اولویت های حوزه سلامت روان در سال 97/ اجرای برنامه پیشگیری از خشم

سه‌شنبه 21 فروردین 1397 - 10:43
کد مطلب: 920703
علی اسدی

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه لزوم توسعه تخت های روانپزشکی به منظور سهولت در ارائه خدمت بستری به بیماران است، گفت: امیداست همانطور که در سال گذشته بیش از هزار تخت روانپزشکی به مجموع ظرفیت تخت های روانپزشکی کشور افزوده شد، در سال 97 نیز طبق پیش بینی ها، در این زمینه پیشرفتی صورت گیرد.

به گزارش ایسکانیوز، علی اسدی درخصوص برنامه ها و اولویت های حوزه سلامت روان در سال 97 گفت: یکی از برنامه هایی که در اولویت قرار دارد، برنامه شناسایی، تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی در نظام PHC (مراقبتهای بهداشتی اولیه) است، به این صورت که افرادی که به مراکز جامع سلامت مراجعه می کنند، شناسایی شده و مداخلات درمانی توسط پزشک و مداخلات روانشناختی توسط کارشناس سلامت روان به آنها ارائه می شود.

وی پیشگیری از خشم را دومین اولویت دفتر سلامت روان قلمداد کرد و گفت: این برنامه در حوزه پیشگیری قرار دارد که در سرفصل های آموزشی گنجانده شده است و علاوه برآن مدیریت خشم در سطح جامعه، مدارس و رسانه های جمعی نیز آموزش داده شده و فرهنگسازی می شود.

اسدی خاطرنشان کرد: مهارت مدیریت استرس نیز یکی دیگر از اولویت های سال 97 است که ذیل مهارت های زندگی در سطح جامعه آموزش داده خواهد شد، این برنامه از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی، رسانه ها، تولید بسته های آموزشی و آموزش در مدارس و دانشگاه ها اجرایی خواهد شد.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه ها در حوزه کاهش آسیب ناشی از مصرف مواد است، در این حوزه برنامه هایی داریم که به کمک دانشگاه ها و مراکز کاهش آسیب انجام می شود، به این طریق که افراد در معرض خطر شناسایی می شوند و یک سری خدمات در قالب بسته به آنها ارائه می شود.

وی افزود: درکنار ارائه بسته آموزشی و خدماتی به افراد در معرض خطر، ترغیب افراد مصرف کننده مواد مخدر به استفاده از داروهای نگهدارنده مانند متادون نیز قرار دارد تا این افراد مصرف مواد را کاهش داده و به مرور دوز آن را کم کنند.

اسدی درخصوص سایر برنامه های دفتر سلامت روان در حوزه بهداشت و درمان گفت: پیشگیری از خودکشی، خودمراقبتی در حوزه سلامت روان، پیشگیری از خشونت های خانگی، حمایت روانی در حوادث و بلایا، پیشگیری از اعتیاد برای گروه های خاص مانند مادران یا گروه سنی 12 تا 17 سال و برنامه فرزندپروری نیز از جمله برنامه های عملیاتی سال 97 است.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درخصوص افزایش تخت های روانپزشکی تصریح کرد: توسعه تخت های روانپزشکی در بیمارستان ها و مراکز دانشگاهی نیز از جمله برنامه های سال 97 است، بنابراین امیداست همانطور که در سال گذشته بیش از هزار تخت روانپزشکی به مجموع تخت های روانپزشکی کشور اضافه شد، در سال 97 نیز طبق پیش بینی ها، در این زمینه نیز پیشرفتی صورت گیرد تا کمبود تخت های روانپزشکی به خصوص در بیمارستان های عمومی جبران شود و دسترسی مردم به خدمات بستری نیز آسانتر صورت گیرد.

701

31 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار