افزایش 9.3 درصدی تولید گاز در کشور

دوشنبه 21 خرداد 1397 - 16:12
کد مطلب: 955211
گاز

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: در سال گذشته پالایشگاه های گاز کشور با تولید 214 میلیارد متر مکعب گاز شیرین نسبت به سال 1395، به افزایش تولید 9.3 درصدی دست یافتند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ به نقل از روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، غلامرضا بهمن نیا افزود: در این ارتباط افزایش تولید محصولات در مجتمع گازی پارس جنوبی در سال 1396 بسیار مطلوب بوده است.

او اضافه کرد: در سرویس قرار گرفتن فازهای جدید پارس جنوبی در سال گذشته، علاوه بر تامین حداکثری گاز شبکه سراسری تاکنون، تولید سایر محصولات جانبی در مجتمع گاز پارس جنوبی نیز به بالاترین رقم خود تا امروز رسیده است.
بهمن نیا ادامه داد: در این ارتباط تولید سایر محصولات جانبی نیز به بالاترین میزان تا امروز رسید، طوری که رقم تولید محصولات جانبی در سال 96 برای میعانات گازی 11 درصد، اتان 23 درصد و گوگرد 7.3 درصد نسبت به سال 95 افزایش نشان می‌دهد.

او گفت: این ظرفیت وجود دارد که میزان افزایش تولید این محصولات در پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی به رقم‌های بالاتری در سال 97 برسد.

بهمن نیا افزود: معرفی برند شرکت ملی گاز ایران به عنوان شرکتی راهبرد ‌محور برای جذب سرمایه های خارجی، بررسی فناوری های نوین در صنعت پالایش گاز برای توسعه و تولید پایدار، کمک به ارتقای توان تولید داخل و خودکفایی، بهبود و توسعه سبد محصولات و شناسایی بازارهای هدف در بخش های تعمیرات، خدمات و تامین مواد اولیه و قطعات یدکی از جمله برنامه‌های راهبردی واحد هماهنگی بر نظارت و تولید شرکت ملی گاز ایران است.

او اظهارداشت: هدف‌گذاری شرکت ملی گاز ایران در پنجاه سال دوم عمر خود، حرکت از کمیت به سمت کیفیت است، بدین منظور در سال 96 کیفیت محصولات شرکت های پالایش گاز با بهره گیری حداکثری از کالای ایرانی و توان داخل در حد مطلوب حفظ و رضایت مشتریان و ذینفعان از نظر کیفی تامین شد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: همچنین به منظور ارتقای محصولات، ایجاد ارزش افزوده بالاتر و بهره گیری از بازارهای جدید بین المللی در سال های آتی، برنامه و طرح های عملیاتی تعریف و در دستور کار قرار گرفته است.

بهمن نیا، استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های داخلی به عنوان جهت گیری مهم همواره در دستور کار شرکت های پالایش گاز برای تأمین فناوری، تجهیزات و اقلام یدکی مورد نیاز در قالب کمیته های ارتقای ساخت داخل و خودکفایی کالا و خدمات قرار گرفته و امسال نیز مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید براساس رویکرد حمایت از کالای ایرانی، ظرفیت های اجرایی سازندگان، پیمانکاران و مشاوران را برای تامین نیازهای کالایی و خدماتی شرکت های پالایش گاز مورد توجه قرار می دهد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: در این ارتباط اقدامات برنامه ریزی و هماهنگی زیرساختی برای ایجاد زمینه مناسب تحقق این رویکرد، انجام شده است.

او افزود: توسعه و سازمان دهی کمیته های ارتقای ساخت داخل، شناسایی ظرفیت های بالقوه و بالفعل سازندگان و تولیدکنندگان داخلی، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از سازندگان و طبقه بندی آنها براساس حوزه های فعالیت های تخصصی و نیازهای عملیاتی، طبقه بندی کالاها با در نظر گرفتن رویکردهای تحریم، استراتژیک، ضروری، پرمصرف و انتخاب کالای هدف با توجه به اولویت های ساخت داخل، از جمله اقدامات اصلی است که در این زمینه انجام شده است.

بهمن نیا، برنامه ریزی ایجاد سامانه اطلاعاتی فعالیت های حوزه ساخت داخل در شرکت های پالایش گاز، تسهیل در فرآیند بومی سازی نیازهای کالایی با تدوین دستورالعمل و الگوریتم های خودکفایی و رفع موانع حقوقی به کمک مصوبات هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران، تهیه شناسنامه فنی ساخت قطعات یدکی، پیگیری تدوین مدل قرارداد های دراز مدت همکاری برای استفاده بهینه از خدمات سازندگان داخلی را نیز از دیگر برنامه‌های در دست اقدام این واحد عنوان کرد.

402

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار