در همایش سالانه اتحادیه اوپکس مطرح شد؛

نبود سازمان رگلاتوری مانعی برسرراه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی

پنج‌شنبه 28 دی 1396 - 15:41
کد مطلب: 898390
1

رئیس هیات مدیره اوپکس گفت: اگر چه شورای رقابت با ایجاد نهاد تنظیم مقررات و قوانین در حوزه نفت و گاز موافقت کرده و دولت موظف به تشکیل یک سیستم رگلاتوری شده است اما دولت تا کنون از این کار سر باز زده و با آن مخالفت کرده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ عباسعلی اسلامی رئیس هیات مدیره اوپکس، در ابتدای همایش، با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی صادر کنندگان فرآورده های نفتی و پتروشیمی برای ورود به بازارهای جدید نبود اطلاعات کافی است گفت: متاسفانه در حال حاضر در کشور تمامی دستگاه هایی که دستی بر تجارت خارجی دارند به صورت سلولی عمل می کنند وعملاً اطلاعات جامع ای از فعالیت های تجاری کشور وجود ندارد و هیچ مکانیزم مشخصی برای استفاده از این اطلاعات در دسترس نیست.

او پیشنهاد کرد: اگر این اطلاعات در اختیار بخش خصوصی قرارگیرد ما می توانیم نرخ تبدیل اطلاعات خام به اطلاعات کاربردی را افزایش داده و در اختیار تجار قرار دهیم.

اسلامی مهمترین چالش پیشروی صادرکنندگان فراورده های نفتی و پتروشیمی را نبود سازمان رگلاتوری دانست و افزود: اگر چه شورای رقابت با ایجاد نهاد تنظیم مقررات و قوانین در حوزه نفت و گاز موافقت کرده و دولت موظف به تشکیل یک سیستم رگلاتوری شده است اما دولت تا کنون از این کار سر باز زده و با آن مخالفت کرده است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت ، گاز و پتروشیمی تاکید کرد: دولت برای رفع سوء تفاهم ها و ایجاد شفافیت باید هر چه سریع تر با اتحادیه و ذینفعان جلسه ای بگذارد تا دراین خصوص برنامه ریزی دقیق تری انجام شود.

او یکی دیگر از موانع بخش خصوصی در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی را مشکلات در جذب سرمایه گذاری خارجی دانست و افزود: سرمایه گذار خارجی نیازمند زیرساختارهای نرم افزاری، تعدیل قوانین و توسعه زیرساخت های حقوقی و اجرایی است و از دولت می خواهیم هر چه سریع تر با تعدیل قوانین و وضع سیاست ها و قوانین شفاف این موانع را بردارد.

همایش مذکور با ایجاد دو پنل، یکی ساختاریک حکمرانی خوب با تنظیم قوانین رگولاتوری و حمایت از بخش خصوصی و اجرای یک دیپلماسی اقتصادی برای دست یابی مطلوب به بازارهای بین المللی در بخش صادرات نفت،گاز و پتروشیمی به ریاست حسینی و با حضور معاون واگذاری سهام سازمان خصوصی سازی، دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، مدیر امور بین الملل نفت ونائب رییس مرکزملی رقابت و دیگری به ریاست گلچین و با حضور مدیرانی از دفتر مبارزه با قاچاق فراورده های نفتی، دفتر صادرات گمرک، سازمان حمایت از تولید و مصرف کنندگان و سازمان امور مالیاتی به بیان مشکلات صادرکنندگان مشتقات نفتی پرداخته شد .

جذب سرمایه گذاری خارجی و لزوم تدوین آیین نامه ای تضمینی برای توسعه این بخش، نهادینه شدن مقررات رگولاتوری در صنعت صادرکنندگان فراورده های نفتی، مشکلات بخش خصوصی در صادرات فراورده ها اعم از گاز، قیر، روغن و ... از موضوعات مهم در این همایش بود که با سخنرانی زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، شیوا، رییس شورای ملی رقابت و سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی بررسی شد.

از مهمترین برنامه های این همایش حضور عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه بود که در سخنانی نسبت به ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه جهت حمایت از صادرات با فعال نمودن دیپلماسی اقتصادی تاکید کردند.

اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی (اوپکس) از سال 1382 آغاز بکار کرده و درحال حاضر بیشتر از 300 شرکت فعال در حوزه صادرات مشتقات نفتی عضو این اتحادیه بوده و بزرگترین تشکل صنفی و صادرات بخش خصوصی کشور محسوب می شوند.

402

169 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار