محل زندگی حیوان خانگی باید مجزا از محل استراحت خانواده باشد

دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 16:05
کد مطلب: 950901
1

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، نگهداری از حیوانات خانگی مستلزم آموزش و رعایت نکات مهم بهداشتی است.

احمد رضا الهیار ترکمن، دامپزشک و نویسنده مجموعه کتاب‌های حیوانات خانگی، گفت: بی تردید یکی از مؤلفه‌های نگهداری از حیوانات خانگی نظیر پرندگان زینتی، همستر، ماهی و غیره، اهمیت دادن به سلامت حیوان و رعایت بهداشت اولیه آنها است که این امر باید در جامعه فرهنگ سازی شود بخصوص اینکه نگهداری از حیوانات برای ارتقا و استفاده انسان، ریشه در فرهنگ و تاریخ بشریت دارد که البته در سده گذشته نیز نگهداری از حیوانات خانگی به یک نوع هم زیستی مسالمت آمیز تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان، باید با حساسیت ویژه ای درخصوص رعایت بهداشت اولیه، واکسیناسیون و معاینات سه ماهه حیوان، در جامعه مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: امروزه آموزش در این زمینه به کودکان و بزرگسالان از اهمیت زیادی برخوردار است و باید با آگاهی دادن به صاحبان از انتشار مطالب غیرعلمی و غیرواقعی جلوگیری کرد تا جامعه با دیدگاه درستی به این موضوع بپردازند و در صورت هرگونه نیاز به اطلاعات در مورد نگهداری، بهداشت و بیماری ها باید به متخصصین این امر مراجعه کنند.

وی یکی از دلایل مرگ حیوانات خانگی را تجویز و درمان‌های خودسرانه دانست و افزود: خانواده‌ها باید با دیدن علائم بیماری در پرندگان و یا حیوانات خود بدون پرداختن به درمان‌های خودسرانه و به جای مصرف داروی های انسانی برای حیوان تنها برای درمان به دامپزشک مراجعه کنند توجه داشته باشید که یکی از علل شایع مرگ حیوانات خانگی به دلیل مسمومیت های غذایی ناشی از ناسازگاری غذای انسان با حیوان است.

وی افزود: نگهداری از حیوان خانگی مسئولیت هایی به همراه دارد و نباید آنها را به عنوان کالا یا هدیه نگاه کنند و مولفه هایی نظیر سلامت، بهداشت و وابستگی ایجاد شده را نادیده گرفت.

این دامپزشک ادامه داد: هر حیوانی شرایط خاص خود را از نظر نگهداری و بهداشت دارد به همین دلیل قبل از هر چیز اطلاعات لازم را در مورد شرایط مکانی، واکسیناسیون، شرایط روحی و نحوه نگهداری حیوان را کسب کرده تا حیوان متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند چرا که برخی از حیوانات نیازمند رسیدگی‌های بیشتری هستند و برخی از گونه ها، رژیم غذایی متفاوتی دارند.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه محل زندگی حیوان خانگی باید مجزا از محل استراحت خانواده باشد، اضافه کرد: در صورت ضدعفونی کردن محل استحمام و نگهداری حیوان خانگی، استفاده از شوینده های مخصوص برای حیوان و رعایت سایر نکات بهداشتی متداول به منظور لطمه وارد نشدن به سلامت خانواده، می‌توان بدون دغدغه به نگهداری از حیوانات خانگی پرداخت.

این نویسنده تاکید کرد: خوشبختانه دستگاه‌های متولی و انجمن های دوستدار حیوانات، آگاهی‌ها و اطلاعاتی را در مورد نگهداری از حیوانات خانگی در اختیار افراد علاقه مند قرار می‌دهند، اما خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که حیوانات خانگی اعم از پرندگان، آبزیان، همستر، سنجاب و ... هر یک شرایط ویژه ای برای نگهداری دارند که فرد صاحب حیوان خانگی باید این پارامترها را با دقت رعایت کند و با دامپزشک در این مورد مشورت کند.

الهیار ترکمن گفت: یکی دیگر از نکات مهمی که خانواده‌ها باید در نگهداری از حیوانات خانگی رعایت کنند، حفظ فاصله حیوان خانگی بیمار با کودکان است، چرا که کودکان آسیب پذیرتر هستند و ممکن است با رعایت نکردن نکات بهداشتی حیوان، سلامت آنان به خطر بیفتد.

وی در پایان گفت: برخلاف تصور، حیوانات توان درک بسیاری از احساسات را دارند، آنها می توانند، غم، اندوه، شادی و احساسات انسان را درک کنند و برای بهبود آن به صورت غریزی بکوشند. بی تردید نگهداری از حیوانات خانگی تا حد زیادی باعث کاهش افسردگی و افزایش روحیه افراد می‌شود که البته اگر بهداشت حیوانات و رسیدگی مستمر و مراجعه به دامپزشک نیز مورد توجه قرار گیرد دیگر جای هیچ نگرانی و دغدغه ای برای صاحبان این حیوانات نیست.

700

176 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار