علی اکبر صالحی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما:

تجهیزات لازم برای رسیدن به 190 هزار سو در نطنز فراهم شده است

چهارشنبه 16 خرداد 1397 - 23:49
کد مطلب: 954245
جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین

رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح وضعیت غنی سازی هسته ای و آمادگی کشور در این خصوص پرداخت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگوی ویژه خبری که از مجمتع شهید احمدی روشن نیروگاه هسته ای نطنز است در مورد اقدامات اخیر هسته ای کشورمان متعاقب فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشت: امیدواریم تا یک سال دیگر کل فعالیت های این نیروگاه آماده باشد.

صالحی ادامه داد: ما نمی توانیم سانتریفوژ های دلخواه را تهیه کنیم، چرا که محدودیت برجام داریم و مقام معظم رهبری هم فرمودند زیر ساخت های لازم را برای تهیه ۱۹۰ هزار سو آماده کنیم.

صالحی افزود: در عرض ۱۰ ماه مجموعه سالن‌های اینجا ۱۹۰ هزار سو مد نظر را داشته باشند ولی به معنای تولید سانتریفوژ های پیشرفته نیست، بلکه در حدی که برجام اجازه می دهد و در چارچوب تحقیق و توسعه است و کارهای آزمایشی را انجام می دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اذعان داشت: امیدواریم روزی نرسد که به دلیل بهم ریختن برجام بخواهیم تولید انبوه سانتریفوژ ها را داشته باشیم، همین امروز هم اگر ۱۸۰ هزار سو را داشته باشیم شرایط لازم برای بهره برداری از آن را نداریم.

وی گفت: سالانه ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم که الان در حال حاضر نداریم ولی روی اکتشاف و استخراج کار جدی می کنیم که انشالله بتوانیم در آینده این شرایط را برای کشور داشته باشیم.

صالحی افزود: ما با این پیش بینی که اگر مذاکرات شکست بخورد یا بدعهدی هایی بشود طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب به آنها اعتماد نکردیم و پیش بینی های لازم را انجام دادیم و این مجموعه را ساختیم و این کار را سال ۹۳ شروع کردیم ولی بهره برداری از آن نکردیم تا زمان را از دست ندهیم و اگر می خواستیم طبق روال معمول جلو برویم تا پنج یا شش سال آینده این مجموعه درست می شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان داشت: هر کدام از نیروگاه های ما که در حالت پایدار باشند به ۳۰ تن مواد یا سوخت غنی شده نیاز دارند، یعنی ۱۹۰ هزار سو برای تامین سوخت آنها نیاز داریم؛ یعنی برای هر نیروگاه ۱۹۰ هزار سو حداقل باید داشته باشیم. ما در حال حاضر سه نیروگاه داریم که این یعنی باید پیش بینی برای تامین مطمئن سوخت داشته باشیم.

صالحی اظهار کرد: باید پیش بینی خوداتکایی تامین سوخت را داشته باشیم. اگر سه نیروگاه داشته باشیم، می توانیم 600 هزار سو غنی سازی داشته باشیم و در نطنز هم باید زیرساخت یک میلیون سو غنی سازی را آماده کنیم که تقریبا این زیرساختها را هم الان آماده کرده ایم.

وی ادامه داد: کل مجموعه نطنز جایی برای ۴۸ هزار سو ماشین دارد و بستگی به نوع ماشین ها میزان سوی آنها متفاوت می شود، لذا ما زیر ساخت ها را از قبل تهیه کردیم و یکی از آنها که ۲۰ فروردین رونمایی شد تاسیسات برقی اینجاست که کار عظیمی بود و برق برای یک میلیون سو را آماده کردیم و از طرفی واحد اختلاط آن را هم برای غنای مورد نظر تهیه کردیم.

صالحی گفت: الان نطنز برای یک میلیون سو آماده شده است و اگر سیر طبیعی آن بود شاید چند سال زمان می برد. اگر فرض کنیم همه ۴۸ هزار ماشین را UR8 کنیم الان نمی توانیم چنین کاری کنیم چون شرایط فعلی ما ایجاب نمی‌کند.

وی گفت: IR6 بعد از هفت یا هشت سال هنوز جای کار دارد و این دستگاه را ساختیم و تست هم شده ولی هنوز نمی توانیم اینها را به تولید انبوه برسانیم و آزمایشات بسیاری باید انجام شود و سال ها باید بچرخند تا بعد از اطمینان از سلامت کامل آنها مورد استفاده قرار گیرند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ‌تصریح کرد: ما باید خود اتکا باشیم که نیاز به خارج نداشته باشیم ولی صد درصد نمی توانیم خودکفا بشویم و برخی چیزها هم هست که باید از خارج از کشور تامین شود. این ها نشان از قدرت علمی است که ابعاد علمی، سیاسی، اقتصادی و ... دارد.

وی افزود: کشوری داریم در حوزه خلیج فارس که چهار نیروگاه هسته ای خریده است اما اینها باتری خریدند که این از نظر ما مناسب نیست و ما می خواهیم از صفر تا صد آن را خود اتکا باشیم. ما سوخت را به شکل تجاری در حال تامین هستیم؛ نه به هر قیمتی، ما زمان نیاز داریم تا رفتار درست علمی و صنعتی انجام دهیم‌.

صالحی اظهار داشت: نیروگاه های هسته ای توجیه صنعتی و تجاری دارند، کشوری که سه میلیون جمعیت دارد و نفت خیز هم هست چهار نیروگاه هسته ای دارد برای اینکه نمی تواند فقط روی نفت حساب کند. شما ببینید در یک افق بیست ساله خارجی ها برای ایران پیش از انقلاب گفته بودند ۲۰ هزار مگاوات برق نیاز داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در سی سال اخیر پولی که در سازمان انرژی اتمی هزینه شده با احتساب قیمت دلار در حدود شش و نیم میلیارد دلار بوده است. یک نیروگاه ما الان فقط پنج میلیارد دلار ارزش دارد؛ یعنی کلی دستاورد داشتیم.

وی ادامه داد: اینجا ده ماهه ۸۰هزار سو می تواند تولید داشته باشد و این در حالی است که برجام در کار نباشد، قدرت هسته ای استفاده دوگانه دارد ولی طبق فتوای رهبر معظم انقلاب برای استفاده های غیر صلح آمیز منع شدیم ولی این توانمندی را داریم و طرف مقابل بهتر می داند قدرت ما به چه میزان است.

صالحی تصریح کرد: ما پدافند غیر عامل را در همه زمینه ها به کار گرفته‌ایم، استاکس نت در زمان بنده اتفاق افتاد و به زعم خودشان خواستند صنعت هسته ای ایران را با آن خاموش کنند که نشد، چون بچه های ما حواسشان به همه چیز هست.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: صنعت هسته ای در کشور ما دیگر بومی شده است؛ جزء وجود دانشمندان و مهندسان ما شده است و ما پدافند غیر عامل را هم مد نظر داریم.

وی با بیان اینکه ما از نیروهای مسلح که تمامی سایت های هسته ای ما را حفاظت می کنند، تشکر می کنیم گفت: همان زمان که چند قطعنامه در سازمان ملل داشتیم ساخت نیروگاه ها ادامه داشت و لذا اگر برجام بهم بخورد هم این مساله تحت تاثیر قرار نمی گیرد. ما در این زمینه مطابق زمان بندی انجام شده پیش می رویم و جای نگرانی نیست.

صالحی گفت: آمریکایی ها از ابتدای ساخت پرونده هسته ای ایران می گفتند که ایران نباید غنی سازی کند، در زمان مذاکره با یه کشور اروپایی ما همه فعالیت های خود را دو سال متوقف کردیم اما بعد از بدعهدی های آنها به دستور رهبر معظم انقلاب مجدد فعالیت های خود را آغاز کردیم. این همه مقاومت و پایداری به دلیل حق غنی سازی ایران است و شورای امنیت هم در قطعنامه ۲۲۳۱ بر آن تاکید کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما در اکتشاف و استخراج با سرعت در حال پیشروی هستیم و هیچ محدودیت برجامی نداریم، زمینی و هوایی پیشرفت های خوبی داریم و الان بومی سازی کامل شده است.

وی افزود: ابتدا فکر می کردیم به لحاظ اورانیوم فقیر هستیم ولی متوجه شدیم فقیر که نیستیم و غنی هم نیستیم ولی در حد نیاز می توانیم برداشت کنیم.

صالحی گفت: ما در مواد اولیه باید سرعت بیشتری دهیم و کشور باید هزینه بیشتری کند و امیدوارم دولت محترم هزینه های لازم برای تامین مواد اولیه ما مهیا کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما آستانه های صنعت هسته ای را فرا گرفته ایم، در بسیاری از حوزه ها بومی شده و پیشرفت های خوبی داریم. الان دیگر وقت آن است که با توجیه اقتصادی پیش برویم و اگر فرض کنیم محدودیت برجام نبود امروز همین کاری را انجام می دادیم که در حال حاضر انجام می دهیم.

وی تصریح کرد: توجیه طرف مقابل چیست؟ آنها می گویند می خواستیم ظرفیت غنی سازی ایران را بگیریم ولی نشد، شما هفت هشت سال به ایران وقت دادید ولی اینها همه چیز دارند، غنی سازی، اکتشاف و غیره بنابراین ما زمان لازم را در راستای برجام با محدودیت هایی که هیچ آسیبی هم به ما نمی زند پذیرفتیم.

خبر در حال تکمیل است...

305

269 / 14

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار