سد زاینده‌رود در کمترین حجم ذخیره از زمان احداث

دوشنبه 30 بهمن 1396 - 11:20
کد مطلب: 908764
سد زاینده رود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: حجم آب سد زاینده رود به کمترین میزان از زمان احداث رسیده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ مسعود میرمحمد صادقی با اعلام اینکه بارش‌های اصفهان از ابتدای سال آبی تا 22 بهمن، 4.5 میلی متر بوده افزود: این رقم در سال گذشته 26 میلی متر و درمتوسط بلند مدت 60 میلی متر بوده است و در ایستگاه چلگرد که میزان بارش آن نسبت مستقیم با حجم سد زاینده رود دارد، بارش‌ها کاهش چشمگیری داشته است، به طوری که تا 22 بهمن 193 میلی متر بارش را نشان می‌دهد، این میزان در سال گذشته 818 میلی متر و در متوسط بلند مدت 773 میلی متر بوده که حاکی از کاهش 75 درصدی در سال جاری است، البته در شب گذشته بارش نسبتاً خوبی داشتیم و میزان بارش‌ها در اصفها ن با افزایش 6 میلی متر به 10 میلی مترو در چلگرد با افزایش حدودی 47 میلی متری به 250 میلی متر رسیده است.

او در ادامه با ارائه نموداری بیان شد که طی سی سال گذشته در منطقه کوهرنگ حدود 4 درجه افزایش دما ثبت شده که این موضوع سبب کاهش چشمگیر ذخیره برف منطقه شده است، به‌طوری که درسال جاری فقط سه سانتی متر برف به ثبت رسیده است، این مقدار در سال گذشته 79 سانتی متر و در میانگین بلند مدت عدد 100 سانتی متر را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در ادامه افزود: حجم ذخیره سد زاینده رود هم اکنون به پایین‌تر از 130 میلیون متر مکعب رسیده است که با مقدار قابل توجه رسوب در مخزن سد، حاکی ازشرایط بحرانی شدیدی می‌باشد. شایان ذکراست این حجم در سال گذشته 230 میلیون متر مکعب بوده است. ایشان افزود با توجه به مطالب ارائه شده طبق مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود امکان توزیع آب کشاورزی در سال زراعی جاری وجود ندارد و علاوه بر زراعت، باغات نیز در معرض خطر جدی قرار دارند.

میرمحمد صادقی تصریح کرد: در همین راستا طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی نیز به جدیت در حال اجرا و پیگیری است که به توجه به شرایط موجود و پیش رو مشکلات شدیدی برای کارهای اجرایی نیز در پیش خواهد بود.

او در پایان خاطرنشان کرد: حجم سد زاینده رود از سال 1350 تا 1397 یک سیر نزولی را نشان می‌دهد که سال جاری با کمترین حجم، بحرانی‌ترین شرایط را رقم زده است و آمارها حاکی از آن است که بقیه سدهای استان نیز شرایط مطلوبی ندارند و وضعیت مشابهی را دارند و این به منزله هشدار جدی به تمام مشترکین و دستگاه‌های اجرائی در سال آبی جاری (ابتدای مهر 96 تا پایان شهریور 97) است.

402

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار