معاون بهداشت وزارت بهداشت :

گروه گسترش شبکه در دانشگاه های علوم پزشکی مغز متفکر معاونت بهداشت است

شنبه 28 بهمن 1396 - 09:25
کد مطلب: 907857
علیرضا رئیسی

معاون بهداشت در نشست مدیران گروه گسترش شبکه دانشگاه های علوم پزشکی کشور، این گروه را مغز متفکر معاونت بهداشت نامید و بر ضرورت پیاده سازی شبکه مترقی بهداشت در شهرها تاکیدکرد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر علیرضا رئیسی گفت: خروجی این نشست بسیار مهم است چون برای تصمیم گیری در خصوص اجرای برنامه پزشک خانواده و سطح بندی خدمات و نظام ارجاع، بر اجلاس آینده معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و در نتیجه در سطح کشور تاثیرگذار خواهد بود.

وی گفت: هر شاخص سلامتی در حوزه بهداشت که در کشور به آن افتخار می کنیم محصول طراحی و توسعه شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی است که قبلا طراحی و اجرا شده است.

معاون بهداشت گفت: بنابراین این مدل باید در شهرها هم پیاده شود و برای تکمیل این مدل باید برنامه پزشک خانواده نیز اجرا شود.

دکتر رئیسی افزود: باید ببینیم طراحی نظام شبکه از چه مسیری می بایست عبور کند، اگر نظام شبکه درست طراحی شود و پزشک خانواده استقرار یابد بعد از آن می رسیم به استقرار نظام ارجاع که بهتر است بجای آن عبارت نظام طبقه بندی سطوح ارائه خدمت را به کار ببریم.

وی دلایل موفقیت نظام شبکه در روستا را عدم تکراری بودن خدمات، مشخص بودن فرآیندها و آموزشها و دقیق بودن کارها اعلام کرد و گفت: برای اجرای موفق پزشک خانواده و نظام ارجاع نیز باید به یک زبان مشترک برسیم.

وی افزود: سطح بندی درست خدمات یعنی هر خدمت در زمان و جای مناسب توسط فرد مناسب با کیفیت مناسب به افراد مناسب ارائه شود.

دکتر رئیسی گفت: ارتباط بین سطوح خدمت فعلاً قطع است و یکی از الزامات اتصال این سطوح این است که سیستم سطح یک کاملاً آماده شده باشد.

وی با اشاره به اینکه در معاونت بهداشت ماموریت ها،فرآیندها و زیرساخت های سطح یک همچون سامانه های سیب،ناب و سینا درحال آماده شدن است، گفت: تا آخر امسال یا نهایتاً دو ماه اول سال نود و هفت در سطح یک تکلیف معاونت بهداشت روشن می شود.

وی سطوح بعد را مربوط به معاونت درمان دانست و اظهار داشت: باید سطوح دو و سه هم قابلیت اتصال به سامانه را داشته باشد تا پرونده الکترونیک و خدمات کامل ارائه شوند.


وی پزشکی خانواده را فراتر از یک پزشک دانست و گفت: پزشک خانواده جزئی از تیم پزشکی خانواده است.

وی اصلاح نظام پرداخت را مورد تاکید قرار داد و افزود: اعتبارات ما، کمتر از آنچه درخواست کرده بودیم در مجلس مصوب شده، ولی امیدواریم که این اعتبارات اصلاح شود.

دکتر رییسی تاکید کرد: برای اجرای پزشک خانواده باید مدلی طراحی کنیم که درهمه جای کشور از جمله مناطق محروم هم قابلیت اجرا داشته باشد.

701

31 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار