بهبود 6 برابری کنترل فرکانس شبکه برق کشور در هنگام وقوع حوادث

چهارشنبه 22 فروردین 1397 - 10:02
کد مطلب: 921004
رجبی مشهدی

معاون راهبری شبکه برق کشور، دستاورد یکی از نخستین مطالعات سازمان یافته و منسجم درخصوص کنترل فرکانس اولیه در کشور را تشریح کرد.

یه گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ به نقل از روابط عمومی مدیریت شبکه برق ایران،معاون راهبری شبکه برق کشور بهبود 6 برابری کیفیت کنترل فرکانس به هنگام وقوع حوادث را یکی از دستاوردهای اجرای طرح "پژوهش و بررسی درخصوص کیفیت کنترل فرکانس اولیه شبکه برق کشور" عنوان کرد.

مصطفی رجبی مشهدی در این خصوص اظهار داشت: اجرای این طرح از خردادماه سال 95 با امضای تعهدنامه ای بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت دانشگاه تربیت مدرس آغاز و تاکنون با حدود 11هزار و 800 نفر ساعت کار و بیش از 50 جلسه کارشناسی، تأثیر مشهودی بر کیفیت فرکانس شبکه برق کشور داشته است.

او با اشاره به وقوع حادثه هزار مگاواتی در تیرماه سال 1394 اذعان داشت: در این حادثه، 0.6 هرتز کاهش فرکانس در شبکه برق مشاهده شده بود در حالی که در حادثه اخیر با قطع تولید 1800 مگاواتی، فرکانس تنها 0.2 هرتز کاهش داشت و این موضوع بهبود 6 برابری کیفیت کنترل فرکانس اولیه به هنگام وقوع حوادث را نشان می دهد.

رجبی مشهدی تدوین دستورالعمل تعیین ذخایر کنترل فرکانس نیروگاهها و به تبع آن کاهش میانگین تغییرات فرکانس در ماههای گذشته، تعیین مرزهای فرکانسی عادی و غیرعادی و اصلاح بخش هایی از دستورالعمل ثابت بهره برداری کنترل فرکانس، بررسی و به روزرسانی، جنبه های مختلفی از مباحث مرتبط با کنترل فرکانس اولیه در شبکه برق کشور را از جمله دستاوردهای مهم این طرح برشمرد و افزود: اصلاح دستورالعمل مشارکت واحدها در کنترل فرکانس و به روز رسانی تنظیمات کنترلی سیستم گاورنر برای انواع مختلفی از واحدهای نیروگاهی و همچنین تنظیمات سیستم جوینت کنترل واحدهای برق آبی برای نخستین بار در کشور، تدوین دستورالعمل پایش و نظارت بر کنترل فرکانس اولیه، ارائه شاخص های ارزیابی جدید و تهیه نرم افزار جامع پایش کنترل فرکانس نیروگاه های کشور و ارائه پیشنهادهایی به منظور افزودن فرآیند کنترل فرکانس به قراردادهای خرید برق و اصلاح دستورالعمل خدمات جانبی کنترل فرکانس از دیگر دستاوردهای اجرای این طرح است.

او جمع آوری پایگاه داده و ساخت مدل شبکه برق کشور جهت اجرای مطالعات و تعیین محدوده های انحراف مجاز فرکانس در شبکه برق ایران با اجرای مطالعات تطبیقی جامع بر روی معیارهای انتخاب محدوده های فرکانسی را به عنوان مراحل ابتدایی این طرح ذکر کرد و افزود: با توجه به این مطالعات و ترکیب آن با معیارهای شبکه برق ایران، محدوده های مجاز و غیرمجاز عادی و غیرعادی، همچنین محدوده استاندارد، که هریک مربوط به شرایط مختلفی از بهره برداری شبکه است، تعیین و در انتها نیز نقشه راهی برای بهبود محدوده های تعیین شده ارائه شد.

او در ادامه به تشریح مراحل بعدی این طرح پرداخت و تاکید کرد: بیشتر نتایج این طرح عملیاتی شده و از حیث اثربخشی یک کار تحقیقاتی، جزو نمونه های عالی اجراشده در کشور قلمداد می شود.

او در ادامه تصریح کرد: یکی از نکات حائز اهمیت در این طرح، پیاده سازی تدریجی نتایج آن در بخش های مختلف معاونت راهبری بوده، به این صورت که با پایان یافتن هر مرحله از کار و پس از تصویب توسط ناظران طرح، مقدمات اجرایی شدن نتایج در عملیات روزانه راهبری فراهم می شد به طوری که در حال حاضر بیشتر نتایج طرح عملیاتی شده و از حیث اثربخشی یک کار تحقیقاتی، جزو نمونه های عالی اجراشده در کشور قلمداد می شود.

رجبی مشهدی از زحمات مدیریت بهره برداری و کنترل سیستم شرکت مدیریت شبکه برق ایران، مهندس اردشیر مذکوری مدیر بهره برداری و کنترل سیستم، مهندس احسان ذبیح زاده رییس گروه پایش عملکرد و بهبود کیفیت بهره برداری و همچنین مهندس امیر عباس زاده ناظر مستقیم طرح قدردانی کرد.

حسین سیفی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت نیز ضمن بیان پیچیدگی ها و سختی هایی که در اجرای این طرح وجود داشت، به دشواری ایجاد و اعتبارسنجی مدلی دقیق از شبکه برق ایران برای مطالعات پایداری فرکانسی اشاره کرد و از مهندس دلخوش، سرگروه تیم تحقیقاتی و فنی طرح و سایر همکاران گروه، قدردانی کرد.

گفتنی است این طرح به نوعی نخستین مطالعه سازمان یافته و منسجم درخصوص کنترل فرکانس اولیه در کشور است.

402

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار