هیات وزیران مجوز افزایش قیمت آب و برق را داد

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 - 15:46
کد مطلب: 936290
آب وبرق

هیات وزیران در مصوبه ای تعرفه های آب و برق را هفت درصد افزایش داد؛ تعرفه هایی که همچنان فاصله عمیقی با قیمت های تمام شده دارند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ هیات وزیران روز چهارشنبه (پنجم اردیبهشت) در مصوبه ای به وزارت نیرو اجازه داد متوسط تعرفه های آب و برق را از ابتدای اردیبهشت ماه امسال بدون تغییر ساختار تعرفه ها، به میزان هفت درصد افزایش دهد.
این در حالی است که هم اکنون قیمت تمام شده هر مترمکعب آب شهری یک هزار تومان است و به قیمت 400 تومان عرضه می شود و قیمت تمام شده هر مترمکعب آب روستایی یک هزار و ٢٠٠ تومان است و به ازای هر مترمکعب، ١٠٠ تا ١٢٠ تومان از مشترکان دریافت می شود.

بنابراین، افزایش هفت درصدی نرخ آب، قیمت هر متر مکعب آب برای مشترکان شهری را فقط 28 تومان و برای مشترکان روستایی هفت تومان افزایش می دهد.

در شرایطی که تابستان امسال، 334 شهر با جمعیت 34.5 میلیون نفر تحت تنش آبی قرار دارند، اصلاح قیمت ها می تواند تا حدودی منجر به اصلاح بدمصرفی ها شود.

بر اساس مصوبه هیات وزیران، متوسط تعرفه های برق نیز از ابتدای اردیبهشت 1397 بدون تغییر ساختار تعرفه ها به میزان هفت درصد افزایش یافت.

این افزایش تعرفه نیز در مقایسه با قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی برق، چندان قابل توجه نیست و به نظر نمی رسد که بتواند تغییریی در اصلاح الگوهای مصرف ایجاد کند.

قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق اکنون یک هزار و 100 ریال است که تا قبل از تصویب هیات وزیران متوسط فروش برق هر کیلووات ساعت660 ریال بود که با تصویب هیات وزیران فقط 46 تومان به آن اضافه می شود.

به عبارتی دیگر، با اینکه قیمت آب و برق هفت درصد افزایش یافته است، وزارت نیرو به ازای هر متر مکعب آب شهری 572 تومان، به ازای هر متر مکعب آب روستایی یک هزار و 83 تومان و به ازای هر کیلووات ساعت برق 400 تومان مابه التفاوت پرداخت می کند.

منبع: ایرنا

402

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار