پذیرش مقاله عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل در دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دوشنبه 23 بهمن 1396 - 11:53
کد مطلب: 906473
المیرا میکائیلی آگاه

مقاله عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شد.

المیرا میکائیلی در گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار کرد: « مطالعه اثر درمانی سلول های پیش ساز الیگودندروسیتی مشتق شده از سلول های بنیادی ژله وارتون انسان در مدل حیوانی مالتیپل اسکلروزیس (ام.اس)، 2 الی 4 اسفند ماه ارایه می شود.

وی گفت: « مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) یک بیماری خود ایمنی است که منجر به از دست رفتن میلین در سیستم عصبی مرکزی می شود. امروزه یکی از اهداف بالقوه درمانی بر علیه ام.اس استفاده از پیوند سلول جهت آغاز مجدد میلین سازی است.»

وی افزود: « ما در این تحقیق سلول های پیش ساز الیگودندروسیتی مشتق شده از سلول های بنیادی مزانشیمی ژله وارتون انسان را به درون بطن های مغزی موش مدل ام.اس (EAE) پیوند زدیم. سپس اثرات این سلول ها را بر علائم عملکردی و پاتولوژیک این بیماری مورد بررسی قرار دادیم.»

میکائیلی در خصوص نتایج این تحقیق بیان کرد: « سلول های پیش ساز الیگودندروسیتی مشتق شده از سلول های بنیادی مزانشیمی ژله وارتون انسان علائم کلینیکی بیماری را در موش مدل ام. اس. به طور چشم گیری کاهش داد. همچنین بررسی های بافت شناسی مغز و نخاع این موش های تیمار شده نشانگر افزایش میلین سازی مجدد به طور چشمگیری بود.»

وی ادامه داد: « نتایج حاصل از این تحقیق بیانگر این می باشند که پیوند سلول های پیش ساز الیگودندروسیتی مشتق شده از سلول های بنیادی مزانشیمی ژله وارتون انسان موجب ترمیم غلاف میلین در مغز و بهبود بیماری ام.اس می شوند.»

به گزارش خبرنگار آنا، تاکنون از این پژوهشگر 3 مقاله isi، یک مقاله علمی پژوهشی و 2 مقاله در کنگره های بین المللی چاپ و ارایه شده است.

203 / 174

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار