بررسی «فلسفه نهضت  حسینی» از منظر اندیشمندان اهل سنت

دوشنبه 28 خرداد 1397 - 09:48
کد مطلب: 956636
نهضت

کتاب «فلسفه نهضت حسینی» با ترجمه و توضیحات استاد سید هادی خسروشاهی از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، بی تردید نهضت مقدس و پرافتخار حسینی زادگاه جاودانه حرکت‏ های جهادی و منبع لایزال معارف الهی و پویندگان راه اهل بیت (ع) ایمان است که پیوسته در همه زمان‏ها و زمینه‏ ها از آن بهره‏ مند می ‏شوند.

این کتاب از جهات متعدد اثری قابل توجه به شمار می آید، نخست این که استاد خسروشاهی با استفاده از تجربیات فراوانش در عرصه تألیف و ترجمه، توانسته از نظر شکلی و ساختاری، مکتوبی مناسب تولید کند؛ به این معنا که نخست با نگارش مقدمه ای شیوا، مخاطب را با سابقه نهضت حسینی و نگارش افراد با سلایق و رویکردهای گوناگون با واقعه کربلا آشنا می کند و سپس نویسندگان مقالات کتاب را به شکلی جامع در بخش های مجزا معرفی می کند.

این نوع نگارش و شکل بندی کتاب باعث می شود مخاطب به خوبی دریابد علاوه بر این که با چه موضوعی روبرو است، به درک صحیحی از جایگاه نویسندگان مقالات هم آگاه شود.

متأسفانه گاهی دیده می شود که برخی آثار به ویژه آنها که از زبانی دیگر به فارسی برگردانده می شوند، حداکثر به ارایه بیوگرافی مختصری درباره نویسنده یا نویسندگان آن اثر مکتوب می پردازند که آن هم نتیجه ترجمه مقدمه کتاب اصلی است.

این موضوع باعث می شود که مخاطب ایرانی کتاب، به اندازه کافی از نویسنده یا نویسندگان کتاب شناخت پیدا نکند. درباره کتاب «فلسفه نهضت حسینی» شاید بتوان ادعا کرد که شخصیتی مانند اقبال لاهوری برای همه ایرانیان شناخته شده است اما شاید بسیاری از دوستداران مکتوبات دینی هنگام مواجه با این کتاب، اطلاعات کافی درباره شخصیتی مانند مولانا ابوالکلام آزاد نداشته باشند؛ هرچند که او نیز از علمای سرشناس است.

نکته دیگر این که در اغلب کتاب هایی که دربرگیرنده مجموعه مقالاتند، حداکثر به معرفی مختصر نویسنده مقاله اکتفا می شود، در حالی که وجود تصویری از وی، می تواند به برقراری ارتباط بیشتر مخاطب با مقاله و نویسنده آن کمک کند. این موضوع مهم در کتاب «فلسفه نهضت حسینی» لحاظ شده است و هر مقاله با تصویری تمام صفحه از نویسنده آن آغاز می شود که این راه هم باید به حساب ویژگی کتاب گذاشت.

جدا از ساختار شکلی کتاب، می توان این اثر مکتوب را از جهات دیگر هم بررسی کرد. نخست این که کتاب «فلسفه نهضت حسینی» هرگز یک اثر به اصطلاح «سخت خوان» نیست. با وجود این که استاد خسروشاهی در حوزه نگارش، قلمی توانا دارد و نویسندگان مقالات هم افرادی کاملاً از نظر علمی در سطح بالایی اند، اما به راحتی می توان دریافت که قصد مترجم کتاب که توضیحات ارزشمندی را به این کتاب افزوده، ارایه مکتوبی عامه فهم است. در این راستا، کمتر جمله طویلی در این اثر وزین به چشم می خورد که به علت اطناب کلام، فهم مطلب را بر مخاطب سخت کند.

نکته دیگر، ارایه موضوعی به عظمت امام حسین (ع) و فلسفه قیام کربلا؛ آن هم در قالب کلامی ساده و رسا است. گاهی دیده می شود که برخی نویسندگان با نیت این که مطلبی را کاربردی و عامه فهم ارایه کنند، سطح نگارشی خودشان را تنزل می دهند و در نتیجه، نه به هدف مورد نظرشان دست می یابند و نه این که مکتوبی قابل اعتنا را ارایه می کنند. استاد خسروشاهی در این کتاب اهمیت موضوع و وزین بودن مقالات را هرگز فدای ساده نویسی نکرده و در انتخاب واژه ها و کلمات، شأن علمی مطلب را رعایت کرده است.

مترجم به صرف ترجمه نوشتار کتاب درباره نهضت حسینی بسنده نکرده و قبل از نوشتار آنها، شرح حال مختصری از آن چهار شخصیت برجسته را آورده و سپس ترجمه مقالات و دیدگاه آنها را نقل می ‏کند: «چرا امام حسین (ع) شهید شد؟» به قلم سید ابوالاعلی مودودی، «تاریخ حادثه کربلا» به قلم مولانا ابوالکلام آزاد، «سرّ حادثه کربلا» به قلم محمد اقبال لاهوری و «سیاست حسینی» به قلم سید قطب.

در بخش آخر کتاب هم، به تناسب موضوع، مقاله ‏ای می ‏آید که حدود 60 سال پیش، به عنوان مقدمه ترجمه کتاب «السیاره ‏الحسینه» آیت ‏الله کاشف ‏الغطاء چاپ تبریز آمده است.

چاپ اول این کتاب در 160 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000نسخه و قیمت 3200 تومان از سوی انتشارات کلبه شروق قم به جامعه فرهنگی و دینی عرضه شده است.

برای تهیه این کتاب و دیگر آثار استاد خسروشاهی می ‌توانید به نشانی قم کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب موسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران مراجعه کنید.

502

134 / 160

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار