مجسمه های عاجی در سعدآباد حفاظت و مرمت شدند

دوشنبه 20 فروردین 1397 - 14:09
کد مطلب: 920490
مجسمه

پروژه مطالعه، حفاظت و مرمت 2 مجسمه عاجی آسیایی موجود در مخزن کاخ موزه ملت، در آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و مرمت سعدآباد به پایان رسید.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی سعدآباد، این دو مجسمه به ارتفاع 60 سانتیمتر، از اشیاء مخزن موزه ملت می باشند که در نوروز سالجاری حفاظت و مرمت آن انجام و به پایان رسید.

بخش زیادی از آسیب های وارده بر آثار مذکور، مربوط به تنشهای حاصل از تغییرات نامتعارف دما و خصوصاً رطوبت است که منجر به شوکهای فیریکی ساختاری و ترکهای طولی و در بخش نقشهای دوایری، ترک های عرضی شده و در نهایت شکستگی حاصل از حرکت تسریعی ترکها باعث از هم گسستگی کامل اتصالی بوده است.

دوده و چرکی حاصل از آلاینده ها و هواسازها و آثار لک های حاصل از برچسب های نادرست که در گذشته استفاده شده، کمبود در بخشهای شکسته و فواصل بین ترکها و تغییر فرم از دیگر آسیب های این دو اثر می باشد.

بنا بر این گزارش، مطالعات و عملیات حفاظت و مرمت انجام شده بر این دو شئ توسط واحد حفاظت و مرمت و تزیینات وابسته به معماری سعدآباد انجام گردیده که شامل: مطالعات فن شناسی، ریخت شناسی میکروسکوپی، مطالعات آسیب شناسی میکروسکوپی، پاکسازی وجرم زدایی تر، برداشتن برچسبهای نادرست و پاکسازی لکهای حاصل از آن، وصالی، اجرای بست ساپورت کنترل ترکها، بازسازی بخش کمبود همراه با تدابیر امور حفاظت پیشگیرانه در نگهداری در محیط مخزنی جهت ممانعت از شروع آسیب مجدد می باشد.

مطالعات FTIR بر روی آثار مذکور با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار و تزیینات وابسته به معماری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفته است.

503

121 / 160

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار