بروجردی:

هدف مذاکرات برجامی با اروپا اتمام حجت با آنهاست

سه‌شنبه 1 خرداد 1397 - 18:00
کد مطلب: 951133
بروجردی

رییس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات پیش روی جمهوری اسلامی ایران با اروپایی ها، اتمام حجت با آنها خواهد بود.

به گزارش ایسکانیوز، علاءالدین‌ بروجردی در حاشیه جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در جمع خبرنگاران درباره روند مذاکرات دولت با طرف‌های اروپایی و بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه نباید به آنان اعتماد کنیم ، گفت: نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب فرمودند نکته بحق است، به هر حال تصمیم‌گیری مجموعه شورای عالی امنیت ملی این بود که این مذاکرات انجام شود چون اتمام حجت مهم بود.

وی افزود: در زمانی که مذاکرات در برجام شروع شد جبهه متحدی از همه کشورها مقابل ما شکل گرفت که محور آن آمریکا بود، ‌امروز این جبهه شکسته است به گونه‌ای که آمریکا با چین و یاران نزدیکش در خاورمیانه همچون ژاپن و کره جنوبی به دلیل سیاست‌های ترامپ در حال جنگ اقتصادی است، این خود نشان می‌دهد که آن اتحاد سابق علیه ما وجود ندارد.

بروجردی ادامه داد: باید در این شرایط هوشمندانه کار را انجام داد، این مذاکرات اتمام حجت با اروپایی‌ها است.
وی اظهار داشت: آنها در مقابل آزمون مهم تاریخی قرار دارند، بنا نیست برای همیشه و در آینده تاریخ جهان، کشوری چون آمریکا با سیاست‌های مستکبرانه و زورگویانه خود حاکم باشد.

وی افزود: اروپایی‌ها باید نشان دهند که به دنبال حفظ منافع ملی خود هستند، از آنجا که آمریکایی‌ها روابط اقتصادی و رسمی با ما ندارند، علاقه‌مند نیستند که دیگران نیز از این منفعت بهره گیرند و از کار اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران سود ببرند، آنها می‌خواهند بازی را بر هم زنند، امیدواریم اروپایی‌ها بتوانند مقاومت کنند، ما در حال آزمودن آنها هستیم.

بروجردی درباره بیانیه موگرینی گفت: نه تنها بیانیه دیگر برای ما اعتباری ندارد که سند هم بعد از عملکرد آمریکا فاقد اعتبار است، شاید اعتبار صوری داشته باشد اما اعتبار عملی، همان اقدام عملی است، ما آن را مهمترین تضمین می‌دانیم و اگر اقدام عملی نباشد 100 سند هم بدهند ارزشی ندارد چون اگر قرار باشد یکسری شرکت‌های آمریکایی حضور پیدا نکرده و به تعهدات‌شان عمل نکنند یا اینکه به قراردادهایی که در دوران برجام بسته‌اند عمل نکرده و تنها شعار، بیانیه و حتی سند و امضای رسمی دهند ارزشی نخواهد داشت.

وی افزود: اروپایی‌ها باید تصمیم بگیرند که در طول هفته‌های آینده شرکت‌های مهم و سیستم بانکی‌شان با ایران کار جدی انجام دهد.

خبرنگاری از بروجردی پرسید طبق اظهارات عراقچی در جلسه غیرعلنی مجلس، شرط اروپایی‌ها برای ادامه برجام، مصوبه FATF است، که وی پاسخ داد: این جزئی از کلیات است و حتی می‌تواند بهانه‌ای برای ادامه راه باشد.

وی اظهار داشت: ما سردمدار مبارزه با تروریسم در دنیا هستیم، از زمانی که ناتو در افغانستان مستقر شد میزان تولید موادمخدر تا 40 برابر افزایش پیدا کرد که این درآمدها یکی از پشتوانه‌های مهم تروریستی است. در زمان حاکمیت ناتو میلیاردها دلار از محل فروش موادمخدر درآمد کسب کرده‌اند، انگلیس مسئول فروش موادمخدر در افغانستان است و همچنین این کارها بدون دلیل نیست.

بروجردی ادامه داد: آنها عملا درگیر حمایت از گروه‌های تروریستی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران هستند، ما اجازه نمی‌دهیم این اتفاق واقع شود، همان‌طور که در طول چهار دهه گذشته هم ناکام مانده‌اند. آمریکا در عراق، سوریه و لبنان شکست خورده و عملا در یمن هم شکست‌شان مشهود است.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می‌خواهد مدل کره شمالی را درباره ایران اجرایی کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران قابل مقایسه با کره شمالی نیست، ما تنها کشوری هستیم که در جغرافیای سیاسی دنیا در عمل ثابت کردیم که دارای چنین شجاعتی هستیم که در برابر آمریکا به عنوان مدعی ابرقدرت بایستیم و حرف‌مان را بزنیم. سرباز آمریکایی تخلف می‌کند و وارد آب‌های ما می‌شود و بعد اسیر و دستگیر می‌شود، از آن طرف پهپاد آمریکا وارد فضای ما می‌شود، آمریکا درخواست رسمی برای پس گرفتن آن پهپاد را مطرح می‌کند و ما پس نمی‌دهیم.

وی افزود: همسایه ما بمب اتمی دارد و مرتب آمریکایی‌ها توسط پهپادهایشان همسایه شرقی‌مان را بمباران می‌کنند. پهپاد جاسوسی آمریکا یعنی آرکیو 170 را به پایین کشیدیم و آمریکایی‌ها رسما درخواست استرداد کرده و ما پاسخ منفی دادیم، بعد از آن، با انجام مهندسی معکوس نمونه آن را ساختیم، اینها واقعیات جمهوری اسلامی ایران است؛ به همین دلیل ایران قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعمال قانون انسداد در قبال ایران را می‌توان تضمین عملی اروپایی‌ها دانست، گفت: تضمین عملی به معنای آن است که یک مجموعه قراردادهای منعقد شده در دوران امضای برجام تاکنون، متوقف نشود چون ده‌ها توافق امضا شده است.

بروجردی تصریح کرد: این اولین آزمون اروپایی‌ها است، آزمون دوم آن است که برای ادامه راه، ما کار گسترده‌ای در عرصه انتقال تکنولوژی، همکاری‌های اقتصادی و کمیسیون مشترک داریم که باید در عمل، اروپا حضور پیدا کند. اگر اروپا این گام‌های عملی را برندارد هیچ تضمین دیگری قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: این تضمین عملی شامل شرکت‌ها، بانک‌ها و دولت‌ها هستند مثلا دولت آلمان یا فرانسه اگر بخواهد بگوید که با فشار آمریکا نمی‌تواند ادامه دهد این همان نقض برجام و پیوستن به آمریکا است. ما امیدواریم شاهد ظهور یک اروپای قدرتمند در جغرافیای سیاسی امروز باشیم.

بروجردی خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا از 27 کشور تشکیل شده است که تاکنون یک نوع وادادگی در مقابل فشار آمریکا داشته‌اند. اینها باید امروز بتوانند توانمندی خود را در برابر فشار آمریکا نشان دهند.

**ادبیات پمپئو، ادبیات دیپلماتیک جهان امروز نیست
بروجردی در مورد اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا گفت: وقتی رییس سازمان اطلاعاتی سی‌آی‌ای را به عنوان وزیر خارجه می‌گذارند، خروجی بهتر از این نخواهد داشت، او فکر می‌کند که در سازمان سیا و نه وزارت خارجه آمریکا نشسته است.
وی تصریح کرد: ادبیات پمپئو ادبیات دیپلماتیک جهان امروز نیست، او فکر می‌کند به عنوان رییس سازمان اطلاعاتی می‌خواهد دستور دهد و بقیه اجرا کنند، چنین خبرهایی نیست.
بروجردی در واکنش به نام بردن سردار سلیمانی از سوی وزیر خارجه آمریکا، گفت: این نشان می‌دهد سردار سلیمانی نماد موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و مهم‌ترین چهره تاثیرگذار در شکست طرح آمریکا و گروهک‌های تروریستی در منطقه به ویژه داعش محسوب می‌شود به همین دلیل آنها با نگرانی و ناراحتی از این شخصیت برجسته ملی ما یاد می‌کنند.
وی در پاسخ به این سوال که چرا کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارشی درباره رد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را نداده است، گفت: اگر ما می‌خواستیم این لایحه را رد کنیم برایمان راحت‌ترین کار بود، یک کلمه به نام رد کلیات را می‌نوشتیم اما چون بحث بسیار مهمی است و با منافع ملی گره خورده است نباید آن را با یک کلمه پاسخ داد.
این نماینده مجلس اظهار داشت: نکته‌ای که آقای لاریجانی مطرح کردند مبنی بر طی شدن زمان زیاد را قبول دارم منتهی مواردی را بطور حضوری به آقای لاریجانی گفتم که نمی‌توان آن را علنی بیان کرد، به هر حال کمیسیون امنیت ملی یکشنبه آینده با حضور مسئولان از ارگان‌های مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد و امیدواریم نتیجه را در حداقل زمان ممکن به مجلس بدهیم.
بروجردی در مورد ایرادات این لایحه گفت: ما به دنبال تامین منافع ملی هستیم تا عملا چارچوب و اسکله‌بندی این طرح‌های چهارگانه که در جلسه غیرعلنی هم مطرح شد، مشخص شود.
وی اظهار داشت: ما به دنبال مبارزه با پولشویی و مقابله با تروریسم هستیم ولی در عین حال نباید فراموش کنیم که چه کسانی داعش و سازمان‌های تروریستی را ایجاد کرده‌ و چطور تامین مالی می‌کنند، آنها از روش‌های مختلفی استفاده می‌نمایند.
بروجردی گفت: ما تفکیک جدی بین گروه‌های جهادی، حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین که کشورشان اشغال شده و دفاع مشروع می‌کنند، قائل هستیم، کار آنها به هیچ وجه قابل مقایسه با گروه‌های تروریستی نیست.
وی تاکید کرد: این یک خلط مبحثی است که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند،‌ باید به گونه‌ای مدیریت کنیم که منافع جهان اسلام تامین شود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اظهارات عراقچی در جلسه غیر علنی مجلس مبنی بر این که FATF را شرط ادامه مذاکرات دانسته و در همان جلسه شمخانی حرف دیگری زده است، گفت: آن نظری که آنها داشتند را باید از خودشان بپرسید، منتهی امروز دیدید که FATF مطرح و به کمیسیون ارجاع شد و هفته آینده جلسه خواهیم داشت.

305

269 / 131

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار