درخواست سازمان توسعه تجارت برای حذف یارانه صادراتی سیب

سه‌شنبه 14 فروردین 1397 - 12:11
کد مطلب: 919013
سیب

رئیس سازمان توسعه تجارت با ارسال نامه ای به معاونت پارلمانی وزارت صنعت معدن و تجارت خواهان حذف یارانه صادراتی سیب به مقاصد اصلی صادرات این محصول شد.

به گزاش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت با ارسال نامه ای به شجاعی‌برهان معاون هماهنگی‌، حقوقی و امور مجلس وزارت صنعت معدن و تجارت خواهان حذف یارانه صادراتی سیب به مقاصد اصلی صادرات این محصول به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و آسیای میانه شد.

همچنین در بند یک این نامه اشاره شده است که ما به التفاوت قیمت تولید داخل این محصول با قیمت های جهانی در بازارهای هدف به عنوان مشوق صادراتی سیب درختی محاسبه و پرداخت گردد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بازگشت به نامه شماره60/254644 مورخ 96/11/16 در خصوص نامه جناب آقای قاضی‌پور نماینده محترم مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی منضم به تقاضای تعدادی از باغداران شهرستان ارومیه مبنی بر کمک جهت فروش محصولات و تامین اعتبار یارانه صادراتی سیب درختی، بدینوسیله نقطه نظرات و پیشنهادات این سازمان به شرح زیر اعلام می‌گردد.

1- به استناد تبصره ذیل بند (پ) ماده (33) قانون برنامه ششم توسعه کشور، ما به التفاوت قیمت تولید داخل و قیمت های جهانی در بازارهای هدف به عنوان مشوق صادراتی سیب درختی محاسبه و پرداخت گردد.

2- تعیین ضوابط اجرایی و سازوکارهای نحوه پرداخت یارانه صادراتی سیب درختی در کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان توسعه تجارت ایران و اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران انجام پذیرد.

3- پرداخت هدفمند یارانه صادراتی سیب درختی با رعایت شاخص‌هایی چون اعتبار و اهلیت صادرکننده، توجه به بازارهای اولویت‌دار صادراتی، رعایت ضوابط استاندارد بسته‌بندی صادراتی وفق دستورالعمل ابلاغی به گمرک جمهوری اسلامی ایران و دارا بودن سابقه صادراتی بنگاه‌های ذیربط با تاییدیه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از جمله الزامات اثربخش بودن پردداخت یارانه صادراتی جهت جلوگیری از بروز پدیده قیمت‌شکنی محصول و تخریب جایگاه ایران در بازارهای هدف قلمداد می‌گردد.

4- به دلیل دسترسی مناسب محصول سیب درختی کشورمان به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه، این کشورها از شمول پرداخت یارانه صادراتی حذف گردند.

5- با توجه به افزایش قیمت ارزهای خارجی، این موضوع می‌تواند یکی از عوامل انگیزه‌بخشی برای صادرات باشد که بایستی در محاسبات یارانه صادراتی ملحوظ نظر قرار گیرد.

منبع: تسنیم

402

169 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار