عوامل جامعه پیشرفته از نگاه آیت ‏الله عیسی قاسم منتشر شد

چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 00:56
کد مطلب: 957118
عیسی قاسم

کتاب «اصول و ویژگی‏ های جامعه پیشرفته از دیدگاه آیت الله عیسی قاسم» نوشته شیخ عادل الشعله بحرانی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، کتاب ترجمه «المجتمع الراقی؛ اسسه و سماته و عوامله» و ضمیمه «روش تفسیری آیت الله عیسی قاسم» (ترجمه «المنهج التفسیری») است به همت دکتر حجت ‏الله فسنقری و ام البنین قزلسفلو (پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری) ترجمه شده است.

این کتاب تلاش می‏ کند که بخشی از ابعاد علمی، گزیده‏ ای از اندیشه‏ ها و نظرات آیت ‏الله عیسی قاسم را درباره ویژگی جامعه اسلامی، جامعه سازی قرآنی و همچنین اهتمام وی به قرآن و روش تفسیری او را نشان بدهد و پژوهشی است که تلاش می ‎کند دیدگاه آیت الله عیسی قاسم را درباره مهم ‎ترین عوامل رساندن جامعه پیشرفته به نور وجود و تحقق آن در زمین برجسته سازد. این پژوهش چند مبحث پی ‎در پی را مورد بررسی قرار می‎ دهد تا از خلال آن دیدگاه مستحکمی در این باره ارائه دهد. ابتدا مفهوم جامعه و پایه‎ های عمومی برای ساختن آن را بیان می‎ کند سپس ویژگی ‎های جامعه اسلامی را به صورت ویژه معرفی می ‎نماید و در پایان لوازم و شرایط کار اجتماعی را شرح می‏دهد.

یکی از امتیازات این اثر ارزشمند این است که به قلم استاد شیخ عادل الشعله نگاشته شده است که یکی از بارزترین ملازمان، مریدان و شاگردان آن جناب و در گذشته یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه بحرین و در حال حاضر از اساتید حوزه علمیه قم است؛ افزون بر این، در زمان حضور در بحرین، یکی از اعضای موسس شورای علمای بحرین و رئیس بخش استراتژیک آن بود و امامت یکی از مهمترین مساجد مرکزی منامه به نام مسجد مؤمن را برعهده داشت.

کتاب از یک مقدمه و 8 بخش تشکیل شده است. در دو بخش اول تعریف جامعه و پایه‎ های ساختن جامعه می آید. در بخش سوم ویژگی ‎های جامعه اسلامی ذکر می شود. اصول ‎گرایی، عدالت، قیام پی ‎در پی، تعاون و همکاری، شهامت داشتن در بیان حق و داشتن عزت و اراده از ویژگی های مهم جامعه اسلامی شمرده می شود. در بخش چهارم عوامل پیشرفت اجتماعی می آید. از نظر نویسنده، تشکیل ایدئولوژی اسلامی، آزادسازی نظام‎ ها از سیطره دشمنان امت اسلامی، مقاومت در بابر ظلم و طغیان، غیرت داشتن نسبت به دین و اهل آن، وحدت اسلامی، شکر خداوند متعال و تقوا و تلاش برای ریاضت و تربیت نفس از عوامل جامعه پیشرفته محسوب می شود. در بخش های پنجم و ششم، پایه‎های فعالیت اجتماعی و شروط فعالیت و کار اجتماعی ذکر می شود. در بخش هفتم هم برنامه‎ های پیشرفت اجتماعی بیان می شود. نویسنده طرح امر به معروف و نهی از منکر، طرح تربیت روشمند، طرح اقدامات پیشگیرانه اخلاقی، طرح شرافت دین و عزّت سرزمین و طرح تعاونی مسکن و جهاد سازندگی از جمله طرح های اساسی پیشرفت اجتماعی جوامع ذکر می کند. در بخش هشتم «روش تفسیری آیت الله عیسی قاسم» می آید.

کتاب «اصول و ویژگی ‏های جامعه پیشرفته از دیدگاه آیت الله عیسی قاسم» به ضمیمه «روش تفسیری آیت الله عیسی قاسم» در 164 صفحه با قیمت 10000 تومان عرضه شده است.

502

134 / 160

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار