توسط محققان دانشگاه هیلدس‌هایم آلمان صورت گرفت:

ساخت نرم‌افزاری برای پیام‌های خلاف اخلاق در شبکه توییتر

پنج‌شنبه 10 اسفند 1396 - 11:22
کد مطلب: 911840
ل

محققان دانشگاه های آلمان و بلژیک، بر روی ساخت نرم‌افزار کامپیوتری کار می‌کنند که پیام‌‎های با محتوای نفرت‌پراکنی در شبکه توییتر را تشخیص دهد.

به گزارش ایسکانیوز از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه هیلدس‌هایم آلمان اعلام کرد که برنامه ساخت نرم‌افزار برای شناخت پیام‌هایی با محتوای نفرت‌پراکنی در شبکه توییتر که توسط تام دِ. اسمدت، تکنولوژیست زبان از دانشگاه آنتورپ و سیلویا یاکی، زبان‌شناس رسانه‌ای از دانشگاه هیلدس‌هایم ساخته شده است، می‌تواند به طور خودکار کلمات و عبارت‌هایی که در توییتر آلمانی زبان با محتوای نفرات‌پراکنی منتشر می‌شوند، تشخیص ‌دهد.

الگوریتم دو زبان‌شناس نشان می‌دهد که نظرات با محتوای نفرت‌پراکنی در زبان آلمانی، اغلب علیه پناهندگان از آفریقا، مسلمانان، یهودیان، افراد بی‌خانمان، بزهکاران، افرادی که مرتکب جنایت شده‌اند و طرفداران افراطی گروه‌ها منتشر می‌شوند.

نمونه‌ای از این نظرات، شامل: دعوت به خشونت مانند مشت‌زدن، تیراندازی، حمله، تعرض، توهین و استفاده از عبارت‌های زشت و ناسزا علیه افراد است. اسمدت در این باره گفت:« نرم‌افزار به طور خودکار می‌تواند، نظرات با محتوای نفرت‌پراکنی را پیدا کند و همچنین قادر خواهد بود که شرایط را با تغییر عبارات خشونت‌آمیز و محتوای نفرت‌پراکنی، کنترل کند.»

در واقع به گفته او این برنامه می‌تواند با سرعت، نظرات با محتوای نفرت‌پراکنی را تغییر دهد.

او افزود:« ما برنامه را پیش از این آزمایش کرده‌ایم و در 80 درصد مواقع درست عمل کرده است.»

پیش‌بینی می‌شود که این دو محقق که در حال حاضر بر روی انتشار نتایج تحقیقاتشان کار می‌کنند، بتوانند در شرایط خوبی با مقامات آلمانی همکاری کنند. با این حال، هنوز در اتحادیه اروپا، تعریف دقیق و مشخصی از آنچه به عنوان انتشار پیام‌های خشونت‌آمیز و نظرات با محتوای نفرت‌پراکنی شناخته می‌شود، وجود ندارد. اسمدت در حال حاضر بر روی توسعه برنامه‌ای کار می‌کند که برای شناسایی پیام‌هایی با محتوای جهادی در اینترنت کاربرد دارد

502

134 / 24

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار