همکاری  ایران و اتریش در راه اندازی نظام مدیریت بیماری های غیرواگیر و دیابت

شنبه 16 تیر 1397 - 20:51
کد مطلب: 960699
دکتر لاریجانی

معاون آموزشی وزارت بهداشت از انعقاد سه تفاهم نامه ایران و اتریش در زمینه آموزش علوم پزشکی، مدیریت بیماری های غیرواگیر، دیابت و اخلاق پزشکی خبر داد.

اخبار مرتبط

‌ارتباط میان دین و سلامت معنوی به درستی تعریف شود

هر سال ۳۰۰ هزار ایرانی به دلیل بیماری‌های غیرواگیر می میرند/بیش از یک چهارم ایرانی ها چاقند

مرگ ۳۸۰ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷/ 82 درصد علت مرگ‌ها در کشور بیماری‌های غیرواگیر است

جایگزینی داروی ضدسالک ایرانی به جای داروهای کمیاب خارجی

ریشه اکثر بیماری های غیرواگیر از دوران بارداری و نوزادی است

سال 2017؛ 4 میلیون نفر بر اثر دیابت در دنیا جان باختند

بیماری های غیرواگیر عامل 80 درصد مرگ و میرهای داخل کشور

افتتاح مرکز همکار شبکه بین‌المللی مرور نظام‌مند و ترجمان استرالیا در ایران

سازمان نظام مهندسی مقصر شهرفروشی در کشور نیست/ علت نوسانات بازار ارز و سکه داخلى است

شهرداری‌ها نباید برای تبلیغ ورزش پهلوانی پولی دریافت کنند

برای راه‌اندازی مرکز جدید آموزشی عالی مجوز صادر نمی شود

استفاده از توسعه علمی ایران برای احیای حوزه علوم پزشکی سوریه

نحوه بکارگیری اعضای هیات علمی تمام وقت علوم پزشکی بازنگری شد

دوره‌های آموزشی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر برگزار می شود

ماموریت محور شدن دانشگاه های کوچک علوم پزشکی

به گزارش ایسکانیوز دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و شورای عالی اخلاق پزشکی به عقد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه کریمز اتریش در زمینه آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: طرف های ایرانی این تفاهم نامه معاونت آموزشی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مجازی بودند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به پیشرفت های کشورمان در زمینه آموزش، گفت: در صدد هستیم تا از طریق همکاری با مراکز علمی معتبر دنیا توسعه علمی کشور را تسهیل کنیم و در عین حال پیشرفت های کشور را به جهان عرضه کنیم.

وی هدف از این تفاهم نامه را انتقال تجارب دو کشور در حوزه های آموزش و تحقیقات علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: براساس این تفاهم نامه برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت به صورت مشترک بین دوطرف برگزار می شود.

دکتر لاریجانی ایجاد دوره های بین المللی در رشته های مختلف را از دیر اهداف این تفاهم نامه ذکرکرد و گفت: بر این مبنا مقرر شد نشست های علمی مشترک میان دانشگاهها و موسسات علمی دو کشور در زمینه های علمی مختلف در حوزه علوم پزشکی برگزار شود.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر بر اهمیت نظام ثبت بیماری ها در مدیریت و کنترل بیماری های غیرواگیر تاکید کرد و گفت: این بیماری ها چالش اصلی سلامت در همه جوامع و همچنین کشور ما است.

وی افزود: لازم است تا با استفاده از تجارب سایر کشورها نظام ثبت بیماری های غیرواگیر و مزمن در کشور راه اندازی شود. به همین منظور تفاهم نامه مشترکی بین موسسه علمی AME اتریش و پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران منعقد شد.

دکتر لاریجانی به همکاری دو طرف در راستای راه اندازی نظام مدیریت بیماری های غیرواگیر و دیابت اشاره کرد و گفت: این همکاری از طریق تبادل دانش، تجارب و فناوری های لازم برای راه اندازی این سیستم صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با راه اندازی و اجرای سیستم مدیریت بیماری های غیرواگیر قطعا برنامه ریزی و سیاستگذاری و همچنین اجرای برنامه ها در این زمینه نیز در کشور تسهیل می شود.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی از انعقاد تفاهم نامه همکاری بین مرکز اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه زیگموند فروید اتریش خبر داد و اظهار داشت: بر مبنای این تفاهم نامه دوطرف در زمینه توسعه همکاری های علمی در اخلاق پزشکی با یکدیگر همکاری می کنند.

دکتر لاریجانی همکاری مشترک برای تبادل تجربیات و دانش در مورد مسائل اخلاق پزشکی و زمینه های مرتبط با آن برای کمک به شناسایی و تقویت ظرفیت های ملی و بین المللی در برنامه ریزی و استفاده این دانش در بهره برداری از اخلاق زیست پزشکی در آموزش و پژوهش را هدف اصلی این تفاهم نامه ذکر کرد و گفت: دو طرف می خواهند با بهره برداری از دانش اخلاق پزشکی به بهبود ارائه خدمات سلامت کمک کنند.

وی همکاری های مشترک در زمینه های آموزش و پژوهش در اخلاق پزشکی، تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور و برگزاری همایش ها و نشست های علمی مشترک را از مفاد این تفاهم نامه ذکر کرد و گفت: هر دو طرف با استفاده از فرهنگ بومی و مذهبی و با بهره مندی از دانش و تجارب دیگری در صدد توسعه اخلاق پزشکی در نظام سلامت کشور خود می هستند.

گفتنی است،دکتر باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و شورای عالی اخلاق پزشکی، وزیر بهداشت را در سفر اخیر به کشور اتریش همراهی کرد.

700

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار