دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران؛

عفونت شایع ترین علت مرگ بیماران سوختگی حاد

شنبه 12 اسفند 1396 - 14:30
کد مطلب: 912469
سوختگی

عضو شورای پژوهش مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: عفونت سوختگی شایع‌ترین علت مرگ و میر بیماران سوختگی حاد است.

به گزارش ایسکانیوز، کامران اسعدی دانشیار در هفتمین کنگره کشوری سوختگی که صبح شنبه در مرکز همایش های رازی برگزار شد، اظهار کرد: شعار کنگره امسال «اقتصاد و سوختگی» در نظر گرفته شده است، زیرا سوختگی همراه با مسائل اقتصادی بسیاری است.

دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: پیشگیری از سوختگی، درمان سوختگی حاد، جراحی ترمیمی سوختگی و بازتوانی سوختگی از جمله محورهای اصلی این کنگره هستند.

وی درباره مشکلات درمانی بیماران سوخته، ادامه داد: سوختگی مشکلات درمانی فراوانی دارد و این مشکلات از زمانی که فرد دچار سوختگی می شود تا هنگامی که به جامعه بر می گردد ادامه دارد، برای رفع مشکلات سوختگی بهترین راهکار پیشگیری از سوختگی است که باید تمام سیستم های درمانی کشور برای پیشگیری از سوختگی بسیج شوند.

اسعدی تصریح کرد: مهم‌ترین مشکلات سوختگی اقدامات اجتماعی و در سطح خانواده، محیط کار برای پیشگیری از سوختگی است، بنابراین ما باید سعی کنیم بتوانیم پیشگیری از سوختگی را به صورت موثر انجام دهیم.

وی اظهار کرد: بیمار سوخته به ویژه در سوختگی های عمیق و وسیع با مشکلی بزرگ روبرو است که چند مشکل اختلالات شدید در سیستم های عمومی بدن به ویژه در سیستم گردش خون، قلبی و عروقی و تنفسی است، این اختلالات جان فرد را در معرض خطر قرار می دهد و سلامتی اش را تهدید می کند.

عضو شورای پژوهش مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: باید در سوختگی های حاد بتوانیم در ۲۴ تا ۴۸ ساعت نخست پس از سوختگی احیاء را به صورت موفق انجام دهیم و علائم حیاتی بیماری را تشدید کنیم، مشکل دیگری که بیماران سوختگی حاد با آن مواجه هستند پوشش زخم هایشان است؛ بنابراین باتوجه به درصد و عمر سوختگی نیاز به پوشش هرچه سریع‌تر زخم سوخته وجود دارد.

اسعدی اظهار کرد: مشکل دیگری که پس از گذراندن فاز حاد و احیای بیماران سوختگی حاد وجود دارد، عفونت سوختگی است، عفونت سوختگی شایع ترین علت مرگ و میر بیماران سوختگی حاد محسوب می شود.

وی بیان کرد: برای اینکه بتوانیم آمار عفونت های ناشی از سوختگی را به حداقل برسانیم باید بخش های ایزوله و کاملا مجزا در مراکز درمانی کشور داشته باشیم، ما باید پس از سوختگی از پوشش های موقت مناسب استفاده کنیم، این پوشش ها از ورود باکتری ها و میکروارگانیسم ها به داخل زخم جلوگیری می کنند در نتیجه عفونت های گسترده در بدن بیمار سوخته ایجاد نمی شود.

701

31 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار