دکتر مجید ابهری :

تحصیلات عالی را به ضد ارزش تبدیل نکنیم

پنج‌شنبه 14 تیر 1397 - 04:00
کد مطلب: 960241
دکتر مجید ابهری

یک آسیب شناس و استاد دانشگاه با اشاره به این که مملکت به تمام مشاغل احتیاج دارد، گفت: وجود بالغ بر ۲ میلیون تحصیلکرده بیکار در کشور، سختی‌های یافتن شغل و تبعیض‌های موجود در این زمینه سبب شده است که تحصیلات عالی به عنوان یک ضدارزش در جامعه مطرح شود.

به گزارش ایسکانیوز مجید ابهری در مورد امید به زندگی در دانشجویان با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و اجتماعی کشور، گفت: شرایط محیطی از عوامل تاثیرگذار بر تفکر، احساسات، آینده نگری و امید به زندگی در جوانان است. بالغ بر ۲ میلیون تحصیلکرده بیکار، سختی‌های یافتن شغل، تبعیض‌های موجود در این زمینه سبب شده است به تحصیلات عالی به عنوان یک ضد ارزش در جامعه نگاه شود، به بیان دیگر افرادی که هنوز به دانشگاه راه پیدا نکرده‌اند و به اصطلاح پشت کنکوری خوانده می‌شوند، وقتی تحصیلکرده‌های بیکار را می‌بینند، امیدشان را برای ادامه تحصیل در دانشگاه از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: از منظر رفتارشناسی ۹۵ درصد از جوانان به امید زندگی بهتر و یافتن شغلی با درآمد بیشتر به دانشگاه می‌روند و در صورتی که قرار باشد که این نتیجه گیری برعکس شود و افراد پس از فارغ التحصیلی بیکار بمانند یا به کار‌های سطوح پایین تن بدهند، تحصیلات دانشگاهی به ضد ارزش تبدیل می‌شود و اشتیاق برای آن از بین می‌رود. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که بسیاری از جوانان ما دچار یاس و ناامیدی نسبت به آینده می‌شوند و نمی‌توان برای آنان این مفهوم را روشن کرد که بیکاری موجود در کشور ناشی از شرایط بد اقتصادی است و دوام زیادی نخواهد داشت.

از منظر رفتارشناسی ۹۵ درصد از فرزندان ما به امید زندگی بهتر و یافتن شغلی با درآمد بیشتر به دانشگاه می‌روند و در صورتی که قرار باشد که این نتیجه گیری برعکس شود و افراد پس از فارغ التحصیلی بیکار بمانند یا به کار‌های سطوح پایین تن بدهند، تحصیلات دانشگاهی به ضد ارزش تبدیل می‌شوداین آسیب شناس اجتماعی با اشاره به افزایش امید در میان دانشجویان و جوانان کشور، گفت: جوانان باید امید پیدا کنند و این وظیفه دولت است که در این رابطه کاری انجام دهد. اگر از هر خانواده‌ای که دارای چند فرزند است، بپرسیم دوست دارند فرزندان‌شان در آینده چه کاری انجام دهند؟ پاسخ می‌دهند تمایل داریم فرزندمان دکتر یا مهندس شوند و کمتر می‌شنویم والدینی بگویند که ما دوست داریم فرزندمان یک کارگر فرهنگی یا یک راننده ماهر، یک خلبان توانمند و یا یک نجار خوب شوند. این در حالی است که بسیاری مهارت‌ها و فنون شاید درآمدی بیش از مهندسان و دکتر‌ها داشته باشند.

وی ادامه داد: تا وقتی که فرهنگ پشت میز نشینی در میان جوانان و خانواده‌های آنان وجود دارد، وضعیت جامعه همین است. در اکثر کشورهای جهان، تحصیلات دانشگاهی دلیل بر یافتن شغل پشت میز نشینی نیست و شاید بسیاری از افرادی که تحصیلات و مدارج عالی دانشگاهی دارند، حاضر شوند در جایگاه یک کارگر فنی با شغل ساده‌تری قرار گیرند.

ابهری گفت: ناامیدی از آینده باعث اضطراب و افسردگی جوانان و حتی گرایش آنها به اعتیاد می‌شود و در مراحل بالاتر باعث مهاجرت آنها از کشور و پناهندگی در کشور‌های دیگر می‌شود.

در اکثر کشورهای جهان، تحصیلات دانشگاهی دلیل بر یافتن شغل پشت میز نشینی نیست و شاید بسیاری از افرادی که تحصیلات و مدارج عالی دانشگاهی دارند، حاضر شوند در جایگاه یک کارگر فنی با شغل ساده‌تری قرار گیرند


وی با اشاره به این موضوع که وضعیت موجود را باید از بین برد،گفت: باید برای از بین بردن این وضعیت در جامعه فرهنگ سازی شود. این فرهنگ که الزاما نباید تمام فرزندان دکتر و مهندس شوند و جامعه به تمام مشاغل احتیاج دارد، باید توسط رسانه‌ها و آموزش و پرورش به وجود آید. در خواستگاری‌ها نیز نباید به دنبال آب باریک و یا شغل‌های پشت میز نشینی بود و در مرحله دوم اشتغالزایی و کارآفرینی در مشاغل مختلف و جذب تحصیلکرده‌های دانشگاهی می‌تواند این روحیه را در دانشجویان جامعه امروز ما از بین ببرد.

700

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار