کاهش اتوبوس های کرج از 1500 به 500 دستگاه

شنبه 19 خرداد 1397 - 15:24
کد مطلب: 954724
اتوبوس های فرسوده

رئیس کمیسیون محیط زیست، ایمنی و سلامت شورای شهر کرج در خصوص آخرین وضعیت اتوبوس‌های کلانشهر کرج گفت: 10 سال پیش حدود 1500 اتوبوس نو که در زمان خود اتوبوس‌هایی مدل بالا محسوب می‌شد در کرج فعالیت داشت.

به گزارش ایسکانیوز حسین محمدی با بیان اینکه تا سال 87 حدود 1500 اتوبوس نو در خدمت حمل و نقل عمومی کلانشهر کرج قرار داشت گفت: در این 10 سال جمعیت کرج یک و نیم برابر شده اما تعداد اتوبوس‌های عمومی به 500 دستگاه کاهش پیدا کرده است.

محمدی افزود: از آن زمان تاکنون نه تنها یک اتوبوس به حمل و نقل عمومی کرج اضافه نشده بلکه تعداد اتوبوس‌ها به 500 دستگاه کاهش پیدا کرده که همه آنها در سن فرسودگی است و طبق قانون هوای پاک، نیروی انتظامی موظف است از تردد آنها در سطح شهر جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه شهرداری کرج موظف است تا پایان سال 98 همه این اتوبوس‌ها را از رده خارج کند گفت: شورای شهر کرج برای این موضوع در بودجه 97 ردیف اعتباری قرار داده و در تبصره‌های آن نیز بر استفاده از مشارکت بخش خصوصی تاکید کرده است.

این عضو شورای شهر کرج با اشاره به اینکه تعدادی از اتوبوس‌های موجود در حمل و نقل عمومی کرج به بخش خصوصی تعلق دارد افزود: واقعیت این است که حمل و نقل عمومی و اتوبوس‌داری برای شهرداری توجیه اقتصادی ندارد و در این بخش دچار سو مدیریت هستیم.

وی ادامه داد: مدیریت اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی برای شهرداری کرج سالانه بین 20 تا 30 میلیارد تومان هزینه دارد این نشان می‌دهد شهرداری در اتوبوس‌داری موفق نیست، در حالی که اگر شرایط فراهم شود بخش خصوصی از این بخش کسب درآمد می‌کند.

محمدی در خصوص نقش اتوبوس‌های فرسوده در آلودگی هوای کرج نیز گفت: براساس مطالعاتی که توسط دانشگاه تهران و دانشکده محیط زیست در کرج انجام شد؛ 75 درصد از آلودگی هوای کرج به منابع متحرک مربوط می‌شود که از این میزان 40 تا 50 درصد از حمل و نقل عمومی ناشی می‌شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل در برنامه کاهش آلودگی هوا، علاوه بر نوسازی، بر نصب کاتالیست بر روی تاکسی‌ها و نصب فیلتر بر روی اتوبوس‌ها تاکید شده است اما به دلیل نداشتن استانداردهای لازم، امکان نصب فیلتر بر روی اتوبوس‌های کرج وجود ندارد.

این عضو شورای شهر کرج تصریح کرد: در هر حال در برنامه‌های تعریف شده قرار است تا پایان امسال 200 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی کرج اضافه شود؛ سال گذشته نیز قرار بود 15 دستگاه اتوبوس برای خط بی.آر.تی خریداری شود.

محمدی در پایان با بیان اینکه هم دولت و هم شهرداری باید برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کرج مشارکت داشته باشند به ایسنا گفت: ولی آنچه که مسلم است این است که در 10 سال گذشته شهرداری کرج نتوانسته بخش خصوصی را برای این موضوع به میدان بیاورد.

700

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار