در گفت و گو با ایسکانیوز؛

نقوی حسینی: اجرای کامل FATF جمهوری اسلامی را دچار خود تحریمی خواهد کرد

دوشنبه 6 فروردین 1397 - 05:03
کد مطلب: 915491
سید حسین نقوی حسینی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قرارداد FATF به طور کامل عملیاتی شود، جمهوری اسلامی ایران دچار نوعی تحریمی خواهد شد.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، با اشاره به معاهده FATF و تاثیر آن بر اقتصاد و حضور منطقه ای ایران اظهار داشت: این که معاهدهFATF محدودیت هایی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می کند تردیدی نیست.

وی افزود: هدف این سازمان در ابتدا مبارزه با پول شویی بود اما پس از مدتی این هدف به مقابله با اقدامات اشاعه ای گسترش پیدا کرد؛ اخیرا نیز به نظارت بر اقدامات مالی و پولی در حوزه تروریسم گسترش پیدا کرده است لذا این سازمان در این 3 حوزه فعالیت دارد.

نقوی حسینی ادامه داد: این سازمان کشورها را به 3 گروه تقسیم بندی کرده است که کاملا منطبق با ضوابط این سازمان عمل می کنند؛ کشورهایی که فعالیت آن ها با ضوابط FATF مطابقت ندارد را به دو گروه تقسیم می کنند. اول کشورهایی همکاری پولی و مالی آن ها را محدود می کنند و دوم کشورهایی که در لیست سیاه قرار می دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: کشورهایی که در لیست سیاه قرار می گیرند از لحاظ پولی و مالی با محدودیت های شدیدی روبرو می شوند؛ جمهوری اسلامی ایران در این لیست سیاه قرار داشت اما بعد از آن که اعلام کرد با این سازمان همکاری می کند موقتا از لیست سیاه خارج شد.

وی با بیان این که سازمان FATF جمهوری اسلامی را ملزم به اجرای کلیه تعهدات موجود در این سازمان می کند تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در این راستا گام های مثبتی برداشته است مانند قانون جلوگیری از اقدامات حمایتی از تروریسم که در مجلس تصویب شد.

نقوی حسینی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلفی با FATF اختلاف دارد خاطر نشان کرد: موضوع اول تعریف این سازمان از مسئله تروریسم است؛ مجلس شورای اسلامی در همان قانون مقابله با تامین مالی تروریسم تاکید کرده است که اقدامات و فعالیت های گروه ها و سازمان هایی که برای مقابله با سلطه و آزادی بخشی کشورشان مبارزه می کنند جزء گروه های تروریستی نیستند اما خب FATF این موضوع را قبول ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس موضوع دوم اختلاف ایران با FATF را تعریف فعالیت های اشاعه ای دانست و اذعان داشت: در این حوزه نیز اختلافات بسیار زیادی وجود دارد؛ در واقع اگر این قرداد به طور کامل عملیاتی شود جمهوری اسلامی ایران دچار نوعی خود تحریمی خواهد شد.

وی با تاکید بر این که هدف غرب جلوگیری از اقتدار و حضور منطقه ای ایران است گفت: غربی ها این موضوع را در سوریه و عراق تجربه کردند که جمهوری اسلامی ایران آن قدری اقتدار دارد که بتواند پدیده ای به نام داعش را ریشه کن بکند.

نقوی حسینی اظهار کرد: این نکته را باید تذکر بدهم که تمام ضوابط و قوانین این قردادهای بین المللی بد نیست؛ ممکن است از میان 90 توصیه که در آن وجود دارد 20 مورد اشکال وجود داشته باشد و برای جمهوری اسلامی ایران مضر باشد که البته وظیفه مسئولان دقت بر همین موارد است.

302

108 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار