لاریجانی در ششمسن اجلاس شورای عالی استان‌ها

بودجه کشور بیمار است/ به نفع کشور است که دیوان‌سالاری در کشور را کاهش دهیم

پنج‌شنبه 31 خرداد 1397 - 13:31
کد مطلب: 957527
علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سیر تکاملی در اوراق مشارکت می‌تواند در آینده دولت را زمین‌گیر کند چرا که منابع مصرف شده و بازپرداخت هم زمان‌بر است.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز پنجشنبه (۳۱ خرداد ۹۷) در ششمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که در محل مجلس قدیم با حضور رؤسای شورای شهر و شورای عالی استان‌ها تشکیل شد، اظهارداشت: باید همواره بر منابع پایدار شوراها اهمیت داد و همچنین منابع پایداری برای شهرها ایجاد کنیم.

وی افزود: در حال حاضر با اوضاع عادی در کشور چندان مواجه نیستیم آن هم با شیطنت‌هایی که آمریکا در پیش گرفته است. بنابراین باید در حد تحمل در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: طرح‌ها و لوایحی که به شوراهای شهر مربوط است رئیس شورای عالی استان‌ها می‌تواند با هماهنگی در صحن علنی مجلس حضور پیدا کند و ما این مسئله را به هیأت رئیسه حتماً انتقال خواهیم داد تا بتواند زمینه حضور رئیس شورا در مجلس فراهم شود تا از این طریق نظرات و پیشنهادات خود را برای فعالیت بهتر این شورا ارائه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به نقش جایگاه شوراها در قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در نشست امرروز مواردی در مورد تغییر قانون درباره شوراها مطرح شد؛ در این باره قبل از ارائه هر طرحی با شورای نگهبان صحبت کنید تا بعد از اخذ تقصیر شورای نگهبان مجلس وارد بررسی آن طرح شود.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی نیازمندیم که بخش‌هایی از موقعیت شهری به شوراها داده شود؛ حتی اگر بتوان سیطره کارها را به مردم سپرد و دیوان‌سالاری را کاهش داد به نفع کشور است، البته این موضوع احتیاج به گفت‌وگو دارد تا بحث جا بیفتد.

لاریجانی خطاب به اعضای شوراای عالی استان‌ها یادآور شد: با نگاه مایوسانه کار نکنید،‌ اکنون باید قرص و محکم و با نگاه امیدوارانه کار شود. این تلقی هم نباید شود که کسی می‌خواهد جایگاه شوراها را کاهش دهد چون این تلقی غلط به کار شما آسیب می‌زند.

وی با تاکید بر اینکه حتما از شورای عالی استان‌ها برای بررسی طرح‌ها و لوایح مرتبط در کمیسیون‌ها و صحن مجلس استفاده می‌شود، گفت: در این جلسه مطرح شد که برخی طرح‌ها و لوایح شورای عالی استان‌ها در مجلس مانده و مورد بررسی قرار نگرفته است در توضیح باید این نکته را بیان کرد که رسمی در مجلس است که بعد از هر دوره مجلس دولت در نامه‌ای لوایحی که برایش اولویت دارد را اعلام می‌کند و مجلس مجددا وارد بررسی آن می‌شود. به همین دلیل شما هم در نامه‌ای طرح‌های مورد نظرتان را به ما اعلام کنید تا آن را بررسی نماییم.

وی همچنین تاکید کرد که اعضای شوراهای شهر و روستا به قوانین باید آشنایی کاملی داشته باشند،‌ در این‌باره لازم است شورایعالی سازمان‌ها دوره‌های آشنایی با قوانین را برگزار کنند تا مشکلی برای اعضای شوراها به دلیل عدم اشراف کافی به قوانین وجود نیاید.

وی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها یکی از دستگاه‌هایی هستند که شکایت زیادی از آن‌ها می‌شود، عنوان کرد: شوراهای شهر و شهرداری‌ها به این شکایات رسیدگی کنند نه این‌که مردم به قوه قضاییه و دولت شکایات خود را ببرند. بهتر است در خود شوراها و شهرداری‌ها بخشی برای رسیدگی به شکایات گذاشته شود. شورای عالی استان‌ها نیز به این موارد رسیدگی نماید، چون این اقدامات باعث افزایش مقبولیت مردم نسبت به شوراها می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس بنا به توصیه مقام معظم رهبری گفت: توصیه می‌کنم شما هم چنین ساختاری در شوراها برای نظارت بر کار خود درست کنید، باعث می‌شود دخالت دیگران در کارتان از بین رفته و صیانت از افراد شوراها بیشتر شده تا بعدا گرفتار نشوند، این ساختار در شورای عالی استان‌ها ایجاد شود.

لاریجانی بر همین اساس اضافه کرد: ما هم اعتقاد داریم که باید منابع پایدار برای شهرداری‌ها ایجاد شود، اما این منابع باید ساختار معقول داشته باشد. ما اکنون با شیطنت‌های آمریکا با اوضاع عادی در کشور مواجه نیستیم؛ لذا باید در حد تحمل تصمیم‌گیری کرد. این اصل باید در نظر گرفته شده و شهرداری‌ها به دنبال تامین منابع برای خود باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده گفت: هنوز بررسی مجلس درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده تمام نشده است؛ لذا اگر شوراها و شهرداری‌ها پیشنهاداتی دارند اعلام کرده تا آن را لحاظ کنیم.

وی با بیانی اینکه تغییر بودجه کار سختی است، یادآور شد: ساختار بودجه کشور بیمارگونه است. حجم بودجه جاری نسبت به بودجه عمرانی خیلی زیاد است که با تلاطم‌ها سهم بودجه عمرانی بیشتر کاهش پیدا می‌کند. جدا از آن که بخش دیوانی کشور نیز فربه شده و فشار به آبادانی می‌آورد. در سال‌های قبل مقداری از کسری‌ها از طریق فروش شرکت‌ها جبران می‌شد که فروش تمام شد و آخرش هم چیزی نماند. اکنون به سمت اوراق مشارکت روی آوردند که روش معقولی هم نیست.

وی توضیح داد: سیر تکاملی در اوراق مشارکت می‌تواند در آینده دولت را زمین‌گیر کند چرا که منابع مصرف شده و بازپرداخت هم زمان‌بر است. از آن طرف صندوق‌های بازنشستگی نیازمند کمک هستند. تلاش کردیم امسال اتکای صندوق‌ها به بودجه کاهش پیدا کند، به همین ساز و کاری تدوین شد تا سرمایه‌گذاری جدی در صندوق‌های تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کارکنان رسمی کشور صورت گیرد. امیدواریم ظرف سه یا چهار سال آینده وابستگی این صندوق‌ها به بودجه قطع شود که امسال با دولت در حال ساماندهی این کار هستیم.

«با این وجود اکنون منابع زیادی برای بازنشستگان داده شده که کافی هم نیست. با توجه به این شرایط توصیه می‌کنم که شهرداری‌ها و شوراها نسبت به خلق اعتبارات نو و کاهش وابستگی به بودجه اقدام کنند. معتقدم اداره کشور باید ابتکارات نو همراه باشد؛ لذا اگر از استعداد و تجربه خوب و تخصص‌های خوب برخوردارید، وظیفه ملی آن است که از ابتکارات نو استقبال شود چون نتیجه آن کاهش بودجه عمومی کشور است».

وی برهمین اساس اضافه کرد: اگر می‌خواهید ایران استوار بایستد و آینده بهتری برای کشور رقم خورد، باید ساختار دیوانی کشور کوچک‌تر شود و اتکا به بودجه جاری کاهش یابد. همچنین فضا برای کارهای عمرانی و آبادانی کشور بازتر شود، چون وقتی حدود 300 میلیارد تومان باید برای بودجه جاری مصرف شود،‌ دیگر فضای تنفسی برای کار عمرانی باقی نمی‌ماند.

وی با بیان این‌که دولت دیگر تحمل اوراق بیش از میزان فعلی را ندارد افزود: با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم، شهرداری‌ها باید بتوانند در آینده منابعی برای خود تامین کنند. با این وجود ما می‌توانیم زمینه را برای استفاده شهرداری‌ها از اوراق بیشتر فراهم کنیم، لازمه آن این است که منابع اوراق به سمتی رود که پروژه‌های ثروت‌زا اجرایی شود. ما از این رویکرد حمایت می‌کنیم چون نتیجه آن جذب نقدینگی است.

لاریجانی با اعتقاد بر اینکه شهرداری‌ها و شوراهای شهر از فاینانس استفاده حداکثری کنند، گفت: با برخی از کشورها که مراوده داریم باید زمینه استفاده از فاینانس را فراهم کرد که به نفع کشور است. این مهم برای پروژه‌هایی همچون مترو و یا موضوع گردشگری ضروری است. مجلس و دولت نیز از آن حمایت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینه شوراها باید ارتباطات قوی مردمی داشته باشند، خاطرنشان کرد: البته این ارتباطات نباید در حد حرف باشد، بلکه باید فرمول‌هایی برای حل مشکل نیز ارائه شود. روز گذشته رهبری توصیه‌هایی برای مجلس داشتند که برای شما هم کارگشاست، چون شوراها امتداد قانون‌گذاری هستند. ایشان نکات مهم و کلیدی برای کل کشور و مجلس مطرح کرده که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی داشتن اولویت‌ها برای کشور در شرایط فعلی را مهم خواند و بیان کرد: روز گذشته در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتیم ایشان بر اولویت‌های اقتصادی تاکید داشتند که باید سمت‌گیری آن به سمت مستضعفین و قشر متوسط جامعه باشد.

لاریجانی با اشاره به اقدامات شوراهای هماهنگی قوا گفت: ما در این شورا در حال تصمیم گیری‌هایی هستیم که اختیارات متمرکز به استان‌ها بدهیم، این کار در حیطه دولت است که نتیجه دادن اختیارات به استان‌ها حل شدن راحت‌تر مشکلات مردم است، موضوعی که در شرایط فعلی ضروری است.

301

131 / 131

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار