویان دانشگاه تهران به رییس سازمان حفاظت محیط زیست؛

انتقال "آب خوزستان" را به دور از هر گونه مصلحت اندیشی‌های سیاسی تشریح کنید

سه‌شنبه 19 دی 1396 - 18:59
کد مطلب: 895200
عیسی کلانتری

بسیج دانشجویی پردیس‌های کشاورزی و ابوریحان دانشگاه تهران در نامه‌ای به عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از مدیریت منابع آب کشور مسئولان این سازمان را برای حضور در محفلی علمی تخصصی در این دانشکده‌ها دعوت کرد.

به گزارش ایسکانیوز، در بخشی از این نامه آمده است: قطعا مطلع هستید، انتقال آب بین حوزه‌ای و استانی امری پیچیده است که نیاز به مطالعات گسترده و جمع‌آوری دیدگاه‌های تخصصی از تمامی بخش‌ها و نهادهای سازمانی مرتبط و ذی‌حق در این امر را دارد. بدیهی است که در مورد اخیر باید دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان خوزستان، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و صاحب‌نظر به عنوان نمایندگان مردم خوزستان شنیده شود و با در نظر گرفتن حقوق مردم مناطق ذی‌حق در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

این نامه می‌افزاید: اینکه با نوشتن‌ نامه محرمانه به رئیس‌جمهور در این امر، مردم و مسئولان بخشی از کشور را نامحرم دانسته‌اید خود نشان‌دهنده وجود رفتاری به غایت غلط در این حوزه تخصصی است.همان‌گونه هم که دریافته‌اید نامه‌هایی در این سطح از اهمیت که با زندگی و نیازهای اساسی مردم و حیات آنان گره‌خورده‌است هیچگاه مخفی باقی نمی‌ماند و با افشای آن متاسفانه مردم و مسئولان استانی را نسبت به حوزه مدیریت خود و دولت مستقر جمهوری اسلامی بدبین می‌کنید.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: سازمان محیط زیست و دستگاه‌های مسئول درحالی تهیه آب شرب استان‌های همجوار را بهانه انتقال آب بین حوزه‌ای عنوان می‌کنند که اندازه و قطر لوله‌های انتقال آب و حجم سالانه این میزان جابجایی در پروژه‌های انتقال، خود حاکی از انتقال آب برای مصارف بخش‌های کشاورزی و صنعتی سایر مناطق همجوار و غیرهمجوار دوردست‌تر خوزستان است.

این نامه می‌افزاید: خوزستان که زمانی با رودهای خروشانش در کشور شناخته می‌شد اکنون با مشکلات کم‌آبی و خشکسالی روبروست. کشاورزی بعضی از شهرستان‌های استان با چالش جدی روبرو شده و به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است؛ که این خود نشان دهنده آن است که اگر نیاز به انتقال آب باشد روستاها و شهرهای همین استان در اولویت هستند.

در ادامه این نامه تاکید شده است: اگر بناست آب برای بخش‌های صنعت و کشاورزی انتقال یابد چه زمین‌ها و صنایعی مستحق‌تر از کشاورزی و صنایع خوزستان؟! جلگه خوزستان از دیرباز مهد کشاورزی ایران بوده و سال‌هاست که این استان در تولید محصولات استراتژیک مثل گندم رتبه اول در کشور را در اختیار دارد. وجود محیط مستعد برای کشاورزی نیز موجب شد تا بزرگترین و مهم‌ترین طرح کشاورزی کشور که همان طرح 550 هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام باشد، در این منطقه طرح‌ریزی و قدم‌های اجرایی آن برداشته شود.

در این نامه تصریح شده است: موضوع انتقال آب خوزستان درحالی مطرح است که حضرتعالی به عنوان مسئول احیای دریاچه ارومیه خود از نزدیک شاهد فاجعه خشکی این دریاچه، پیش‌بینی ایجاد طوفان‌های نمکی، معضلات و مشکلات ناشی از آن در نبود مدیریت جامع منابع آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه در طی سالیان دراز بوده‌اید. حال چگونه حضرتعالی بر انتقال آب در حوزه آبریز خوزستان تاکید دارید؟!

در بخش دیگری از این نامه آمده است: آیا سازمان محیط زیست شاهد طوفان‌های گرد و غبار متعدد در خوزستان و سایر استان‌های کشور نیست؟! گرد و غباری که در چندسال اخیر بعضاً تا یک سوم روزهای سال را در استان دربرگرفته و زندگی را برای مردم سخت و دشوار کرده است.لازم به ذکر است که با طرح انتقال آب از خوزستان و به‌خصوص از سرشاخه‌های کارون، موجب خشکی بیشتر دشت خوزستان و تالاب‌های درون استان و تالاب‌های مرزی شده و این به معنی افزایش کانون‌های ایجاد گرد و غبار خواهد بود.

در این نامه تاکید شده است: به سازمان محیط زیست کشور به عنوان یکی از متولیان اصلی راهبرد گزینی در مقابله با خشکسالی و ایجاد طوفان‌های ریزگرد متذکر می‌شویم که با ادامه وضعیت نابسامان خوزستان به دلایلی که پیشتر ذکر شد باید شاهد نابسامانی‌ها و عدم وجود امنیت پایدار(مشابه آنچه که بعضاً در مناطق و استان‌های شرقی کشور مشاهده می‌شود) در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.

دانشجویان در بخش دیگری از نامه خود با طرح این سوال که با توجه به شرایط نامناسب زیست محیطی استان خوزستان که به‌خصوص به مدیریت منابع آب باز می‌گردد، بر اساس کدام مطالعات علمی و زیست محیطی بدون درنظرگرفتن حق مردم ذی‌حق، بدین‌گونه تصمیم بر انتقال آب صورت گرفته شده است؟، تاکید کردند: از حضرتعالی تقاضا داریم، ضمن حضور در محفلی علمی تخصصی در هر یک از دو پردیس کشاورزی کرج و ابوریحان دانشگاه تهران ابعاد این تصمیم سازمان در انتقال آب را برای عموم اساتید، دانشجویان و کارشناسان به دور از هر گونه مصلحت اندیشی‌های سیاسی تشریح کنید.

174 / 174

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار