دکتر اسماعیل کهرم در گفت و گو با ایسکانیوز:

وعده و وعید های دولت تدبیر و امید برای دریاچه ارومیه به کجا رسید؟

یکشنبه 6 خرداد 1397 - 04:00
کد مطلب: 951259
اسماعیل کهرم

بوم شناس و فعال محیط زیست گفت: در ابتدای دولت 11 و 12 برای  احیای دریاچه ارومیه وعده و وعید های بسیاری دادند در جلسه اول هیات دولت به مسئله دریاچه ارومیه پرداخته شد و قرار بر این شد که سیستم آبیاری کشاورزی مدرن شود یعنی به صورت قطره ای، بارانی و مه پاش در بیاید و در نتیجه آب بیشتری به دریاچه ارومیه اختصاص داده شود اما تاکنون برای آن اقدامی نشده است.

دکتر اسماعیل کهرم، مدرس دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با ایسکانیوز گفت: هر سال بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی برای توجه بیشتر به محیط زیست برگزار می شود چند سال پیش یک روز از دانش آموزان مدارس ایران خواسته شد درباره محیط زیست مقاله بنویسند و بالغ بر 20 میلیون مقاله جمع آوری شد یعنی 20 میلیون ساعت بچه ها به محیط زیست فکر کردند بنابر این نام گذاری ایام به مناسبت های خاص فقط یک یاد آوری است و این روز تذکری است که ما به فکر محیط زیست هم باشیم.

بهترین شخصیت سال 1391 در حوزه محیط زیست گفت: با توجه به تقارن این موضوع جهانی با رویداد مهم وملی 15 خرداد در ایران، این روز به هفته محیط زیست تغییر پیدا کرد و البته این تغییر برای ایرانیان خوب بود و در این هفته برنامه های ویژه ای مانند نمایش فیلم،افتتاح پروژه های مناطق،بازدید دانشجویان از طبیعت،برای یادآوری اهمیت محیط زیست انجام می شود و ما بجای روز محیط زیست ،هفته محیط زیست را جشن می گیریم.

مشاور امور کشاورزی در وزارت کشاورزی در مورد مهاجرت ماهیان گفت: ما در سه منطقه جغرافیایی در کشورمان با تنوع ماهیان مواجه هستیم شمال ، دریای مازندارن و خلیج فارس... باید به موضوع زیست آبی کشور جدی تر فکر کنیم و باور داشته باشیم که این موجودات هم خانه ما هستند و آنها هم حق زندگی دارند و زندگیشان بر ز آب سالمی وابسته است که همان آب سالم مورد نیاز و احتیاج زندگی ماست.

دکتر کهرم گفت: نام محیط زیست مارا به یاد غم ها و دغدغه هایمان در این حوزه می اندازد زیرا ما با طبیعت ایران خوب تا نکرده ایم و امانتدار خوبی برای حفظ این نعمات الهی نبوده ایم متاسفانه در حوزه نگهداری از محیط زیست مدیران قوی نداشتیم تا برای حفظ منابع طبیعی کشورمان گام های موثری بردارند و با از دست دادن مراتع ،آبهای زیر زمینی مان نیز از بین رفت.

در ابتدای دولت 11 و 12 برای احیای دریاچه ارومیه وعده و وعید های مختلفی دادند که عملی نشد

مدیر دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ایران افزود: محیط زیست در همه جنبه های آن مانند هوا،خاک و آب مورد تعرض انسان ها قرار گرفته و با کمال تاسف این منابع را از بین برده ایم بنابراین هموطنان باید در مورد حفاظت از محیط زیست حساسیت بیشتری داشته باشند زیرا این امانتی است که بجز نسل حاضر به فرزندانمان نیز تعلق دارد .

عضو صندوق جهانی طبیعت بیان کرد: حیات ما در سلامت این سه عنصر است و چنانچه هوا،خاک و آب ما سالم نباشند ما نیز سالم زندگی نخواهیم کرد و زندگی ما بستگی به محیط زیست سالم ما دار و ما مصرانه از دولت توقع داریم قول هایی را که در حوزه محیط زیست داده بود را عملی کند.

مردم با مصرف آب 7% نقشی در کم آبی ندارند و میزان آبی که یک خانم خانه دار مصرف می کند در چرخه آبی انقدر ناچیز است که نباید برای آن نگرانی داشته باشیم اما باید در عرصه های کشاورزی دولت به قول خود وفا کند و سیستم های آبی را مدرن کرده و ارتقا بدهد

بوم شناس و فعال محیط زیست با اشاره به وعده های دولت اخیر گفت: در ابتدای دولت 11 و 12 برای احیای دریاچه ارومیه وعده و وعید های مختلفی دادند در جلسه اول هیات دولت به مسئله دریاچه ارومیه پرداخت شد و قرار بر این شد که سیستم آبیاری کشاورزی مدرن شود یعنی به صورت قطره ای،بارانی و مه پاش در بیاید و در نتیجه آب بیشتری به دریاچه ارومیه اختصاص داده شود که تاکنون برای آن اقدامات موثری کننده انجام نشده است.

وی در پایان با تاکید براینکه وظیفه اصلی حفظ منابع ملی و طبیعی کشور با دولت است گفت: مردم با مصرف آب 7% نقشی در کم آبی ندارند و میزان آبی که یک خانم خانه دار مصرف می کند در چرخه آبی انقدر ناچیز است که نباید برای آن نگرانی داشته باشیم اما باید در عرصه های کشاورزی دولت به قول خود وفا کند و سیستم های آبی را مدرن کرده و ارتقا بدهد دراین صورت است که ما آب به اندازه کافی خواهیم داشت.

خبرنگار : اکرم جدیدی ممتاز

705

166 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار