استاد دانشگاه شهید بهشتى در گفت و گو با ایسکانیوز؛

موضوع شرکت هاى دانش بنیان فراتر از مسائل برجام است/ نوسانات نرخ ارز تابع ناامنى هاى اجتماعى

یکشنبه 13 خرداد 1397 - 10:27
کد مطلب: 953125
دانش بنیان

استاد دانشگاه شهید بهشتى گفت: بحث شرکت هاى دانش بنیان فراتر از بحث خروج آمریکا از برجام مطرح شده و فرآیند شکل گیرى این شرکت ها در تمام دنیا در حال اتفاق است.

محمد اصولیان، استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز با اشاره به تاثیر خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد کشور گفت: خروج آمریکا بر اقتصاد کشور تاثیر مستقیمی را در کشور نخواهد داشت اما به واسطه تاثیری که بر روی رفتارهای شرکای تجاری ایران به خصوص اروپایی ها می گذارد می تواند تاثیر منفی را در کشور با خود به همراه داشته باشد.

او با بیان اینکه از گذشته نه چندان دور ایران مراودات اقتصادی چندانى را با آمریکا نداشته است، بیان کرد: شرکای تجارى آمریکا که به عنوان شرکاى ایران هم محسوب مى شوند ممکن است از طریق تحریم های ثانویه علیه شرکت هایی که با ایران همکارى مى کنند مراودات خود را با ایران کاهش دهند که به طور قطع این موضوع بر اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.

اصولیان تاثیر خروج آمریکا از برجام بر تحقق شعار حمایت از کالاى ایرانی را اینگونه بیان کرد: به طور قطع این امر بی تاثیر بر تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی نخواهد بود و در کنار تمام مسایل پیش آمده و توافق هایى که صورت گرفته بود اکنون یک فرصت طلایی نصیب تولیدکنندگان داخلی شده که شاید در حالت عادی چنین فرصتى براى آنها ایجاد نمى شد تا بتوانند از این طریق بخش بیشتری از بازارهای داخلی را کسب کنند.

اصولیان با اشاره به ورود شرکت هاى دانش بنیان در تمام حوزه های کالا و خدمات گفت: بحث شرکت هاى دانش بنیان فراتر از بحث خروج آمریکا از برجام مطرح شده و فرآیند شکل گیرى این شرکت ها در تمام دنیا در حال اتفاق است، با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری تا حدودی به صورت خودگردان این مساله در حال پیش روی است و این شرکت ها بهتر از همیشه در حال ایجاد اشتغال، کاهش بهای تمام شده و دسترسی بهتر مردم به کالا است.

او با تاکید بر آنکه هر اقدامی در دنیا تاثیرگذار بر اقتصاد کشور است، افزود: خواسته و ناخواسته نوسانات نرخ ارز علاوه بر آنکه تابع برخى از مسایل و فاکتورهای سیاسی است برگرفته از برخى مسایل اجتماعی هم خواهد بود.

استاد دانشگاه شهیدبهشتى خاطرنشان کرد: زمانى که مردم امنیت را احساس نکنند به سمت ارزهای خارجی مانند دلار و سایر ارزها روى می آورند که این موضوع جدا از اقتصادی بودنش، مربوط به ناامنی اجتماعی است.

او در پایان افزود: جا دارد تا مسئولین به این مسایل توجه کنند، سرمایه و اعتماد اجتماعی از جمله مسایلى است که به وحدت و یکپارچگی کشور کمک می کند و باید آنها را در دستور کار قرار دهند.

401

46 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار