در نشست تخصصی اتاق فکر سومین جشنواره آوها و نواهای رضوی:

تاکید بر آفرینش آثار جدید با محوریت رضوی

شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 14:24
کد مطلب: 933813
ی

در نشست تخصصی اتاق فکر سومین جشنواره سراسری آوها و نواهای رضوی بر ضرورت تولید آثار فاخر و گسترش دامنه فعالیت ها و بخش های مختلف جشنواره با موضوع امام رضا علیه السلام تأکید شد.

به گزارش ایسکانیوز از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران، «محمد حسین اسماعیلی» معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در این باره گفت: با توجه به شناسایی ظرفیت ها و کشف استعداد های هنری در دوره اول و دوم از برگزاری جشنواره آواها و نواهای رضوی و همچنین بازخورد مثبت آن، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در دوره جدید ، گسترش دامنه فعالیت ها در کلیه بخش های این جشنواره در دستور کار کمیته اجرایی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: انجام اطلاع رسانی به هنگام، چاپ فراخوان، پوستر و همچنین تعامل با مبادی ذیربط نظیر انجمن های موسیقی سراسر استان ها، دفتر موسیقی، خانه موسیقی و سایر حوزه های مرتبط، از اهم امور اجرایی این بخش است.

مدیر اجرایی دومین جشنواره آواها و نواهای رضوی گفت : با توجه به برگزاری جلسات تخصصی آسیب شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف جشنواره های برگزار شده در سنوات گذشته، توجه به موسیقی اقوام و نواحی و موسیقی ردیف دستگاهی ایران و حمایت از هنرمندان این رشته با موضوع امام رضا (ع) از الزامات این دوره از جشنواره خواهد بود.

«احمد صدری»، دبیر تخصصی و عضو اتاق فکر سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی نیز در این جلسه، با تاکید بر لزوم برنامه ریزی مدون و زمانبندی شده جهت اجرای مطلوب این جشنواره گفت : نمونه سازی و معرفی آثار حرفه ای با هدف ارتقاء سطح کیفی آثار تولیدی از جمله اهم فعالیت های این دوره خواهد بود.

وی افزود: بخش رقابتی این دوره از جشنواره مبتنی بر آفرینش و خلق آثار جدید با محوریت رضوی خواهد بود و این موضوع بستر مناسبی برای بروز و ظهور یک جریان فرهنگی در کشور و شناسایی فعالان این حوزه خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد باید کمک کنیم تا با یک حرکت اجتماعی و سیال، مخاطبین هدف این جشنواره را بیش از پیش پیدا کنیم و زمینه حضور ایشان را در سطح کشور و بین المللی فراهم نماییم.

تقی ضرابی، رییس انجمن موسیقی استان تهران و عضو اتاق فکر این جشنواره هم در این جلسه دعوت همگانی اهالی هنر و دانشگاهیان را یادآورشد و گفت: با حمایت و جذب هنرمندان و تولیدات سمعی و بصری با موضوع امام رضا علیه السلام در دو حوزه آهنگسازی و اجرا می توان آثار جدید و ارزشی را در سطح جامعه معرفی و نشر داد.

وی با تاکید بر اینکه باید بر اساس نیاز فرهنگی جامعه حرکت کرد افزود: اگر با تفکر و مهندسی فرهنگی نیازهای هنری جامعه بررسی و شناسایی شود آنگاه می توانیم به تولیدات فاخر دست یافته و دارای یک رپرتوار بسیار مهم و قابل اجرا در همه جا باشیم و این در گرو پیروی از فرهنگ موسیقی بومی و داخلی خودمان است.

شهرام صارمی به عنوان یکی دیگر از اعضای اتاق فکر سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی نکات قابل توجهی را در مورد محتوای اشعار در تولیدات موسیقی متذکر شد و لزوم توجه به این بخش در جشنواره را مهم و موثر دانست .

وی گفت: محتوای کلام و متون در همه بخش های جشنواره مهم است و در حقیقت شعر و ارتباط موضوعی آن حرف نخست بخش های این جشنواره است و در جریان داوری و معرفی تولیدات جدید به لحاظ عدم تکرار در تولیدات گذشته و دارا بودن وزن و استحکام موضوعیت باید مورد ارزیابی قرار گیرد که به طور قطع به ارتقاء سطح کیفی این آثار منجر خواهد شد و در نهایت اهداف جشنواره را دنبال خواهد کرد.

آریا عظیم نژاد آهنگساز قطعه « آمدم ای شاه پناهم بده» و عضو دیگر اتاق فکر سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی نیز در این جلسه با بیان وجه اشتراک خاستگاه موسیقی در گستره جهانی گفت: موسیقی مرز جغرافیایی ندارد و این نکته قابل توجهی در بخش ملل این جشنواره است. وی افزود با مطالعه و تحقیقاتی که در این خصوص انجام گرفته و با نگاه به این خاستگاه مشترک و همچنین توجه به محوریت موضوع رضوی و ارتباط و دعوت از هنرمندان سایر کشورهای اسلامی میتوان بخش ملل این جشنواره را رونق بخشید.

در خاتمه این نشست معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ابراز امیدواری کرد: استان تهران که با تصویب شورای سیاستگذاری و کمیته اجرایی شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) عهده دار برگزاری سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی شده است بتواند با بهره مندی از پتانسیل ها و قابلیت های مناسب هنری و برخورداری از منابع مفید در سطح ملی و بین المللی مطرح باشد.

502

134 / 160

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار