منافی: افق دید من بالاتر از ریاست در فدراسیون جودو است/ به دنبال تأسیس آکادمی رزمی هستم

دوشنبه 16 بهمن 1396 - 14:42
کد مطلب: 904400
65

دارنده نخستین دان هفت جودو گفت: افق دید من بالاتر از ریاست فدراسیون جودو است و به این مسائل فکر نمی‌کنم.

به گزارش ایسکانیوز ، نشست خبری محسن منافی دارنده نخستین دان هفت جودو از کودوکان «مهد جودوی جهان، ژاپن» امروز برگزار شد.

وی در ابتدای صحبت‌های خود اظهارداشت: از سنین کودکی ورزش کردن را دوست داشتم و می‌خواستم یک رشته ورزشی را شروع کنم، خسرو گل‌کار خیلی به من اصرار کرد که در رشته جودو فعالیتم را آغاز کنم. با معرفی کودوکان از سوی گلکار ورزش را آغاز کردم تا اینکه پس از سالها توانستم دان هفت جودو را از مهد جودوی جهان ژاپن بگیرم. گرفتن دان هفت من از کودوکان سرعت بالایی داشت که این موضوع برای ژاپنی‌ها هم عجیب بود اما به نظرم هرکسی در هر کاری در مسیر درست حرکت کند به اهداف خود می‌تواند برسد، من با پشتکاری که داشتم بالاخره ۱۳.۱۲.۲۰۱۷ موفق شدم دان هفت را بگیرم. ژاپنی‌ها در سن ۵۰ سالگی هم دان هفت ندارند، کسب دان هفت توسط من اتفاق نادری بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اینکه استاد کیهان گویا اعلام کرده او نخستین دان هفت جودو را کسب کرده است، گفت: استاد کیهان جایگاه پیشکسوت را برای من دارد، او ریش سفید این رشته است، خدا کنه به غیر از من خیلی‌ها دان هفت داشته باشند، بنده این خبر خوب را به این شکل مطرح کردم که از کمربند سفید شروع کردم و به عنوان نخستین ایرانی دان هفت را کسب کردم. کودوکان افتخاری هم دان می‌دهد، بنده با کسی کاری ندارم و قرار نیست خودم را با کسی مقایسه کنم. کسب دان هفت یک افتخار ملی است. من قرار نیست خودم را به کسی تحمیل کنم، بعد از ۲۸ سال تلاش مستمر توانستم به این مهم دست پیدا کنم.

وی در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: این اتفاق‌های خوب را همه باید تشویق کنیم تا عاملی باشد برای جوانان تا آنها نیز تلاش کنند به افتخارات بزرگ برسند، تلاش بعدی من به امید خدا گرفتن دان ۸ است که امیدوارم ۱۲ سال بعد این اتفاق تکرار شود و در حضور همه شما در مورد این موضوع صحبت کنم. کیهان برای من استاد محترمی است و او پیشکسوت و با تجربه جودو است که احترام به پیشکسوت جزء ارکان اصلی ما است.

منافی در پاسخ به این سوال که آیا برای همکاری با فدراسیون به عنوان نایب رئیس به شما پیشنهادی شده است یا خیر، گفت: بنده هیچ پیشنهادی از فدراسیون جودو نداشته و ندارم و فقط می‌خواهم خالصانه در خدمت فدراسیون باشم، من از زمانی که جودو را شروع کرده‌ام در خدمت جودوی کشورم بودم از زمان مهرآئین که رئیس فدراسیون جودو بود فعالیت می‌کردم و در واقع از همان سال تا به امروز پل ارتباطی کشور ژاپن و ایران بودم ، بنده برای ارتقاء فعالیت مربیان ایرانی و ژاپنی تمام تلاشم را کرده‌ام. ارتباط خوبی با فدراسیون ژاپن در طول این سالها داشته‌ام. بنده از روزی که شروع کرده‌ام تا به این لحظه این آمادگی را داشته و دارم که این دانش را به فدراسیون جودوی ایران منتقل کنم.

منافی در پاسخ به این سوال که آیا مسئولان فدراسیون ایران با توجه به ارتباطی که شما با جودوی ژاپن دارید برای جذب مربی درخواستی به شما نداده‌اند، گفت: در بحث مربی و انتقال مربی در سال‌های گذشته در بخش بانوان و مردان این اتفاق افتاده است، مربی بانوان به صورت مقطعی یک ماه و ۳ ماه در بحث آموزش در کشورمان حضور داشته‌اند. در بخش مردان نیز با درخواست بنده تومیتا که از دوستانم محسوب می‌شود به ایران سفر کرد و به مدت یک سال و نیم در ایران فعالیت داشت.

موضوع این است که بعضی‌ها اعتقاد دارند مربیان اروپایی با تکنیک‌های روز دنیا بهتر هستند و از آنها می‌شود استفاده کرد و حتی از مربیان آسیای میانه نیز استقبال می‌شود، علت آنکه در ایران تعداد مدال آورانی که کم شده این است که جودو رئیس شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: امروز بالاترین مدال المپیک متعلق به ژاپن است این نشان می‌دهد در جودوی ژاپن خبری است که در دنیا نیست. ما سال ۲۰۲۰ شاهد خواهیم بود بالاترین تعداد مدال‌های طلا به کشور ژاپن تعلق خواهد داشت. ژاپن در اوج قدرت جودوی دنیا است و کل دنیا به این باور رسیده‌اند جودوی دنیا باید به سمت جودوی ژاپن باز گردد. کشتی ورزش ملی ایران است همانطور که جودو برای کشور ژاپن است. ما باید ریشه جودوی ایران را قوی کنیم. به عنوان مثال کسی که در رده‌های بالا از لحاظ فیزیکی در جودو شکل گرفته را نمی‌توان تغییر داد اما از رده‌های پایه ما می‌توانیم جودوکاران را آموزش دهیم. هیچ کسی بهتر از مربیان ژاپنی نمی‌تواند به جودوی ما کمک کند. انشاالله اگر فدراسیون نیاز به این موضوع داشته باشد بنده می‌توانم در این مورد با ارتباطاتی که دارم به جودوی ایران کمک کنم.

وی در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که گویا شما مدرک A داوری جهان را دارید اما چه دلیلی دارد در مسابقات جهانی قضاوت نمی‌کنید، گفت: بنده بعد از اینکه مسابقات ملی را کنار گذاشتم در عرصه داوری شروع به کار کردم، در کشور ایتالیا مدرک داوری گرفتم و ۴ سال پس از آن در آفریقای جنوبی موفق به کسب مدرک A جهانی شدم و الان جزء داوران فدراسیون جهانی هستم. فکر می‌کنم ۶ نفر در ایران مدرک A جهانی دارند. داوری سخت شده است و اگر حضور مستمر در مسابقات مختلف نداشته باشیم کار سخت می‌شود.

منافی در ادامه صحبت‌های خود در مورد اینکه شناخت بسیار خوبی از جودوی کشور ژاپن دارد، گفت: بنده یک عرق خاصی به جودوی ژاپن دارم، من از صفر جودو را شروع کردم و از بدنه جودوی ژاپن کاملاً آشنایی دارم، جودوی ژاپن به صورت کلی به دو گروه تقسیم می‌شود، گروه اول شامل مدیریت، رئیس فدراسیون، چارت سیاست‌گذاری، ضوابط بین‌الملل است که این گروه تخصصی کار می‌کنند، گروه دوم به عنوان مدیر فنی تیم‌های ملی است. در گروه دوم خیلی کار می‌شود، کسانی را می‌آورند و عضو این گروه می‌کنند که از مدال آوران جودوی دنیا بوده‌اند. در انتخاب این افراد چند معیار وجود دارد که یکی از معیارهای آنها قهرمان المپیک، مدال‌آور مسابقات جهانی و مهم تر از آنها حضور در مسابقات اوپن ژاپن است، این رقابت‌ها خیلی مهم است.

منافی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به توان فنی که شما دارید ار سیاست فدراسیون و یا پست‌های دییگر به شما پیشنهاد شود قبول می‌کنید یا خیر، گفت: نخیر هیچکدام را قبول نمی‌کنم، من حاضرم دانش و تجربه‌ام را به جودوی کشورم انتقال دهم. بنده می‌توانم در لباس جودو با برگزاری سمینار این تجربیاتم را به مربیان جودوی ایران انتقال دهم. اینکه فکر کنید با گرفتن دان هفت به دنبال کسب ریاست فدراسیون هستم باید بگویم اصلاً اینطور نیست، افق دید من بالاتر از ریاست فدراسیون جودو و یا چنین مسائلی است.

وی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه نشریات ژاپن پیشنهاد چاپ کتاب سبک زندگی وی شده‌اند، گفت: تنها هدف من در جودوی کشور این است که یک آکادمی ورزش‌های رزمی را تأسیس کنم. این یکی از اهداف آینده نزدیک من است. برای رشد جودوی ایران باید از بچه‌هایی زیر ۱۰ سال کار را شروع کنیم، من دوست دارم این دانش را در آکادمی که تأسیس خواهم کرد آموزش دهم تا تاریخ جودوی ایران تغییر کند. با توجه به فعالیتی که من در طول این سالها در جودو داشتم نشریات ژاپنی به من پیشنهاد دادند تا سبک زندگی من و فعالیتم در جودو به چاپ برسد.

602

141 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار