قرارداد توسعه ۲ میدان مشترک نفتی به روسها واگذار شد/توافق ایران با «مرسک اویل» بر سر نفت پارس‌جنوبی

جمعه 27 بهمن 1396 - 19:13
کد مطلب: 907792
شرکت ملی نفت ایران

شرکت ملی نفت ایران پس از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با توتال، تا پیش از پایان امسال قراردادهای توسعه میادین آبان و پایدار غرب را به شرکت زاروبژنفت روسیه و نفت پارس جنوبی را به مرسک اویل واگذار می‌کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ از ابتدای سال جاری تاکنون شرکت های بین‌المللی که پیشتر بر سر توسعه میادین نفت و گاز با شرکت ملی نفت ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند حدود 30 گزارش و نتایج مطالعات توسعه میادین نفت و گاز را ارائه کرده که این گزارش ها در شورای مخازن شرکت ملی نفت مورد بررسی قرار گرفته است.

بر این اساس در بین تمامی پیشنهادهایی که از سوی شرکت های بین المللی نفت و گاز جهان همچون توتال فرانسه، شل انگلیس، انی ایتالیا، پتروناس مالزی، زاروبژنفت، گازپروم و لوک اویل روسیه، او.ام.وی اتریش و ... ارائه شده دو گزارش از نظر فنی مورد تائی قرار گرفته و آخرین مراحل گفتگوها برای امضای قرارداد نهایی آغاز شده است.

در همین حال «غلامرضا منوچهری» معاون توسعه و سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران از امضای دو قرارداد بزرگ نفتی تا پیش پایان سال 1396 خبر داده است.

اولین قرارداد بزرگ نفتی ایران بین شرکت نفت مناطق مرکزی به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و شرکت «زاروبژنفت» روسیه برای توسعه دو میدان مشترک نفتی در غرب کشور امضا خواهد شد.

با توافق نهایی بین مقامات «زاروبژنفت»، معاونت توسعه و مهندسی و امور حقوقی شرکت ملی نفت و در نهایت شرکت نفت مناطق مرکزی، رئوس قرارداد توسعه دو میدان مشترک نفتی آبان و پایدار غرب چند هفته قبل در تهران نهایی و به امضای طرفین رسیده است .

«احمد رجبی» مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی هم با اشاره به امضای رئوس قرارداد (Contract Fundamentals) توسعه میادین پایدار غرب و آبان با شرکت «زاروبژنفت» روسیه از امضای قرارداد نهایی توسعه این دو میدان مشترک نفتی با عراق تا پیش از پایان سال جاری و آغاز مراحل اجرایی آن خبر داده است.

بر اساس توافق انجام گرفته این شرکت روسی با سرمایه گذاری حدود 350 میلیون دلار و عمدتا از طریق نصب و استفاده از تلمبه‌های درون چاهی (ESP) و تجهیزات مرتبط در تمامی چاه‌های دو میدان در یک دوره 10 ساله در مجموع حدود 65 میلیون بشکه به حجم ذخایر قابل برداشت این دو میدان نفتی اضافه خواهند کرد.

از سوی دیگر با استفاده ازاطلاعات تولید جمع آوری شده، روش‌های ازدیاد برداشت (EOR/IOR) دو میدان هم توسط «زاروبژنفت» روسیه مطالعه و نتایج ارائه خواهد شد که در صورت تایید شرکت نفت اجرای آنها به منظور افزایش تولید دو میدان عملیاتی خواهد شد.

به گزارش تسنیم، «زاروبژنفت» روسیه پیشتر توافق‌نامه مشارکت و سرمایه‎گذاری سه‎جانبه‎ توسعه میدان‌های نفت و گاز، با شرکت اکتشاف و تولید غدیر (شرکت E&P ایرانی) و شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه امضا کرده بود.

* توافق ایران با «مرسک اویل» بر سر نفت پارس‌جنوبی

در کنار روسها، دومین قرارداد بزرگ نفتی ایران با شرکت «مرسک اویل»به منظور توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی امضا خواهد شد.

ایران از اواسط سال جاری با استقرار و بهره برداری یک فروند کشتی FPSO تولید نفت از پارس جنوبی را با ظرفیت تولید روزانه 30 هزار بشکه در روز آغاز کرده و در طول 10 ماهه نخست امسال هم بالغ بر پنج میلیون بشکه نفت از این میدان مشترک با قطر برداشت شده است.

شرکت ملی نفت یاران توسعه فاز دوم این میدان مشترک نفتی در خلیج فارس با هدف تولید روزانه 80 هزار بشکه نفت خام را در دستور کار قرار داده که مطالعه و ارزیابی پیشنهاد مرسک برای توسعه فاز دوم این میدان هم در شرکت ملی نفت مورد تائید قرار گرفته است.

«محمد مشکین فام» مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم اخیرا از واگذاری قرارداد فاز دوم توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به شرکت مرسک اویل خبر داده است.

مجموع نفت درجای مخزن نفتی پارس جنوبی بر اساس پتانسیل تخمین زده شده لایه مخزنی داریان بالایی، بیش از ٦ میلیارد بشکه است که بدون در نظر گرفتن روش‎های نوین ازدیاد برداشت و صرفا با تزریق آب، ضریب بازیافت آن حدود 10 درصد می‎شود و به کمک روش‎های جدید و متعدد ازدیاد برداشت، تخلیه سازند داریان بالایی تا ٣٥ درصد نیز محتمل است.

از سوی نتایج مطالعات جدید انجام گرفته در شرکت ملی نفت نشان می دهد که این لایه نفتی از ذخیره قابل برداشت تا سقف 14 میلیارد بشکه نفت خام برخوردار است.

منبع: تسنیم

402

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار