خطاب به سران قوا:

پیشنهادات جوانان دانشگاهی برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی

یکشنبه 17 تیر 1397 - 16:47
کد مطلب: 960854
سران قوا

جمعی از جوانان دانشگاهی، اجرایی و فعال با اعلام نیاز کشور به شکل‌گیری جنبش اجتماعی جوانان برای حل مسائل مردم، طی بیانیه‌ای پیشنهاداتی را به سران قوا ارائه کردند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، جمعی از جوانان دانشگاهی، اجرایی و فعال کشور با اعلام نیاز کشور به شکل گیری جنبش اجتماعی جوانان برای حل مسائل مردم، طی بیانیه‌ای پیشنهاداتی را به سران قوا ارائه کرده و قول پیگیری آنها را به مردم دادند.

در بخشی از این بیانیه خطاب به رئیس جمهور آمده است: امروز مشکل کشور منابع خرد در اختیار مردم و رفتار خرد آنان نیست بلکه راه حل مشکل را باید در دستان مدیران وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و صاحبان و خالقان منابع کلان از بانک‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه صندوق‌های بازنشستگی و برخی شرکت‌های دولتی و متنفذین دانه درشت جست‌وجو کرد که سوداگرانه، اقتصاد کشور را رو به تباهی می‌برند.

جوانان دانشگاهی در بخش دیگری از این بیانیه خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی می‌نویسند: جناب آقای لاریجانی با توجه به پیش بینی اقتصاددانان جوان کشور مبنی بر هجوم منابع دانه درشت‌های سوداگر اقتصادی به عرصه زمین و مسکن در چند ماه آینده پیشنهاد می‌شود قانون مالیات بر ثروت و عایدی و اتصال داده‌های شبکه بانکی به نظام مالیاتی کشور که متاسفانه با تعبیر شخص جنابعالی و به بهانه عدم سرک کشیدن در حساب‌های زندگی مردم به کناری نهاده شده همانند تجربیات موفق همه نقاط جهان سریعا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

230چهره شاخص جوان و دانشگاهی کشور در بخش دیگری از این بیانیه خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته‌اند: جناب آقای آملی لاریجانی! امروز هیچ کس به اندازه شما در عمل نمی‌تواند امید واقعی را به مردم بازگرداند، کافی است چند تن از مفسدان اقتصادی دانه درشت را در ملا عام اعدام کنید تا ببینید مردم تا چه اندازه از این رویکرد حمایت خواهند کرد و امید برخورد با مفسدان در جامعه زنده خواهد شد. انتظار عملکرد قاطعانه و محکم در برابر مفسدان اقتصادی از سوی شما، گزاف و بیهوده نیست، تا قبل از پایان زمان ریاست‌تان بر قوه قضاییه این افتخار را برای خود ثبت کنید.

محورهای کلی پیشنهادات جنبش اجتماعی جوانان خطاب به سران قوا به شرح زیر است:

-پیشنهاد راه اندازی دادگاه‌های ویژه جنگی اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی دشمن

-درخواست اقدام قاطع قوه قضاییه در اعدام اخلالگران دانه درشت اقتصادی

-درخواست اقدام قاطع قوه قضاییه در خصوص معوقات بانکی و همچنین نظارت بدون تعارف مجلس بر خلق نهادهای تولید کننده نقدینگی سوداگر

-درخواست تغییر فوری رئیس بانک مرکزی

-پیشنهاد اتصال فوری اطلاعات تراکنشهای بالای بانکی و همچنین اطلاعات ثبت اسناد و معاملات حوزه زمین و مسکن به نظام مالیاتی کشور

-پیشنهاد اخذ مالیات صد درصدی از افزایش قیمت خودرو و همچنین اخذ مالیات معاملات مکرر اشخاص و نهادها بیش از ۵ ملک در سال و مالیات برای خرید سکه بالای ۵۰۰ میلیون تومان

-درخواست رصد و پیگیری عملکرد مجموعه‌های دریافت کننده میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط مجلس و اعلام عمومی لیست این مجموعه‌ها

-درخواست ارائه بسته حفظ ارزش پول مردم و هدایت نقدینگی به سمت پروژه‌های سودآور حوزه انرژی بویژه نفت و همچنین پیشنهاد راهبردی ارز دیجیتال برای عبور از تحریم‌ها توسط دولت

-درخواست ارائه بسته ویژه حوزه تولید مسکن و جلوگیری از ورود نقدینگی‌های سوداگر و منابع بانک‌ها به حوزه زمین و مسکن و همچنین اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه و تاکید بر ودیعه اجاره‌نشینان و بهره‌برداری از امکان ۲۵ هزار میلیارد تومان وام دو درصد از محل بازگشت اقساط مسکن مهر

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت بزرگ و شریف ایران

آشفتگی‌های اخیر بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو اعتراض‌های به حق و دل‌نگرانی‌های جدی را برای همه اقشار مردم به خصوص جوانان و توده‌های مستضعف جامعه فراهم آورده که حل آنها نیازمند اقدام عاجل، قاطع و بدون مسامحه مسئولان می‌باشد.

همان‌طور که می دانیم در کشورمان همه امکانات برای تأمین نیازهای زندگی روزمره، برای همیشه و بدون هیچ دغدغه‌ای از تحریم‌ها، وجود دارد؛ از انرژی به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر زندگی عمومی همچون برق و گاز و بنزین گرفته تا منابع آب شرب، از اقلام و کالاهای اساسی و منابع استراتژیک غذایی از گندم و محصولات کشاورزی گرفته تا خوراک و پوشاک و مایحتاج ضروری مردم و... همه به صورت خدادادی و غیرقابل تحریم در داخل و برای همیشه وجود دارد؛ همچنین منابع سرشار ثروت‌های انسانی، طبیعی و سرمایه‌ای و بازار بزرگ ۸۰ میلیونی، می‌تواند زمینه هر نوع ترس یا ناامیدی را برای اختلال در زندگی مردم از بین ببرد. اما متأسفانه جنگ روانی دشمن به همراه بی عملی و خستگی قوای سه‌گانه به ویژه قوه مجریه و عدم اتکا به ظرفیت‌های داخلی علی‌الخصوص جوانان برومند کشور، دل‌های مردم را نگران معیشت و زندگی روزانه خود کرده است.

رهبر معظم انقلاب هم با تفکیک دقیق اعتراضات مردمی از اغتشاشات، به دولت و مسئولان تکلیف نمودند که اقدامات فوری برای علاج دردهای اقتصادی کشور انجام دهند؛ پس نه‌تنها باید اعتراضِ مردم را روا و به‌جا شمرد، بلکه باید بی‌چون‌وچرا و همراه با تواضع در برابر مردم به مطالباتشان گردن نهاد و راهِ «انکار» و «فرافکنی» در پیش نگرفت.

همان‌طور که مقام معظم رهبری بارها و بارها به استفاده از ظرفیت بزرگ جوانان کشور امر فرموده و امید و آینده کشور را در دستان این جوانان می‌دانند، ما نیز علاج مشکلات کشور را در گرو جوشیدن اراده و استقامت از درون ملّت دانسته و جوانان امضاکننده این بیانیه نیز در کنار شما مردم عزیز ایران و به دور از بازی‌های مخرب سیاست زده و چپ و راست بازی‌های روزگار ما، مصلحانه، در این متن و از طریق تریبون‌ها، رسانه‌ها، جلسات و ... مسئولان را نقد جدی خواهند کرد؛ و حاضرند تا برای اصلاح امور و تحول شرایط، توان فکری و مدیریتی خویش را مبذول حرکت‌های تحولی در کنار مسئولان و همچنین حرکت‌های اجتماعی تحول‌گرا نمایند

مردم شریف ایران

امروز جوانان شما در دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی و اجرایی کشور باور دارند اگر ابتکار و نگاه علمی همراه با همت جوانانه، اندکی اجازه بروز یابد و جای چهره‌ها و نگاه‌های فسیل و بی انگیزه به صحنه بیاید می-توان در سخت‌ترین شرایط جنگ اقتصادی، نیازهای زندگی مردم را به خوبی تأمین نمود، به‌گونه‌ای که مردم نه تنها در تأمین مایحتاج زندگی خود و اداره آن با کمترین سختی مواجه نشوند بلکه کشور از این وضعیت «عقب ماندگی در عدالت اجتماعی» و سرعت کم پیشرفت، تحول یابد و با انقلاب در دیوانسالاری‌های پوسیده و ناکارآمد، سرعت پیشرفت کشور ده‌ها برابر شود.

سخنی با رئیس جمهور محترم

جناب آقای رئیس‌جمهور! مردمی که به شما رأی داده‌اند یا با متانت شما را به عنوان رئیس‌جمهور رسمی پذیرفته‌اند از شما و دولت شما، اولاً اراده برای حل مسائل و ثانیاً انجام فعالیت درست و صحیح و پرحجم برای کاهش مشکلات اقتصادی کشور را توقع داشتند، همان‌طور که در انتخابات، بارها و بارها وعده داده بودید.

این روزها جوانان حامی شما بعد از گذشت ۵ سال از شعارها و عملکردتان به دلیل پیری و خستگی و بی‌ارادگی دولت و عدم امکان بروز توان خود، سرخورده شده و همه حامیان سابق شما در حال سبقت گرفتن از یکدیگرند تا در اعلام برائت از وضع موجود عقب نمانند. بازیگران و ورزشکاران و سلبریتی هایی که سال گذشته همه آبروی خود را به صحنه آوردند و در صفحات مجازی‌شان هشتک می‌زدند #تا_1400_با_روحانی، هنوز سالگرد هشتک‌شان نرسیده می‌گویند اشتباه کرده‌اند و از مردم عذر می‌خواهند. حامیان سیاسی شما هم از پشت تریبون مجلس اظهار شرمندگی می‌کنند که به خاطر حمایت از شما، نمی‌توانیم در روی مردم نگاه کنیم.

جناب آقای رییس‌جمهور! در کنار این موج ناامیدی از شما، تصاویر شما در توچال همزمان با انفجار قیمت ارز، سکه، دلار، مسکن و... به خوبی در بین مردم و طرفدارانتان، دیده شد و جان‌ودل همه را آتش زد. آیا نشنیده‌اید سخن مردم را که: اگر تفریح گروهی‌تان در تله‌کابین و قله‌های رفاه‌طلبی تمام شد، سری هم به بازار زده و از نزدیک ببینید که بر ما چه می‌گذرد؟

بر نخبگان و کارشناسان کشور، پوشیده نیست که آنچه امروز در فضای اقتصادی کشور اتفاق افتاده و سبب نارضایتی شده، محصول عدم تحرک دولت و عدم قاطعیت و عدالت‌گستری قوه قضاییه و عدم قانون‌گذاری مناسب و نظارت دقیق مجلس شورای اسلامی است؛ که شامل موارد کلان زیر می‌باشد:

عملکرد فاجعه‌بار بانک‌ها در رشد بی‌رویه نقدینگی که به سمت تولید نرفته و عدم نظارت بانک مرکزی و دولت شما بر عملکرد نهادهای خلق پول و عدم نظارت بر محل هزینه وام‌های بانکی؛ امروزه بر کسی پوشیده نیست که بانک‌ها و عملکرد آن‌ها و نظام فاسد ربوی مدیریت پول در کشور، سبب بخش عظیمی از آشفتگی ارز، مسکن، رانت‌ها، اختلاس‌ها و... هستند.

انفعال دستگاه اقتصادی دولت در عدم افزایش سالانه نرخ ارز همراه با نرخ تورم جهانی و سایر عوامل که سبب شده شکاف به وجود آمده به‌صورت دوره‌ای بعد از چندین سال با کوچک‌ترین شوک روانی اقتصاد کشور را با جهش و چالش مواجه کرده و احساس ناامنی به وجود آورد.

ضعف سازمان ثبت‌اسناد قوه قضاییه در عدم راه‌اندازی سامانه جامع مالکیت املاک و عدم امکان همکاری جهت اخذ مالیات بر سوداگری صاحبان سرمایه در معاملات مکرر حوزه زمین و مسکن و عدم امکان اخذ مالیات بر خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی

عدم وجود سیاست‌های مشخص دولت درزمینه تولید و تأمین مسکن موردنیاز جامعه و فعالیت بنگاه‌داری بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و برخی شرکت‌های دولتی و نهادهای حکومتی در زمینه سوداگری بخش زمین و مسکن و عدم نظارت صحیح دولت و دستگاه‌های نظارتی و مجلس

فروش بدون شناسه کددار و قابل تشخیص هویت خریدار سکه توسط بانک مرکزی که منابع کلان برخی صاحبان سرمایه را به سودهای بدون پرداخت مالیات میلیاردها تومانی رسانده است و همچنین امکان خرید و فروش ارز خارج از سقف قانونی مجاز

جناب رئیس جمهور

امروز مشکل کشور منابع خرد در اختیار مردم و رفتار خرد آنان نیست بلکه راه حل مشکل را باید در دستان مدیران وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و صاحبان و خالقان منابع کلان از بانک‌ها و شرکت-های تأمین سرمایه صندوق‌های بازنشستگی و برخی شرکت‌های دولتی و متنفذان دانه‌درشت جستجو کرد که سوداگرانه، اقتصاد کشور را رو به تباهی می‌برند.

جناب آقای روحانی

در این شرایط پیش‌آمده که حاصل بی‌عملی و خستگی مدیران پیر و بی‌انگیزه شما و چشم دوختن صرف به دست‌های بیگانگان و امید به خارج از مرزها است پیشنهاد می‌کنیم با توجه به‌روزهای پرکار پیش رو کابینه خود را با مدیران جوان، باانگیزه، پاک دست، شجاع و متخصص به‌ویژه جوانانی که به شما و شعارهایتان امید بسته بودند ترمیم نمایید.

امروز جوانان کشورمان با هر سلیقه‌ای خواستار برکناری مسئولان ناتوان اقتصادی به‌ویژه رییس بانک مرکزی و مدیران منتخب ژن‌های خوب بخش ارزی این مجموعه می‌باشند. بعد از عذرخواهی و برکناری رییس بانک مرکزی تیم جدید و جنابعالی باید نظارت کافی بر عملکرد بانک‌ها و نقدینگی سرسام‌آور خلق شده باشید و فوراً برای هدایت نقدینگی به سمت تولید اقدام نمایید. مجلس و دستگاه قضایی نیز می-بایست نظارت بیشتری را برای عدم تبدیل بانک مرکزی به دستگاه خلق پول دولت داشته باشند.

پیگیری برای اخذ مالیات و جریمه از سوداگران کلان این روزهای بازار سکه (اخذ مالیات از خریداران بالای ۵۰۰ میلیون تومان سکه) و خریداران ارز و سوداگران روزهای آتی ملک و زمین (اخذ مالیات صد درصدی از خریداران و فروشندگان بیش از ۵ ملک در سال) از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی گرفته تا صاحبان سرمایه‌های کلان یا وام‌گیرندگان کلان با کمک مجموعه‌های اطلاعاتی و دستگاه قضایی ضروری است.

بخشودگی و یا کاهش مناسب مالیاتی و عوارض مختلف برای تولید داخل و مشاغل خرد و کسب‌وکارهایی که در این مدت به‌شدت دچار آسیب شده‌اند می‌بایست در دستور کار قرار گیرد. یقیناً با رصد بازارهای سوداگرانه می‌توان چندین برابر این مبلغ مالیات را به‌دست آورد.

اما مهم‌ترین اقدام دولت ارائه بسته حفظ ارزش پول مردم با قابلیت سرمایه‌گذاری نقدینگی عمومی مردم در پروژه‌های سودآور به‌ویژه در حوزه انرژی و نفت است.

اقتصاددانان جوان و متخصص ما برای اولین بار به‌صورت رسمی بسته پیشنهادی ارز دیجیتال را به‌عنوان بهترین جایگزین بازارهای سوداگر جهت خرید و حفظ ارزش پول مردم و هدایت نقدینگی و عبور از تحریم‌ها به دولت شما پیشنهاد می‌دهند. اگر راهکارهایی برای حفظ ارزش پول مردم ارائه نشود آشفتگی خاطر توده‌های مردم ادامه خواهد یافت.

متأسفانه وزیر محترم مسکن، راه و شهرسازی با توقف عرضه و تولید مسکن و نداشتن برنامه خاص در حوزه مسکن بیش از ۵ سال این حوزه را با بیست میلیون خانوار ایرانی به گروگان گرفته است که به زودی عملکرد ایشان از طرف گروه‌های خودجوش حقوقدان جوان کشور در نهادهای نظارتی، مردمی و به‌صورت قضایی پیگیری خواهد شد.

ارائه برنامه تولید مسکن و تلاش برای اخذ مالیات بر خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی از سکنه و همچنین اجرای ماده ۱۶۹ مالیات مکرر بر خرید و فروش سوداگران مسکن دو اقدام عمده‌ای است که علاوه بر توجه به کنترل اجاره‌بهای اجاره‌نشین‌ها به‌صورت عاجل باید در دستور کار قرار گیرد.

جناب آقای روحانی بسته حوزه مسکن شما با توجه ویژه برای اجاره‌نشینان باید ظرف کمتر از یک ماه اعلام و اجرایی شود تا طبقات محروم از فشار شدید نجات یابند. طبق آمار اعلام شده مرکز آمار ایران، میزان اجاره‌نشینی در ۵ سال اخیر، حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است و این بحران ساخته بی تدبیری‌های لجوجانه است.

وزیر محترم صنعت تنها نظاره‌گر عصیان و گردنکشی شرکت‌های خودروسازی است. احتکار و گرانی خودرو بدون هیچ مبنا و دلیلی به بهانه‌های مختلف ادامه یافته و هیچ پاسخی به افکار عمومی داده نمی‌شود. پیشنهاد ما اخذ مالیات صددرصدی از افزایش قیمت‌های خودروهای داخلی و خارجی به نفع دولت است که باعث از بین رفتن کامل سوداگری در این بخش می‌شود.

جناب آقای آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه

تصور و باور عدم برخورد قاطع با بدهکاران بانکی سال‌هاست مایه تمسخر مردم و وهن نظام شده است و مردم می‌گویند که دزدی دانه درشت‌های اقتصادی از جیب مردم تحت عنوان معوقات بانکی مصداق اتم این مطلب است که گویند در شهری آفتابه‌دزد را می‌گرفتند و دزدی شتر آزاد و رها بوده است.

مؤکدا معتقدیم مماشات و ضعف قوه قضاییه می‌تواند عامل بسیاری از این نابسامانی‌ها باشد و همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با مسئولان قضایی فرمودند اگر دستگاه قضایی به وظایف خود به خوبی عمل کند مردم از حکومت راضی خواهند بود. پیشنهاد ما به شخص جنابعالی که مدعی اعدام و حبس ۲۰ ساله اخلالگران دانه‌درشت اقتصادی هستید آن است که در شرایط جنگ اقتصادی می-بایست دادگاه‌های جنگی اقتصادی برای صیانت از مردم شکل‌گرفته و چند شعبه ویژه برای رسیدگی به اختلال‌گران کلان اقتصادی ماه‌های اخیر و برخورد و بازگرداندن حقوق بیت‌المال اختصاص یابد که در آن‌ها از قاضیان عدالت‌گستر و راسخ، شجاعانه و بی مماشات و با پرهیز از لابی‌گری و اطاله فاسد دادرسی، قضاوت کنند و با گزارش‌های مستمر و شفاف به افکار عمومی زمینه آرامش روانی و ترس اختلال‌گران به وجود آید.

جناب آقای آملی لاریجانی! امروز هیچ‌کس به اندازه شما در عمل نمی‌تواند امید واقعی را به مردم بازگرداند، کافی است چند تن از مفسدان اقتصادی دانه‌درشت را در ملأ عام اعدام کنید تا ببینید مردم تا چه اندازه از این رویکرد حمایت خواهند کرد و امید برخورد با مفسدان در جامعه زنده خواهد شد. انتظار عملکرد قاطعانه و محکم در برابر مفسدان اقتصادی از سوی شما نه تنها گزاف و بیهوده نیست، که برگرفته از سیره و مشی امیرالمومنین علیه‌السلام در برخورد قاطع و بدون مسامحه با مفسدان اقتصادی می‌باشد. اگر قرارمان بر برپایی عدالت علوی است، اگر الگویمان در قوه قضائیه برگرفته از حکومت امیرالمومنین علی علیه‌السلام است که جز با برچیدن و برخورد علنی و قاطع با پایه‌های فساد و رانت در حکومت اسلامی و عدم مصلحت‌اندیشی های کاذب، راهی در پیشرو نداریم...

جناب آقای آملی لاریجانی تا قبل از پایان زمان ریاستتان بر قوه قضاییه این افتخار را برای خود ثبت کنید. جوانان منتظر وفای به وعده و اعدام و حبس اخلالگران بوده و آن را مدام در محیط افکار عمومی پیگیری خواهند کرد. امید داریم که این بار، این وعده شما، به بازی‌ها و اطاله‌ها و عدم قاطعیت و شجاعت در پرونده‌های حقوق‌های نجومی و اختلاس‌های نجومی و املاک نجومی، گرفتار نشود.

به نظر کارشناسان جوان کشور سازمان ثبت اسناد قوه قضاییه نقش محوری در حوزه زمین و املاک و قیمت‌های مسکن دارد و تاکنون تأثیر عملکرد دستگاه مذکور تقریباً چیزی نزدیک به هیچ بوده است.

نظر کارشناسان جوان کشور بر این است که برای پیشگیری از تشدید و وقوع بحران در حوزه زمین و مسکن می‌بایست هر چه سریع‌تر سامانه‌های جامع صاحبان املاک و معاملات این حوزه به سیستم مالیاتی کشور متصل شود. می دانیم که از جانب لابی‌های اقتصادی و برخی از مسئولان اشرافی ملاک و... تحت فشار قرار خواهید گرفت اما با شجاعتی که از شما و جایگاه‌تان توقع می‌رود، این کار بزرگ را به یاد آه مستضعفان و برای انقلاب و برای دنیا و آخرتتان ترک نکنید.

بخش عمده‌ای از مشکلات امروز اقتصاد کشور، انحراف اغلب بانک‌ها و مؤسسات مالی و شرکت‌های بزرگ دولتی از جمله صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای اقتصادی و انتفاع برخی از صاحبان مناصب از این چرخه است، ضروری است تا سازمان بازرسی کل کشور به‌صورت فعال عمل نموده و با دستگاه‌هایی که از وظایف خود منحرف شده و در جهت اخلال در نظام اقتصادی کشور گام بر می‌دارند برخورد نمایند؛ برخوردی شجاعانه و نه تبلیغاتی و کم تأثیر.

جناب آقای آملی لاریجانی برای پیگیری و مذاکره در خصوص مطالبات مردم و اطلاع از برنامه‌های جنابعالی و دادستان کشور تقاضای فوری برگزاری جلسه‌ای با نمایندگان امضاکننده این بیانیه را داریم.

جناب آقای علی لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

حمایت و شراکت شما با ۵ سال عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در بزنگاه‌ها و مقاطع سیاسی مختلف که شکل‌دهنده شرایط موجود است در افکار عمومی ثبت‌شده و از اذهان عمومی پاک نخواهد شد لذا به شما و نمایندگان محترم مجلس توصیه می‌کنیم حداقل در برابر اقدامات نادرست دولت در عرصه‌های اقتصادی بایستید تا شاید حاصل بی‌تدبیری در همراه کردن مجلس با دولت، به هر طریق ممکن را، جبران کنید و مجلس به جای وکیل الدوله بودن در زمانه ریاست شما بر صحن‌ها و لابی‌ها، به وکیل مردم در اعتراض به وضع اقتصادی و خواست ایشان برای تحول وضعیت اقتصادی، بدل شود.

نظارت به نظر بی‌خاصیت و بی‌تأثیر مجلس بر حوزه نقدینگی نظام بانکی و حوزه مسکن کشور عامل برخی آشفتگی‌های امروز است. چرا نمایندگان مردم در مجلس نظارتی بر عملکرد چند ساله بانک‌ها و تیم اقتصادی دولت در خلق بهمن نقدینگی نداشته و ندارند؟ پاسخ واضح است. زیرا مجلس خود شریک این وضعیت است. افزایش روزمره هزینه‌های جاری و تشریفات اداری و هزینه‌های غیرضروری دولت در بودجه و عدم نظارت بر بازارهای سوداگر و خلق پول بی‌ضابطه سبب خیزش نقدینگی به سمت بازارهای ارز و بانک‌های خصوصی و دلالی مسکن و خودرو و ... شده است.

در این چندروزه میلیاردها دلار ارز 4200 تومانی به چه کسانی برای جبران کمبودها داده شده و چه مجموعه‌هایی ارزها را با قیمت آزاد فروخته‌اند و یا کالاها را با حدود دو برابر قیمت به بازار وارد کرده‌اند. آستانه حساسیت و تحریک و نظارت مجلس دقیقاً چند میلیارد دلار از بیت‌المال باید باشد تا نمایندگان به خود تکانی بدهند.

عدم اعمال نظارت صحیح نمایندگان از طریق سؤال و یا استیضاح و تأثیر لابی‌ها برای پس گرفتن امضاها و یا تغییر آرا ممکن است عوارض سنگینی برای استقلال و نظارت مجلس به وجود آورد. قطعاً یکی از مهم‌ترین دلایل وضع موجود همین نکته است که دولتمردان خود را پاسخگو نمی‌دانند و هیچ احساس خطری نمی‌کنند و خوب می‌دانند اگر نمایندگان دلسوزی هم پیدا شوند و بخواهند آنها را به مجلس بکشانند، احتمالاً بعد از استیضاح با آرای بیشتری به وزارتخانه خود باز می‌گردند.

روزگاری قرار بود مجلس در رأس امور باشد نه آنکه تأثیر عملکردش همانند یکی از معاونت‌های ذیل نهاد ریاست جمهوری باشد. مردم انتظار دارند نمایندگان آنها بدون دسته بندی‌های قبیلگی نظارت بیشتری بر این حوزه‌ها داشته و از ابزار قانونی سؤال از رییس جمهور و استیضاح وزرا استفاده نمایند.

جناب آقای لاریجانی با توجه به پیش‌بینی اقتصاددانان جوان کشور مبنی بر هجوم منابع دانه درشت‌های سوداگر اقتصادی به عرصه زمین و مسکن در چند ماه آینده پیشنهاد می‌شود قانون مالیات بر ثروت و عایدی و اتصال داده‌های شبکه بانکی به نظام مالیاتی کشور که متأسفانه با تعبیر شخص جنابعالی و به بهانه عدم سرک کشیدن در حساب‌های زندگی مردم به کناری نهاده شده همانند تجربیات موفق همه نقاط جهان سریعاً در دستور کار مجلس قرار گیرد.

همه می‌دانیم و بارها در طول این سال‌ها برای همه ما اثبات‌شده است که مردم ما حاضرند سختی‌ها را تحمل کنند به‌شرط آنکه ببینند مسئولانشان همانند خودشان در سختی و فشار بوده و زندگی‌های ساده آنها مرهم دلشان باشد نه آنکه زندگی اشرافی‌شان در داخل و آقازاده‌هایشان در خارج مایه دلسردی و شکستن قلب‌هایشان باشد.

مردم حاضرند فداکاری کنند به‌شرط آنکه تلاش شبانه روزی و بی‌خوابی‌های شما را ببینند نه آنکه سفرها و گشت و گذار آقازاده و تله‌کابین بازی‌هایتان تیتر رسانه‌ها شود.

در نهایت امضا کنندگان این بیانیه به نمایندگی از جوانان نخبه کشور، تاکید می‌نمایند نیاز امروز کشورمان نهضت اجتماعی جوانان برای پیگیری و حل مسائل مردم به‌صورت آتش به اختیار و مردمی است و بنا داریم در کنار مردم پیگیری‌های خود جهت برخورد با اختلال‌گران اقتصادی از سوی قوه قضائیه و همچنین پیگیری اقدامات سران قوا در حوزه اجاره‌بها، مسکن، ارز، طلا، خودرو و وضعیت بازار مایحتاج عمومی مردم را در قالب بیانیه‌ها و اقدامات عملی به‌صورت مستمر ادامه دهیم.

202

167 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار