سیاست را به بازار انرژی دخالت ندهید/ خودکفایی بنزین تنها با تولید حل نمی شود

یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 - 12:42
کد مطلب: 947414
افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت , گاز ,پالایش و پتروشیمی

وزیر نفت گفت: ایران قریب ۱۱۰ سال است که در بازار انرژی ایفای نقش می کند و امنیت انرژی در بازار جهانی باید غیر سیاسی بوده و در کشورهای تولید کننده و مصرف کننده که هستند با سیاسی بودن بازار انرژی لطمه خواهند دید، بنابراین باید انرژی غیر سیاسی باشد تا باعث اختلال در روند تعاملات و تبادلات نشود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مراسم افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: ایران نزدیک به ۱۱۰ سال است که در بازار انرژی ایفای نقش می کند و امنیت انرژی در بازار جهانی باید غیر سیاسی باشد و در کشورهای تولید کننده و مصرف کننده، با سیاسی بودن بازار انرژی لطمه خواهد دید، بنابراین باید انرژی غیر سیاسی باشد تا باعث اختلال در روند تعاملات و تبادلات نشود.
او با تاکید براینکه قیمت نفت باید برای طرفداران قیمت معقولی باشد افزود: باید برای تولیدکنندگان طرحی تشویقی ارایه شود تا در جریان رشد جهانی اقتصادی، اختلالی ایجاد نشود.
زنگنه در ادامه با اشاره به تنش های موجود در منطقه در جهت اختلال در بازا نفت ایران گفت: تنش های مصنوعی باعث بالا رفتن قیمت نفت می شود اما نمی تواند توسعه را به تاخیر بیندازد و ما با اتکا به توانمندی ها اجرا و تامین منابع برنامه های خود را ادامه خواهیم داد.
او افزود: ما علاقمند فناوریهای جدید هستیم و توسعه صنعت نفت بالا دستی نیازمند طرح هایی بروز است و این نمایشگاه می تواند کارهای بزرگی با همکاری شرکت ها و کشورهای شرکت کننده فراهم کند.

وزیر نفت با بیان اینکه سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نام گرفت اظهار کرد: صنعت نفت به حق می تواند پیشران اقتصاد ایران باشد به شرطی همه ارگانها به این صنعت کمک کنند و نه از این منظر که پیشران اقتصاد منابع حاصل از درآمد نفت در بودجه تزریق شود بلکه از طریق ایجاد شغل و حرکت در اقتصاد به نوسازی و بازسازی این صنعت کمک کند.
او با بیان اینکه در صنعت نفت باید تقاضا ایجاد کرد، افزود: پیش نیاز ایجاد تقاضا، منابع قابل اتکا برای سرمایه‌گذاری است. اگر طرحی آغاز شود و منابع لازم را نداشته باشند، باعث ورشکستگی پیمانکار می‌شود.

گازرسانی به بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستا

وزیر نفت با اشاره به گازرسانی به روستاها در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: طی چهار سال به بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستا و ۱۰۷ شهر گازرسانی شد و در حال حاضر جمعیت شهری کشور به جز سیستان و بلوچستان و هرمزگان گازدار هستند. برای این منظور ۱۷ هزار میلیارد تومان هزینه شد که یک ریال آن هم از منابع دولتی نبود و برای تحقق آن همه نیروها تجهیزات و پیمانکاران ایرانی بودند. اگر ۵ میلیون خانوار هم گاز دار شده باشند، تقاضا برای ۱۰ میلیون بخاری ایجاد شد.

زنگنه ادامه داد: همان طور که بارها مطرح شده برای توسعه صنعت نفت در پنج سال آینده نیاز به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه وجود دارد که بخش اعظمی از آن باید از منابع خارجی تامین شود. در واقع هم به منابع و هم به تکنولوژی خارجی نیاز داریم.

تعریف بسته ۶ میلیارد دلاری برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در صنعت نفت
وزیر نفت تصریح کرد: برای نگهداشت و افزایش تولید بسته‌های شش میلیارد دلاری تعریف شد که به زودی در شورای اقتصاد تصویب خواهد شد. همه این فرآیند به شرکت‌های ایرانی ارجاع داده می‌شود و مناقصه کار از اواخر سال گذشته آغاز شده است. منابع از بازار داخلی تامین می‌شود و برای تامین کالا پیش پرداخت می‌دهیم. این کار بیش از ۵۰ هزار شغل مستقیم در مناطق نفت‌خیز ایجاد می‌کند.

وزیر نفت با اشاره به ساخت ۱۰ قلم کالای مورد نیاز تجهیزات نفت گفت:از دیگر اقدامات برای ایجاد اشتغال برای سازندگان ایرانی ساخت ۱۰ قلم کالای اساسی بود. در میانه سال ۱۳۹۶ قراردادی به مبلغ ۵۵۶ میلیون یورو برای ساخت و انتقال تکنولوژی لوله‌های CRA با یک شرکت اسپانیایی و یک شرکت ایرانی امضا شد که در پایان قرارداد ایران صاحب این تکنولوژی می‌شود.

زنگنه ادامه داد: در ۶ میلیارد دلاری که تعریف شده زمینه جدیدی برای قرارداد تعیین کردیم و لیست بلندی از کالاهای شرکت‌های ایرانی تهیه شد که شرکت‌های ایرانی کالاها را باید از شرکت‌های ایرانی خریداری کنند. اگر در زمینه یک کالا انحصار وجود داشت، شرکت‌های ایرانی حق ندارند قیمت را از یک حدی بالاتر ببرند.
او ادامه داد: من به شرکت‌های خارجی توصیه می‌کنم اگر می‌خواهند در بازار ایران و منطقه سهم داشته باشند، با سازندگان ایرانی مشارکت کنند.

وزیر نفت با اشاره به قراردادهای IPC گفت: در قراردادهای IPC چند اقدام برای حمایت از ایرانی‌ها انجام شد. نخست آنکه در هر قرارداد باید یک شرکت ایرانی شریک شرکت خارجی باشد. همچنین برنامه‌ریزی برای تقویت سازندگان و به‌کارگیری حداکثر تولیدات داخلی بود. در سه قراردادی که امضا شده، بیش از ۷۰ درصد کار از نظر ارزش توسط شرکت‌های ایرانی اجرا می‌شود.

زنگنه ادامه داد: امسال برای اینکه صنعت کشور در حوزه نفت فعال باشد، ایفای نقش صندوق توسعه ملی الزامی است.

افزایش تزریق اتان به پتروشیمی‌ها

او با بیان اینکه توسعه پتروشیمی و تامین خوراک نیز صورت گرفته است، گفت: سال ۱۳۹۶ اتان بیشتری به پتروشیمی‌ها تزریق کردیم که میزان آن امسال هم افزایش می‌یابد. مصرف خوراک پتروشیمی‌ها در سال ۱۳۹۵، ۵.۵ میلیون تن بود که در سال ۱۳۹۶ با رشد ۱۳ درصدی به ۶.۲ میلیون تن رسید.

خودکفایی بنزین فقط با ساخت پالایشگاه صورت نمی‌گیرد

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه متوسط تولید بنزین در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۶، ۶۲ میلیون لیتر در روز بود، گفت: پیش بینی می‌شود این میزان در سه ماهه اول امسال به بیش از ۷۷ میلیون لیتر و در سه ماهه پایانی به ۹۶ میلیون لیتر در روز برسد. البته خودکفایی بنزین فقط با ساخت پالایشگاه ایجاد نمی‌شود بلکه بخشی از آن در کارخانه‌های خودروسازی و بخشی به قیمت بنزین بستگی دارد.

گفتنی است در این نمایشگاه، نمایندگان ۳۸ کشور جهان شامل کشورهای آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان ، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی، سنگاپور و جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.

لازم به ذکر است بیست و سومین نمایشگاه بین‎المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، از امروز(۱۶ اردیبهشت ماه) در محل دائمی نمایشگاه‎های بین‎المللی تهران آغاز به کار کرد و تا ۱۹ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

400

161 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار