مولاوردی:

با آموزش حقوق شهروندی به احیای امید اجتماعی کمک می کنیم

سه‌شنبه 8 اسفند 1396 - 12:17
کد مطلب: 911247
شهیندخت مولاوردی

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: منشور حقوق شهروندی هدفش تصویر سازی از آرمان شهری است که حقوق شهروندی در آن اجرا می‌شود. امید داشتن به این آرمان شهر موجب تغییر گفتمان می‌شود، باید بدانیم با آموزش و ترویج حقوق شهروندی می‌توانیم به احیای امید در جامعه کمک رسانی کنیم.

به گزاش ایسکانیوز،شهیندخت مولاوردی در نخستین همایش علمی امید اجتماعی در ایران اظهار کرد: بحران ناامیدی یک بحران جهانی است به غیر از چند کشور در اروپای شمالی و آمریکای لاتین در بقیه کشورها نا امیدی وجود دارد، بخصوص در گروه‌هایی که در حوزه حقوق بشر و شهروندی کار می‌کنند گویی به آینده حقوق افراد امیدی نیست.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی افزود: حقوق شهروندی بدون امید اجتماعی محقق نمی‌شود؛ شهروند امیدوار نخواهیم داشت مگر آنکه از حقوق شهروندی بهره مند باشند.

وی تاکید کرد: در شرایطی که مدام حس ناامنی برای تضییع حقوق خود داریم چه می‌توانیم کنیم؟ زمانی که از امید سخن می‌گوییم باید بدانیم از چه سخن می‌گوییم؛ آیا از احساس صحبت می‌کنیم یا چیز دیگری است ؟

مولاوردی در ادامه گفت: ما باید نوع گفتمان خود در مورد حقوق شهروندی را تغییر دهیم باید بگوییم در تلاش هستیم به چه چیز دست یابیم، نه اینکه با چه چیزی مبارزه می‌کنیم.

وی در تبیین گفته خود تشریح کرد: منشور حقوق شهروندی هدفش تصویر سازی از آرمان شهری است که حقوق شهروندی در آن اجرا می‌شود. امید داشتن به این آرمان شهر موجب تغییر گفتمان می‌شود، باید بدانیم با آموزش و ترویج حقوق شهروندی می‌توانیم به احیای امید در جامعه کمک برسانیم. هدف منشور این است با آگاهی بخشی به مردم امیدواری در شهروندان برای تحقق هدف را زنده نگه دارند .

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: اگر شهروندان ایمان نداشته باشند هر چالشی راه کاری دارد در یاس فرو می‌روند ناامید می‌شوند. انسان ناامید آسیب پذیر است و جامعه ما ناامید می‌شود.

وی ادامه داد: به همان میزان که باید با ناقضان حقوق شهروندی برخورد شود باید دستاوردها را هم عرضه کنیم و فقط قربانیان حقوق شهروندی را نبینیم به قهرمان احقاق حقوق شهروندی مدال و جایزه بدهیم .


مولاوردی تاکید کرد :با ارائه منشور حقوق شهروندی ظرفیت مطالبه گری از طرف گروه به حاشیه رانده شده به دور از قدرت مانند زنان فراهم شد . یک دولت برای اولین بار بااراده برای مطالبات به زمین مانده مردم حرکت کرد و خودش را متعهد برای احقاق حقوق شهروندی دانست و انتظارات را بالا برد .


مولاوردی افزود : باید به مشارکت شبکه‌ای شهروندان کمک کنیم تا راهای برون رفت از شرایط را پیدا کنیم . به جای لعنت فرستادن به تاریکی شمعی را روشن نگه داریم تا این فرصت در اختیار کشور باشد تا در این بزنگاه تاریخی تصمیم درست گرفته شود.

وی در پایان با بیان اینکه «تعارض در میان نخبگان می‌تواند منشا ناامیدی یا محل امید باشد »گفت: نباید امیدهای موجود در جامعه را نادیده بگیریم؛ فرهنگ ما دراوج ناامیدی به تغییر وضعیت امید دارد . این را در ضرب المثل ها و اشعار می‌بینیم مثلا حافظ می‌گوید یوسف گم‌گشته باز می‌گردد غم مخور. روح زندگی در ایران ما در جریان است و امیدواری در آن آینده وجود دارد.

منبع: ایسنا

304

190 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار